De unde alimentati cu benzina?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu e vorba de Rompetrol ci de sortimentul Efix

    LE: Contine aditivi interzisi in alte tari si asta e oficial
    Aditivul respectiv se numeste "ferrocene" si este format din doua molecule de C5 H5 (hidrocarbura) legate printr-un atom de fier. Se foloseste ca antidetonant, inlocuitor al tetraetilului de Pb.
    Efectele secundare -> se ajunge la scaderea dramatica a parametrilor motorului datorita depunerilor de Fe pe electrozii bujiilor.
    De fapt, incepand cu noiembrie 2006, ISO a recomandat renuntarea si interzicerea totala a acestui tip de aditiv
    Last edited by darksid3; 11 January 2009, 23:01.
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • In masina de care ziceam, numai Efix am bagat. In a mea, am inceput sa pun de 98 dupa resoftare pentru ca inainte puneam degeaba, nu simteam nimic. Ba din contra mi se parea ca trage si mai greu...
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • E o problema generala si iti dai seama ca nu e o regula sa fie musai probleme la orice motor!Cei care au cunostinte prin uzine sau service-uri iti pot confirma problema filtrelor si motoarelor rosii
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • am alimentat pe 31 dec 2008 in val. de 100 ron cu premium 95 de la petromV. parca s-au urinat in ea (ca e aceeasi culoare) nu are zvac motorul. parerea mea este ca petrom (peco) ruuulz!
          sigpic

          Comment


          • Si eu am mai alimentat de la PetromV.
            Au benzina foarte buna din toate puncetele de vedere.

            Comment


            • Eu am mai spus faptul ca benzina efix de la rompetrol afecteaza motorul am vorbit cu cineva care are service si a vazut sute de motoare desfacute si a zis ca i cea mai proasta benzina ca are prea mult aditiv.

              Comment


              • Eu zic ca alimentatul in mare excess cu efix dauneaza motorului,desi sunt altii care cica alimenteaza de foarte mult timp de acolo si nu au probleme

                Comment


                • la fel si io am alimentat o perioda ff mare de la rompetrol efix si nu am avut nici o problema,de cand am remap alimetez numai cu 99+ petrom

                  Comment


                  • efix 95 ROMPETROL
                    save the planet!!! kill yourself!!!

                    Comment


                    • Ca sa nu existe dubii,sa se alimenteze alternativ.
                      Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                      Comment


                      • Pe capacul de la rezervor scrie benzina 95 si 98 fara plumb.Nu e nici o pproblema ca alimentati cu 99 sau eu mai stiu cu ce???

                        Comment


                        • s-a mai discutat pe aici problema asta...cifra reala octanica nu depaseste in nici un caz 98 (adica benzina destinata motoarelor autovehiculelor)...cifre de gen 99, 100, 101 sunt doar marketing
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • Mi-a zis un coleg ca pe Mihai Bravu la Petrom benzina 99+ este 3,25. Aseara am alimentat de acolo. Pretul de 3,75 de la Rompetrol pentru benzina minune nu se justifica. La o alimentare de 100 ron, practic pierzi 5 litri (aproape 15 ron). Si culmea e ca 99+ se misca mult mai bine decat 101 de la Rompetrol. Deci m-am vindecat, nu mai alimentez cu carburantul ala controversat.
                            Last edited by vitriol; 15 January 2009, 09:28.
                            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                            Comment


                            • vitriol de cand incerc sa tot spun io ca 99+ de la petrom e forte buna masina mea se misca de minune cu benzina lor

                              Comment


                              • Chiar si tipul care mi-a facut resoftarea mi-a recomandat sa bag 99+. Si tot el mi-a zis ca benzina 99+ este exact omv carrera 100, doar ca prima e mai ieftina.
                                @anonimboy: stii cum e, pana nu vezi cu ochii tai...
                                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google