Pareri Posesori Logan 1.2_16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Obsolete View Post
    adevarul e ca te simt foarte ofticat:P

    cred ca ti-ar trebui un TeDeI, dar ca tot ce ti-a cumparat mamica ta a fost o Dacie....

    Nu mai da si tu ca si exemple consumuri din Bucuresti de la ore de varf, ca acolo se calculeaza ca la tractor consumul, la ora adica, nu la kilometru Stii si tu ca la o statistica extremele se exclud, adica ora de varf in orash sau mers cu 70 in afara noaptea.

    Insa, puishor oricat te-ai da cu tartitza de pamant, sa stii ca in conditii asemanatoare, noi astia necajitii si submotorizatii cu 1.2 vom consuma cu cel putin 0.5 l la suta mai putin decat 1.4. Ceea ce inseamna ca la 20k km pe an, tu bagi 2 rezervoare in plus de benzina.

    Hai pa.

    n-am nicio problema cu 1.2 stai calm , daca ar fi sa-mi iau mi-as lua 1.2 fara sa clipesc , dar unele consumuri sunt trase de par pentru ca sunt afisate la un mers de melc nicidecum normal.am condus si tdi 140 cai passat stai calm si nu am o problema cu loganu .

    Comment


    • Logan 1,5 dci, 75 cp, Euro 5, masina este noua, consum mediu afisat de CB 4,6 litri/100km, kilometri bord 987.
      Din cei aproape 1.000 de kilometri, 800 sunt facuti urban si 200 extraurban.
      Urban am prins si aglomeratie ( bara la bara ), dar si mers mai "lejer" - ponderea ar fi 50 % aglomerat cu 50 % mers mai "lejer".
      Schimbarea treptelor o fac la 2.500 de ture ( 2.250 cand motorul este rece ), nu merg cu ea sub cuplul maxim ( pe care il are la 1.700 tr/min. ), masina din pacate nu este a mea, este de firma !
      P.S CB-ul nu l-am resetat niciodata !

      Comment


      • nu te bucura ca vine acum unu cu 3.8 consumu pe 1.2 si ... blestemi ziua cand ai luat dci.
        Last edited by crististreulea; 22 April 2011, 22:03.

        Comment


        • intradevar 1.2 fata de 1.4 consuma in medie cu 0.5l mai putin,o spun ca fost posesor de 1.4(numai 2 la numar).
          comparatia cu dci nu-si are rostul aici.

          Comment


          • Originally posted by Obsolete View Post

            noi astia necajitii si submotorizatii cu 1.2 vom consuma cu cel putin 0.5 l la suta mai putin decat 1.4. Ceea ce inseamna ca la 20k km pe an, tu bagi 2 rezervoare in plus de benzina.

            Hai pa.
            Si care e faza? precizeaza ca tu consumi cu 14 rezervoare pe luna mai putin decat un CL 63 AMG (care te trage pe nas) si cu 17 pe zi mai putin decat un H2

            Hai pa.

            Comment


            • Originally posted by nightboy View Post
              nu te bucura ca vine acum unu cu 3.8 consumu pe 1.2 si ... blestemi ziua cand ai luat dci.
              Si daca ar scoate prin absurdul-absurdului, mai putin decat un DCI, care ar fi problema? Ii platesti tu altuia benzina/motorina? Sau ii plateste el benzina/motorina ta? Nu mai poti dormi de grija lui ca va consuma mai mult sau mai putin decat tine? Eu vad pe aici multi oameni cu atitudini stupide...Imi cer scuze pentru cuvant, dar n-am gasit unul mai potrivit. Daca eu as declara, de exemplu, ca am un consum de 3,7% ce as castiga? Castig niste bani? Imi da un premiu cineva? Of of...

              Comment


              • Am postat aici pentru ca la un moment dat am observat ca mai multi useri au facut referire si la dci.
                Exact cum spune si Lovendal, nu este nici un concurs pe aici, insa un lucru este cat se poate de clar : noile Loganuri consuma mai putin decat precedentele ! Chiar daca unii le blameaza, imbunatatirile de natura aerodinamica ( deflectoare aer si alte modificari mai putin vizibile, dar prezente pe sasiul masinii ) isi aduc si ele contributia la obtinerea unui consum mai mic ( nu uitati ca este si Euro 5, iar incadrarea in normele de poluare presupune si un consum mai mic ).
                Insa cel mai important lucru este cat de grea ai "talpa" si cat de mult anticipezi in trafic, fara sa fortezi inutil masina.
                Cititi recomandarile de condus ale austriacului Gerhard Plattner de la VW si mai ales incercati sa le aplicati in trafic !

                Paste fericit si lumina in suflet tuturor !

                Comment


                • Clar conteaza talpa . Pot spune clar , pe aceleasi trasee , am condus 3 masini . Scriu aici doar sa aveti asa o comparatie a felului cum conduc , pt ca in functie de talpa , masina consuma mult .
                  Consumuri medii :

                  logan 1.4 : 6,3
                  logan 1.2 : 5,5
                  logan 1.5 70cp : 3,7

                  Diferente de consum reale intre motorizari , raportat la stilul meu domol de mers, incerc sa ma mentin undeva la 80 km/h ( numai prin localitati si putin intre localitati merg ) . .Viteza medie e undeva intre 45 si 55km/h .

                  Comment


                  • obsolete cu alte cuvinte ma faci prost sau ce??!! Esti capabil sa fii realist sau nu?nu inteleg de ce trebuie sa fii asa impulsiv la o simpla discutie...

                    Comment


                    • Originally posted by uscatu View Post
                      ...........si ma gandesc acum daca cu 1.2 se realizeaza asemenea consumuri daca imi voi lua dci inseamna voi merge cu 2% consum....genial
                      2% nu, dar 3-3,2% foarte posibil.

                      Comment


                      • intr-adevar dieselul va avea un consum redus(si din puctul meu de vedere va fi mai placut la condus), ar fi bine 3.2 dar eu merg mult in bucuresti, trafic infernal deci va fi mai mult

                        Comment


                        • deci, voi chiar nu ati inteles.
                          pentru unii mers domol inseamna 100 km/h pentru altii 80km/h.

                          cei care abereaza dupa ce am pus filmuletele, inseamna ca nu stiti cum se citesc datele de pe cb.

                          mi-a starnit un zambet cine a zis ca am dci cu bord de benzinar.

                          de exemplu, ieri, acelasi traseu(140 km), 4 adulti si un copil, bagaje de ~60kg, rezervor plin am scos consum de 4,6%. viteza medie ~57km/h (se lucreaza intre crasna si barlad si am avut f multe opriri).

                          ce e important de retinut: fiecare conduce altfel. pentru fiecare este o limita diferita la mers incet. fiecare are alta talpa. fiecare are alta rabdare. fiecare crede ca merge cel mai bine. fiecare crede ca altul trebuie sa consume mai putin decat altul.

                          credeti ce vreti. eu am ales sa conduc calm si prudent. viata are prioritate.

                          sarbatori fericite.

                          Comment


                          • @rhadoo_ds: ale tale sunt filmuletele? daca da, nu ai putea sa faci un filmulet si cu motorul? adica sa filmezi ce afiseaza CB-ul si dupa aia sa iesi din masina sa filmezi la motor?
                            n-am nimic cu tine, dar nu prea imi vine sa cred ca ai scos 4.6, chiar mai putin....din moment ce producatorul spune 4.9 minim....
                            ar fi bine sa imi consume si mie asa dupa ce termin rodajul!

                            Comment


                            • cand vad soferi care merg cu 70-80 pe DN si pe sensul celalalt de mers este o coada uriasa dar ei se incapataneaza sa tina masinile din spatele lor la o viteza infima ma apuca crizele!te mai intrebi de ce sunt accidente , pt ca sunt niste zgarciti care merg cu 20 la ora unde legal e 90 si trebuia sa`i depasesti si uite asa se intampla nenorociri in depasiri.sau pe autostrada ii vezi ca merg cu 90 ... dar domnule noi nu avem autostrazi ... si nu mai incepeti cu replici " ii platesti tu benzina ? " daca nu are bani de benzina sa stea acasa .
                              Last edited by nightboy; 23 April 2011, 10:30.

                              Comment


                              • Originally posted by nightboy View Post
                                cand vad soferi care merg cu 70-80 pe DN si pe sensul celalalt de mers este o coada uriasa dar ei se incapataneaza sa tina masinile din spatele lor la o viteza infima ma apuca crizele!te mai intrebi de ce sunt accidente , pt ca sunt niste zgarciti care merg cu 20 la ora unde legal e 90 si trebuia sa`i depasesti si uite asa se intampla nenorociri in depasiri.sau pe autostrada ii vezi ca merg cu 90 ... dar domnule noi nu avem autostrazi ... si nu mai incepeti cu replici " ii platesti tu benzina ? " daca nu are bani de benzina sa stea acasa .
                                Fiecare merge cu o viteza care o considera adecvata. Daca el vrea sa mearga si cu 50 km/h respectand regulile de circulatie care tie problema? Daca sunt unii incapabili sa se asigure inainte sa faca depasirea atunci e problema lor.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google