Pareri Posesori Logan 1.2_16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 1. am mai mentionat si confirm, motorul de 1.2 16v e zgomotos daca il compari cu celelalte motorizari ale Dacia. Ma intreb de ce?
    daca stam si analizam, motorul e generatie mai noua (produs in Franta nu prin tarile calde) si deci ai spera sa fie mai silentions. eu nu sunt sigur ca e motorul de vina, eu banuiesc ca sistemul de evacuare este cel ce nu amortizeaza sunetele corespunzator... , in caz contrar, francezi au facut un motor de rht.
    2. am mai spus si repet, motorul e in 4 cilindrii si functionarea lui e turbulenta: daca apesi prea tare acceleratia smuceste, daca nu apesi moare motorul, ambreiajul (cel putin la masina mea) lucreaza intr-o plaja scurta si echilibrul intre cat de tare/incet sa apesi acceleraia e enervant pt o masina ce e toata ziua plimbata prin oras. un vw polo de 1.2 in doar 3 cilindrii e cu cateva clase superior la acest aspect al elasticitatii si raspusului motorului la comenzi. aici din nou inclin sa cred ca nu moorul e de vina ci softul lui.
    3. am mai spus si confirm ca sistemul de ventilatie inca din treapta 2 e deranjant si ca antifonarea e ca si inexistenta.

    in rest masina isi face toti banii. daca cele de mai sus ar fi rezolvate, ar fi cu adevart un best price la ceea ce ofera, pana atunci... vor tot fi observatii.

    Comment


    • sinaia

      Am fost ieri pana la sinaia cu loganul de 1.2, am plecat cu aproape 500 de km la bord si am depasit putin granita celor 3000 rpm in cateva reprize. La 120 de km pe ora aveam 3500 rpm in viteza a 5-a, dar motorul incepea sa vuiasca ca un stol de katiushe, acum stiu de ce le era frica nemtilor de sunetul lor. Lasand gluma, motorul are un zgomot destul de puternic la acea viteza, in rest ar fi acceptabil, adica poti asculta postul de radio fara probleme. Ma gandesc ca si cauciucurile de iarna de pe fatza (am 2 michelin) ar fi putut contribui putin la acel sound de bang sonic. Oricum am folosit viteza a 5-a mult mai des decat o faceam cu loganul de 1.4. Cat despre consum, cand cumperi o masina noua consumul e mare, la plecare din Bucuresti aveam 9.2 la suta, la intoarcere aveam 7.8 - in conditiile in care am urcat la cota 1400 cu masina si am urcat cu ea pe tot felul de stradute din Sinaia. Sper sa scada in continuare consumul. E o masina ok pentru preturile de azi si taxe, mai ales ca are garantie 4 ani, peste 3 ani o dau cu aproape 5000 de euro inca in garantie si iau Duster visez si eu. Ar trebui sa fiu atent pe cine critic ca nu mai cumpara lumea. Oricum loganul de 1.2 este o masina agila la viteze mici, pacat ca are plaja de viteze ingusta, cu schimbatorul de viteze trebuie sa treci dintr-a 1a intr-a doua si apoi a 3a repede de tot la plecari. Cred ca ar fi putut face un trade-off intre agilitate si plajele de viteze- parerea mea de amator.

      Comment


      • lumir68 tot versiunea laureate o am si eu. Cand am luat masina mi s-a spus ca daca vreau sa schimb anvelopele sa le schimb pe toate 4 odata ca altfel zapacesc ABS-ul.

        550 km am si eu la bord si astept sa fac o deplasare mai lunga ca sa fac mia si sa scap de rodaj sa nu mai oftez cand vad ca iar din greseala am depasit 3000 de ture. mai mult de 10 ori nu mi s-a intamplat, in general la drum lung merg aproape lipit de 3000 de ture asa am mers de cand am luat-o sper ca nu am fortat motorul...

        Comment


        • S-o stapanesti sanatos si fara incidente masinuta,stai linistit ca nu l-ai fortat

          Comment


          • rodajul se face fara a depasi 3500 ture pe minut
            cel putin asa stiu eu
            nu ai fortat deloc motorul

            Comment


            • salut! sunt din braila!
              astept si eu sa-mi vina ambiance-ul... sper ca in maxim 2 saptamani sa ma plimb si eu cu el... am dat avans 2000 de lei(pe 22 martie) si am lasat si 3 vouchere(pe 25 martie)... sper ca pana pe 1 aprilie sa se valideze voucherele... mi-au pus termen de livrare 8 aprilie, dar poate vine mai devreme... e o prostie treaba cu montajul de accesorii numai la un service dacia... altfel pierzi garantia...
              sper sa fiu multumit de ea!
              nu au masina de test pe braila-galati! au doar un sandero busit si un duster, care nu ma intereseaza...
              revin cu impresii despre masina dupa ce vine! sper sa ma obisnuiesc repede cu ea! numai bine!

              Comment


              • Cu cat ai cumparat tichetele?
                Cel care conduce masina ca dracu, are toate sansele sa ajunga acolo.

                Comment


                • 1.2 16v

                  buna tuturor posesorilor de 1.2 16v, am condus si eu din nou 1.2 logan si mi se pare o afacere buna masina chiar si la urcat (sinaia cota 1400) imi place cum se comporta 1.2daca ii dai putina turatie trage eu am fost limitat cu turatia maxim 3000 ca era in rodaj masina. consumul putin peste 5.5% mixt, cat de curand sunt hotarat sa imi achizitionez si eu un sandero cu acest motor dar mai intai o sa fac un drive test sa vad diferenta cu loganul.

                  Comment


                  • pe 31 martie 2011 am intrat in posesia masinii comandate pe 22 martie!
                    impresii:
                    - trage bine, dar trebuie turata un pic mai mult!
                    - ambreiajul este foarte moale(+);
                    - nu stiu cum sunt alte masini, am condus doar dacia 1310L('99), dar are o mica intarziere cand calci pedala de acceleratie pana se tureaza!
                    Revin cu alte impresii!

                    Comment


                    • Sa o stapaniti sanatosi!Ce dotare ai ales?
                      Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                      Comment


                      • Originally posted by adaniel69 View Post
                        intarziere cand calci pedala de acceleratie pana se tureaza!
                        asa e si la mine logan 1.4 mpi , mai ales dupa ce o folosesc catziva km prin oras.

                        Comment


                        • Originally posted by adaniel69 View Post
                          pe 31 martie 2011 am intrat in posesia masinii comandate pe 22 martie!
                          impresii:
                          - trage bine, dar trebuie turata un pic mai mult!
                          - ambreiajul este foarte moale(+);
                          - nu stiu cum sunt alte masini, am condus doar dacia 1310L('99), dar are o mica intarziere cand calci pedala de acceleratie pana se tureaza!
                          Revin cu alte impresii!
                          Culmea e ca si eu am intrat in posesia unui Logan Laureat tot pe 31 martie. Impresiile mele sunt urmatoarele:
                          - consumul e super (doar 7,9%, intr-un oras aglomerat - cum este Iasul). Sunt sigur ca dupa rodaj consumul o sa mai scada.
                          - in viteza a 2-a masina nu are nicio vlaga. Fosta Dacia 1310 tragea mai bine in viteza a 2-a. La fel si Matizul.
                          - incepand cu vitezele 3 si 4, masina trage din ce in ce mai bine. Am urcat dealuri mari si lungi din oras (dealul Bucium) cu viteza 4, fara sa dea semne de oboseala (cu 3 oameni la bord). Motorul de 1.2. nu e lesinat deloc cum cred unii, ci din contra, mai vioi la treptele superioare de viteza!

                          Comment


                          • e prima masina din lume care trage mai bine pe trepte lungi decat pe scurte. premiera mondiala masina asta, nu alta...
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • Seba... nu fi rau!
                              Masina nu e lesinata nici in treapta 2-a dar, fiind destul de scurta, o cere imediat pe a 3-a!
                              Iar de aici incolo se schimba un pic povestea si Lovendal are dreptate!
                              Aceasi senzatie o am si eu pe dealul Podariului langa Craiova, unde cu vechea dacie si chiar cu Opelul Vectra (pe gaz) al lui tata ma rugam de treptele 3 si 4, cu asta mica urc in treapta 4 de voie fara sa o fortez.
                              Adevarul e ca iti creeaza niste senzatii aparte motorasul asta... nu spectaculoase, doar deosebit de placute!

                              Comment


                              • pai ori cere a 3 a ori cere turata? ) hotarati-va

                                eu n-am condus inca 1,2 dar sunt curios daca sunt diferente, desi nu cred ca ar fi
                                " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google