Consum Logan 1.2_16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Ai avut ghinion cu benzinarul de 1.2 dar oricum e mai bine ca l-ai dat decat sa umbli luni de zile prin service cu el.
    Sa-ti traiasca DCI-ul

    Comment


    • #77
      Sa o stapinesti sanatos si sa va bucurati de masina. Si asta fara probleme.

      Comment


      • #78
        Imi cer scuze ca ma bag... eu fiind posesor de Clio 3 cu motor de 1.2 16v(olti), 75cp
        - dar cred ca pot sa zic ceva - avand in vedere ca clio cantareste (C.I.) 1207kg iar soferul - adika eu are 140kg si este acelas motor ca pe logan

        eu adopt un stil de condus relaxat cu o viteza de mers cat mai constanta, cu frane de motor s.a.m.d.
        consumul meu este in oras (baia mare)
        - vara - 7.1l/100km
        - iarna - 7.9l/100km (am prins cateva zile in care mai mult de 40km/h nu sa putut)
        inafara localitati vara - baia mare - cluj napoca - 4.7 %
        baia mare - portile de fier - 5.1 %
        autostrada, viteza medie 129.7 km/h - 7.9%
        autostrada, viteza medie 106.8 km/h - 5.9%
        autostrada, viteza 168 km/h - 15%

        adevarul este ca sunt flamanzi cei 75 de caluti din motor
        - dar unde mi se pare foarte mare consumul este in tr.5 la turatia de cuplu maxim ~ 7.1% - 7.5%

        Comment


        • #79
          Eu inclin sa cred ca un economia de combustibil se face pe la 90 km/h. Ce e peste creste consumul.

          Vad ca e o diferenta enorma intre 130 km/h si 107 km/h.

          Eram curios daca ai reusit sa vezi care viteza este cea mai economica.

          Comment


          • #80
            consum mixt 6.8%

            Comment


            • #81
              e vorba de consum pt 1.2?vad ca ai 1.4mpi

              e consum ptr 1,2?vad ca ai 1.4mpi
              Last edited by micutzu666; 1 February 2010, 10:53. Reason: Automerged Doublepost
              Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

              Comment


              • #82
                Va salut pe toti

                Am avut azi de facut niste drumuri, in jur de 60km. In oras am mers cu un consum minim de 8,2%. Afara am avut un consum la 65km/h de 5%. Masina are 960 km facuti.

                In curind o sa fac un drum la Constanta. O sa incerc sa merg constant cu 90km/h sa vad cit consuma.

                Comment


                • #83
                  Parea mea este urmatoare:

                  la 90 km/h in tr 5 ai un anumit rpm
                  la 60, 70 km/h tr 5 ai un rpm mai mic

                  Daca parcurgi o distanta de la A la B cu tr 5 o data cu 90km/h si o data cu 70km/h, numaul total de roatii ale arborelui este acelasi, doar ca o data le faci mai repede iar in celalat caz mai lent.

                  Eu tind sa cred ca se consuma mai multa benzina cand mergi cu 90 km/h decat cu 70km/h.

                  Comment


                  • #84
                    Originally posted by andrei_nsts View Post
                    ...................... In oras am mers cu un consum minim de 8,2%. ...................................
                    Te-am mai vazut spunand asta, cum adica consum minim? Resetzi din 2 in 2 km si vezi cat ti-a consumat cel mai putin, sau cum?
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • #85
                      dupa cei 30.000km cu motorul asta dintre care aproximativ 8000km pe autostrada, restu in tarisoara mea, inclin sa cred ca consumul cel mai mic il scot undeva intre 80 - 100 km /h
                      - dupa cum am mai scris - baia mare - cluj - baia mare - unde nu am trecut de 100km/h am scos un consum de 4.7l/100km - 2 persoane
                      - baia mare portile de fier (concediu grecia) am scos 5,1l/100km - 2 persoane + bagaje
                      - baia mare - corfu - baia mare ~ 4000km consumul mediu a fost 5,7l/100km

                      Comment


                      • #86
                        Pana la urma unde e economia motorului de 1.2 16v ?...Nu mi se pare nici o diferenta fata de cel 1.4 8v
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • #87
                          sa nu fim rai...consuma c-am cu 0.5 litri mai putin.
                          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                          Comment


                          • #88
                            Originally posted by darksid3 View Post
                            Pana la urma unde e economia motorului de 1.2 16v ?...Nu mi se pare nici o diferenta fata de cel 1.4 8v
                            Te uiti la consumul tau cand spui asta, sau te uiti la ''consum 1.4 mpi''? Daca e cel din urma, e normal, acolo sunt recorduri.
                            Eu daca ma uit la consumul meu, cat scoateam cand mergeam frumos cu ea, vad o diferenta de ~1-1,5 litri.
                            Adica extraurban sub 5,8% n-am reusit sa scot cu ea (90-110 in picaj).
                            Si in oras pe vremea asta e mai mult decat OK un ~8-8,5%%.(mie imi ia ~10)
                            Stai sa vina caldura sa vezi cum le mai scade consumul.

                            Comment


                            • #89
                              5.1 % este cand nu depasesti 100 km/h (la 110 ai 5.5%), verificat pe autostrada, cu CB-ul resetat la viteza de croaziera si tinut asa vre-o 70 de km.
                              Sub 5% scade cand esti in picaj, adica folosesti mai mult inertia masinii si pe alocuuri apesi acceleratia ca sa pastrezi viteza constanta.
                              6.1 % am scos la o viteza de croaziera de ~70km/h Bucuresti-Vidraru si retur. 140 km/h pe A1 pe unele portiuni si putin peste limita legala pe sosea, iar pe cativa km de serpentina urcati, maxim 40 km/h....daca economia REALA sunt aia 0.5l, atunci e foarte relativ. 0.5 l pot fi diferenta de greutate a soferului...aici sunt norocos ca nu am gabarit depasit ))).

                              Asteptam sa vedem consumuri (in cazul meu in Bucuresti) urbane...pana acum se cam bat cap in cap posturile. Apropos: rapoarte scurte la o cutie, inseamna consum ceva mai mare extraurban.
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • #90
                                E consumul tau, dar da-mi voie sa nu cred in el
                                5,5% la 1.4 la 110/h constant numai in visele frumoase.
                                6,1% cu varfuri de 140...sa fim seriosi.
                                Daca aveai dizal te credeam.

                                PS: rapoarte scurte nu insemna neaparat consum mai mare extraurban.
                                Caz concret: Symbol 1.4.
                                Sau alt caz: Focus 1.6 vs Focus 1.4 care are rapoarte cel putin la fel de lungi ca Loganu, si manca la fel cu Focus 1.6 (Focus 1.6 care are consum similar cu Logan 1.6 16V, desi are rapoarte mai scurte fata de Logan, la 3900 rpm are 130)
                                Trebuie luat in calcul si efortu depus de motor sa mentina o turatie x la o viteza y.
                                Last edited by Octavian; 2 February 2010, 11:34.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google