Consum 0.9 TCE

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts


  • Ultimile 3 zile am tinut sa ii mai fac si eu un consum cu un stil de condus ECO
    Pot spune ca este un consum mix
    50% Bucuresti 50% centura Bucureti
    Mers fara AC si ECO activ (ala care mai este )


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    CB-ul a fost resetat la alimentare
    Am alimentat cu 60L benzina (daca însistam mai intrau 3-4L)


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by stoicanu; 8 April 2017, 08:22. Reason: Automerged Doublepost
    sigpic

    Comment


    • Originally posted by stoicanu View Post
      ...
      Am alimentat cu 60L benzina (daca însistam mai intrau 3-4L)
      Buna pompa. La ce benzinarie?
      Cu 60 de litri in rezervor, la consumul de 6.6l/100, ce autonomie iti afiseaza?
      Vad ca ai 680 dupa ce ai parcurs 323.9. Ai resetat tot sau partial?
      Last edited by Fanez; 8 April 2017, 11:37.

      Comment


      • Am resetat tot
        Asa alimentez mereu
        Ideea e ca CB-ul nu cred ca stie mai mul de 50-55L
        Cel mai mult cu un rezervor am facut 1100 km
        Atunci am condus numai in afara


        Sent from my iPhone using Tapatalk
        sigpic

        Comment


        • CB-ul stie de 50L. Tehnic vorbind, doar 50L din rezervor sunt utilizabili. Resutl exista ca spatiu pentru expansiune in caz de accident sau caldura mare (vaporii de benzina). Prin urmare, nu este foarte sanatos alimentatul pana in buza. Sunt curios daca avut cineva probleme din cauza asta, si ce fel de probleme.

          Revenind la subiect
          Timisoara-Garana-Valiug-Timisoara: 2 persoane in masina+bagaje (haine de munte etc), mers destul de linistit. La intoarcere, din resita pana in TM AC-ul oprint.
          299 km, 14.8L consumati, consum mediu 4.9%, Viteza medie 55.9
          Mers 100Km/h afara, 60 in localitati...iar pe munte...si cu 15 unde nu s-a putut mai mult
          Attached Files

          Comment


          • CB-ul știe maxim 45 litri.
            @stoicanu, cat litri ai mai consumat după ce s-a aprins beculetul?, ca nu-mi vine a crede sa intre 60 litri, cel mai mult am alimentat 48 de litri și teoretic mai erau în rezervor circa 6 litri, încă nu se aprinsese beculetul.

            Comment


            • @aris86 nu, CB-ul afiseaza maxim 45L. Dar el stie de 50L (te uita la autonomia estimata si fa socoteala cu consumul mediu). Si reiau, rezervorul in sine este de 62 (sau 64? cred ca totusi 62). Cand are aprox 52L deja face spuma benzina in rezervor...si se opreste pistolul (practic aia-i capacitatea utilizabila). Datorita formei rezervorului, pe langa aia 50 L mai exista un spatiu. Scopul este ca incazul unui accident, daca se comprima rezervorul...sa nu faca "poc"...ci benzina sa se duca in spatiul respectiv. Asta-i una...so doi, benzina se evaopra si in rezerovr. Dar daca nu are prea mult spatiu, se formeaza presiune...care poate fisura rezervorul. Este exact ca la o sticla de suc, cand o desfaci si este plina... este si presiune foarte mare in ea. Dupa ce ai baut o parte de continut, si a ramas mai mult spatiu pentru evaporare/gaze...chiar daca-i mai calda...se evapora mai mult...nu mai este asa presiune. gazele se comprima mai mult (ca volum) decat lichidul.

              Comment


              • Cel mai mult am alimentat 66 L
                Nu am tinut cont cat am consumat dupa aprinderea becului
                Cel mult 3-4 L


                Sent from my iPhone using Tapatalk

                Eu nu am avut probleme cu supra alimentarea rezervorului
                Cum am spus ,alimentez sptmânal in acelas mod
                Ideea e ca eu in jum de zi consum 5-6 L


                Sent from my iPhone using Tapatalk
                Last edited by stoicanu; 10 April 2017, 08:04. Reason: Automerged Doublepost
                sigpic

                Comment


                • 66L? Si se mai mira astia de ce consumul plin-la-plin este mai mare ...dar nu tot timpul (depinde unde alimenteaza)
                  Eu cel mai mult am alimentat cu 51L in conditiile in care mai aveam in rezervor aprox 6L (la 500m de benzinarie s-a aprins becul galben)
                  Un peste alta, consumul la motofierastraul asta este excelent din punctul meu de vedere.

                  Comment


                  • Consumul de la plin-plin este doar orientativ, nu eeste xact si nu trebuie luat ca etalon si litera de lege, cum incearca multi colegi sa ne spuna. Datorita afisajului si a capacitatii, mereu imi dau seama daca ma fura la pompa, in functie de cat alimentez, cam la 50 de liti, pompa se opreste, apoi restul e doar plus, daca pui la 3-4 click-uri in plus.

                    Comment


                    • La 50L cand sare pompa daca iei cu binisorul mai intra minim 10 L


                      Sent from my iPhone using Tapatalk
                      sigpic

                      Comment


                      • ca infor:
                        Pompa are o duza suplimentara pe unde intra aer. In momentul in care este obturata, sare pompa. Asa practic se declanseaza pompa cand ai plin in rezervor. Adica, se poate declansa si la spuma...nu doar daca se umple rezerovorul. Prin urmare, in functie de temperatura, adiitivi, benzina poate sa faca mai multa sau mai putina spuma. Chiar si pozitia pistolului este importanta. Prin urmare, se alimenteaza cu APROXIMATIV 50L (toleranta si de 5L).

                        @aris86 colegii aia habar n-au cum functioneaza...si nici nu s-au obosit sa se intereseze cum functioneaz

                        Pentru colegii respectivi: ventury effect+un efect pe care nu-l mai tin minte cum se numeste (varsta...dar in principiu: cand un fluid trece in viteza ...trage dupa el si alte fluide...formand o zona de joasa presiune in jurul lui.

                        Comment



                        • Atat intra mai îndesat
                          Dupa ce S-a aprins becul de rezerva nu am facut mai mult de 2 km


                          Sent from my iPhone using Tapatalk
                          sigpic

                          Comment


                          • Ceea ce confirma. La pompa mai ciupeste oleaca

                            Comment


                            • Sa STI ca nu bag la o anume benzinarie si peste tot intra cam aceeasi cantitate


                              Sent from my iPhone using Tapatalk
                              sigpic

                              Comment


                              • Hmmm...atunci au facut rezervorul usor mai mare?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google