Consum Logan 1.2_16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cu cat v-a crescut consumul de cand a venit frigul ?

    Comment


    • Situatia consumului de iarna (anvelope de iarna, temperaturi scazute, alte conditii de iarna) inca nu o cunosc. Cu utilizarea anvelopelor de iarna creste si consumul un pic, ramane de vazut daca aceasta crestere este considerabila sau nu. Prospectul de prezentare a masinii nu mentioneaza separat un consum de vara sau un consum de iarna.

      Comment


      • 8,5-9/100 in oras la ora actuala...si 6 exterior ..cu C.B. RESETAT in fiecare zi dupa alimentare....18100km total

        Comment


        • Consumul poate fi observat usor si fara calculatorul de bord, cu ajutorul avertizorului de combustibil minim.

          Comment


          • Da intradevar,e un indicator destul de vizibil;poti observa cu placere ca...ai consumat aproape toata benzina.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Eu m-am referit la observarea consumului de benzina pentru o anumita distanta -> consumul in l pe 100 km (bineinteles, trebuie sa urmaresti si distanta parcursa si trebuie sa treci si pe la o benzinarie pentru alimentare).

              Comment


              • Tu poti sa te referi la ce vrei tu dar vezi ca aici se discuta peste tot de consumul LA SUTA Estimarea pe care o faci in felul tau are o eroare de 2:3 litri.De ce am vrea sa aflam un asfel de consum?
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Intr-adevar, exista un anumit grad de estimare (neglijabil).

                  De exemplu:
                  Aprindere avertizor, notare kilometraj -> deplasare la o benzinarie (1 km): alimentare, de exemplu, 5 l -> Notare kilometraj la aprinderea avertizorului (de exemplu, dupa 99 km parcursi) ----> 5 l /100 km si inca un pic.

                  Comment


                  • Destul de logic ce spui tu acolo.
                    sigpic

                    Comment


                    • Si inca ceva: eroarea de masurare scade, daca alimentam mai multa benzina.

                      Comment


                      • Si cand colo consumul real "cel de buzunar" e vreo 8-9, dupa cum spune domnul din Focsani, ce face taxi.

                        Comment


                        • Originally posted by Szente Sandor View Post
                          Intr-adevar, exista un anumit grad de estimare (neglijabil).

                          De exemplu:
                          Aprindere avertizor, notare kilometraj -> deplasare la o benzinarie (1 km): alimentare, de exemplu, 5 l -> Notare kilometraj la aprinderea avertizorului (de exemplu, dupa 99 km parcursi) ----> 5 l /100 km si inca un pic.
                          Numai cu 5 litri alimentare dupa aprinderea becului de rezerva rezulta un calcul de consum cu eroare foarte mare.

                          Si eu mai aplic metoda asta, dar numai cand alimentez cu minim 15-20 litri.
                          Si asa eroarea e mare (+/- 1 litru pe putin) , dar rotunjesc considerabil in sus la valoarea consumului declarat.
                          Spre exemplu daca imi rezulta un 7,6% consum dupa metoda asta la 15 litri consumati, declar un 8%.

                          Comment


                          • acum daca a venit frigul sigur consumul depaseste 9% urban dar asta in buc. unde nu trafic, e jungla.

                            Comment


                            • Originally posted by Szente Sandor View Post
                              Si inca ceva: eroarea de masurare scade, daca alimentam mai multa benzina.
                              Eu dupa cateva masurari de consum aveam deja o idee despre consumul masinii, in rest nu mi-am propus sa fac un studiu de cercetare pe aceasta tema (traseu lung, traseu scurt, vara, iarna, in oras, extraurban).

                              Comment


                              • avem masini trebuie sa le miscam , alimentam ca nu avem ce face asta e viata !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google