Consum Logan 1.2_16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Multumesc Seba! Poate se mai potolesc!

    Am facut un drum de test! Iata ce a iesit:



    Detalii:
    - 80km/h extraurban si 50-55 km/h urban
    - fara depasiri(nu a fost cazul), soseaua a fost destul de libera
    - fara A/C(nu am)
    - am facut doua opriri(am luat pe cineva la ocazie), altfel cred ca scoteam 4.2l/100km
    - frana de motor folosita pe cat posibil
    - ruta: Jirlau(jud. Braila)-Braila(am resetat CB-ul dupa 5 km de la plecare)
    E interesant ca daca as fi mers doar cu 10 km/h mai repede(90km/h) in afara localitatii as fi scos cam cu 0,5 litri la suta de km mai mult!

    Cred ca asta e viteza economica la Logan 1.2: 80km/h

    Comment


    • Originally posted by Octavian___32 View Post
      Cat de aglomerat a fost drumul?
      La o asemenea viteza medie chiar n-ai ce sa ceri mai mult.
      E chiar mega OK consumul in conditiile date.

      A fost Ok drumul, in sensul ca nu am coborat sub 70 dar nici nu am urcat peste 110.

      Am postat tot cu niste poze in iarna, pe acelasi traseu consum de 4.8 la o viteza medie de 69km/ora.

      Neavand autostarzi, o sa mai dureze pana cand o sa pot sa vad un consum la o viteza medie mai mare.
      sigpic

      Comment


      • Deci... la un drum de 10 km dus si 10 intors, CB resetat inainte de plecare, la dus pe o portiune de 2 km i-am dat constant 150 (pe ceas), si la intoarcere 160 (tot pe ceas) pe aceeasi aceeasi portiune si pe aceeasi distanta de 2 km. Mai mult nu a mai putut masina. Mentionez ca eram 3 persoane in masina fara altfel de echipament semnificativ (doar vreo 6-7 kg de echipament foto). La sfarsitul drumului la intoarcere CB imi arata un consum mediu de 6.8. Mai departe trageti voi concluziile. Masina s-a comportat surprinzator de bine la viteza aia. Poate daca eram singur as fi atins 170 (cine stie, poate o idee mai mult), dar chiar nu conteaza, ca nu o sa merg in veci cu mai mult de 130, maxim 140, indiferent de masina. Nu sunt adeptul inconstientei si vitezei excesive . Acesta a fost un test din pura curiozitate.

        Comment


        • Daca poti pe autostrada sa faci asta dar pe mai multi km.
          Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

          Comment


          • Originally posted by Obsolete View Post
            A fost Ok drumul, in sensul ca nu am coborat sub 70 dar nici nu am urcat peste 110.
            Am postat tot cu niste poze in iarna, pe acelasi traseu consum de 4.8 la o viteza medie de 69km/ora.
            Neavand autostarzi, o sa mai dureze pana cand o sa pot sa vad un consum la o viteza medie mai mare.
            Zic eu ca se confirma diferenta de ~0,7-1,0 litri % intre 1.4 si 1.2
            Pe acelasi traseu (nu aglomerat tare) la o medie de ~80+ km/h iese un ~6,4%. (fara AC).

            Comment


            • Originally posted by micutzu666 View Post
              Daca poti pe autostrada sa faci asta dar pe mai multi km.
              ai dreptate, e mai relevant consumul pe mai multi km, dar intrebarea mea este: care e scopul?, pentru ca oricum nu o sa merg niciodata cu viteza aia! (cel putin eu)

              Comment


              • cum ai fost curios 1 data,mai incerci si a2a oara.atat
                Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                Comment


                • eu am scos 7/100km urban , 5/100km extra urban

                  Comment


                  • Cu ce viteza circuli extraurban de reusesti sa scoti 5% cumva maxim 80?

                    Comment


                    • 5% afara se scoate cu 90-95km/h! ajutat de 50-55 in a 5-a in localitati! ma refer la drum lung!

                      Comment


                      • asa la un drum lung eu nu am reusit sa scot sub 5,7% 1300 km bucuresti baia mare tur pe a1 cu un mic ocol pe la rucar viteza maxim 137 pe a 3 80 90 extra 50 70 urban
                        2 pers + bagaje

                        Comment


                        • Originally posted by b 98 tul View Post
                          Cu ce viteza circuli extraurban de reusesti sa scoti 5% cumva maxim 80?
                          nu in localitati pana in 80 si in afara localitatii 90 100 110 depinde de drum dar nu acc brusc

                          Comment


                          • pai cum sa faci depasiri fara sa accelerezi brusc ?

                            ai doar 75 cai si aia martoage
                            oricum nici daca ai vrea nu se accelereaza brusc

                            Comment


                            • ce depasiri sa mai fac daca am 90 100 daca nu crezi trb ta. ce rost am sa mint.
                              Last edited by Seba; 28 June 2011, 22:47.

                              Comment


                              • O informatie relevanta ar fi urmatoarea, daca un binevoitor ar putea face urmatorul test:
                                - mers pe autostrada cu viteza constanta (90)
                                - resetat calculatorul de bord
                                - mers 5 km
                                - notat consumul mediu
                                - marit viteza cu 10km/h si trecut la pasul 1 (reset etc)

                                Ar fi relevante nivelele 90-100-110-120. Daca e cineva din Arad si poate face testul dau atatea beri cat iasa consumul mediu

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google