Consum 0.9 TCE

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mda, voi aveti alta formula de calcul a vitezei medii.
    Cu 14 km/h viteza medie am avut 11% cu 1.4. Daca ai veni vreodata in Iasi, ai vedea ca e acelasi lucru cu Timisoara, ca trafic, de la numarul de masini, pana la multitudinea de semafoare.

    Oricum, 0.9 e mai economic decat 1.4.
    Doar ca nu cu atat de mult cum credeam, la viteze medii mici.
    Last edited by mr.K; 6 July 2017, 10:00.

    Comment


    • Originally posted by ladislau View Post
      Dupa aproape o saptamana de fataiala doar prin oras,stam cam asa :
      Distanta parcursa : 108 km
      Vm : 17,7 km/h
      Consumul : 9,7 L
      Daca inca e "virgina"...consumul e ok..
      Inceraca si treci si pe ECO sa vezi daca e la fel. Asa a fost si la mine.

      Daca nu...e cam mult...
      La mine dupa 5000 km...(75% in oras) ajunge la 7.3%...7.5% in oras...si 5.0%...5.3% afara...valori medii CB.

      Comment


      • Pai e cam virgina....ca astia sunt toti km ei de cand am luat-o ( pe 01.07. )
        Cu ECO inca nu am incercat sa merg

        Comment


        • @ladislau si banuiesc ca nici nu ai resetat CB-ul cand ai plecat din reprezentanta.
          @mr.K vrei sa spui ca si in iasi ai 10 semafoare pe 2Km? De acasa pana in centru orasului am aprox 2.5Km si ma opresc in medie la 8 semafoare. Si cum soseaua este relativ libera...ajung destul de rapid la 60Km/h.
          Short storry...pe acelasi traseu fara semafoare...adica ocolind unda verde, cu 1.4 aveam cam 9.5-10% cu 0.9 am aprox 7.5-8%.
          P.S. Just for fun, am acelasi consum cu un opel meriva 1.7 CDI (diesel)

          Comment


          • Am resetat CB cand aveam 4 km la bord
            Maine voi reseta din nou , si am sa folosesc functia ECO....sa vedem ce diferente sunt

            Comment


            • @mr.K vrei sa spui ca si in iasi ai 10 semafoare pe 2Km?
              N-ai idee. In 2.5 km am numarat 12 semafoare. Sunt puse de UTI a lu' Urdareanu, cu cat erau mai multe, cu atat incasa mai multe parale.
              Pot arunca o piatra din semafor in semafor.
              1.7 cdi e un pârci de motor.

              0.9 are consum bun, e un benzinar ok pentru oras.

              Comment


              • Clar...nici in iasi nu-i mai bine...

                Comment


                • Originally posted by bolovan View Post
                  ... cu 1.4 aveam cam 9.5-10% cu 0.9 am aprox 7.5-8%.
                  P.S. Just for fun, am acelasi consum cu un opel meriva 1.7 CDI (diesel)
                  "Acelasi consum" fiind care dintre cele doua?

                  Comment


                  • Afara, facut acelasi traseu (pana la felix)...amandoi am avut 5.1%
                    In oras...acelasi traseu (am circulat vo o saptamana cu ea)...cam 8.5. Cu logan-ul aveam 8.7%. 200ml nu se pun ca diferenta la consumul asta.

                    Comment


                    • Dupa trei zile de mers prin ora cu funcia ECO activat , consumul a sczut la 8 L/100 km.Viteza medie 21,7.Cred c se poate i mai bine dac inem cont c motorul are abia 180 de km

                      Trimis de pe al meu GT-I9515 folosind Tapatalk

                      Originally posted by ladislau View Post
                      Dupa trei zile de mers prin oras cu funcia ECO activata, consumul a scazut la 8 L/100 km.Viteza medie 21,7.Cred ca se poate si mai bine daca tinem cont ca motorul are abia 180 de km

                      Trimis de pe al meu GT-I9515 folosind Tapatalk


                      Trimis de pe al meu GT-I9515 folosind Tapatalk

                      Originally posted by ladislau View Post
                      Dupa trei zile de mers prin ora cu funcia ECO activa , consumul a sczut la 8 L/100 km.Viteza medie 21,7.Cred c se poate i mai bine dac inem cont c motorul are abia 180 de km

                      Trimis de pe al meu GT-I9515 folosind Tapatalk





                      Trimis de pe al meu GT-I9515 folosind Tapatalk


                      Trimis de pe al meu GT-I9515 folosind Tapatalk

                      tapatalk-ul ma face cu nervii ....sper ca intelegeti ce am vrut sa spun !
                      Last edited by ladislau; 9 July 2017, 20:07. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • 1300 Km din nordul tarii 800m altitudine la Mamaia 0m , tur retur.
                        Mod normal . La dus de la 800 m la 0 m altitudine la vale , consum de 6.1 , viteza medie 74Km/h.
                        La intors , deci la deal , consum 6.2 , viteza medie 66Km/h
                        Aerul conditionat activat pe intreg parcursul .
                        Presiunea in pneuri 2,6 ATM + aparatori noroi fata spate ( foarte importante pentru protectia la sablare a usilor si pragurilor cat si pentru numarul de imatriculare plus haion la stepway) dar care strica aerodinamica si asa cam proata la Stepway .
                        Kilometri parcursi : 6000 .Parca putin , putin , masina masina incepe sa se "lase". Deja i-mi permite treapta V-a la 60 Km /h.
                        Last edited by georgstelsib; 13 July 2017, 11:56.

                        Comment


                        • Un consum relativ bun ptr stepway. 2.6 atm in pneuri e cam mult.
                          1605 km parcursi cu 74l de benzina pe logan laureat.

                          Comment


                          • Nu-i mult deloc . 2,6 atm pe langa reducerea consumului , scurtarea reprizelor de accelerare , mai contribuie decisiv si la imbunatatirea tinutei de drum ( adica are deformare laterala fata de geanta mai mica). Dezavantaje ? Te scutura putin mai tare , uzeaza putin mai mult suspensia , dar drumurile fiind mult mai bune nu prea se pune . Aaaa... ca uzeaza mai mult centrul benzii de rulare , nu s-a dovedit in practica , ca pata de contact este mai mica in momentul franarii , nu-i adevarat (sau foarte putin adevarat in functie de greutatea masinii) .
                            Last edited by georgstelsib; 13 July 2017, 16:49.

                            Comment


                            • Sa vezi ce te trezesti prin santuri daca, doamne fereste, ti se dejanteaza vreo anvelopa.
                              Respectati fratilor recomandarile constructorului pentru ca, no offence, nu sunteti voi mai destepti.
                              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                              Comment


                              • Te-ai trezit vorbind...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google