Consum Logan 1.2_16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Off,ce observ eu in Bucuresti ca foarte multi merg la risc, depasesc cu mult 60km/h desi mcv-urile cu radar misuna peste tot. Pana acum credeam ca numai cei cu masini de capacitati mari gen 1,8, 1,9, 2.0 litri fac asta, din dorinta de a nu crede cineva ca nu stiu sa schimbe treptele, o dau pe a IV-a depasind sigur viteza legala in oras (legal mergand subturat). Ca sa merga legal ar trebui maxim a III-a, dar deh...are masina puternica. Dar nu-i asa, si o parte din cei cu masini chichinete (capacitati mici) tot la fel fac, depasesc constient viteza legala. Poate in viitor forurile internationale sa oblige constructorii de masini sa monteze din fabrica un modul gen gps care sa controleze calculatorul masinii, sa nu te lase sa depasesti vitezele legale in localitati si in afara lor. Poate asa se vor reduce numarul de accidente.
    On, in primii 2500 km mi-a consumat aprox.6,4%, mers cca.35% in oras si 65% in afara.
    Last edited by mike-5; 11 May 2012, 19:34.

    Comment


    • cu 1,9 tedeiul mai mult in treapta a3a merg.60KM/H Noroc ca mai prind un splai ceva )
      Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

      Comment


      • alt destept care crede ca viteza e principala cauza a accidentelor!

        Da, si viteza e un factor, dar nu cel decisiv!

        Comment


        • @nightboy, eram sigur ca vine unu' mai impulsiv sa comenteze, de fapt fiecare e liber sa-si exprime parerile. Eu am spus ce vad in trafic, nu cred ca sunt minciuni. Privitor la ideea cu limitarea, consider ca cel de la volan poate fi ajutat de tehnologia avansata care se implementeaza din ce in ce mai mult pe masini.Totusi sa respectam topicul pentru a evita warn-ul.

          Comment


          • Cam cati litri ar mai ramane in rezervor daca se aprinde becul?As fi vrut sa-i fac plinul sa vad cat papa.A mea e full version..ambiance..
            Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

            Comment


            • cam 5 litri

              Comment


              • 5.5% consum mediu oras-afara,am sub 6000 de km

                Comment


                • O intrebare,fac naveta cam 60 km zilnic,ieri pe computer bord aveam 5,1 l/100 km consum,azi 5,9,acelasi traseu,nici o diferenta in condus,tot 1 persoana,fara aer sau incalzire...ce poate fi?

                  Comment


                  • Pe cati km aveai media de 5.1 ? Vezi sa nu se fi resetat CB-ul, se mai intampla. In cazul ala consumul de 5.9 e doar pe ziua de azi.
                    '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                    Comment


                    • mike-5 : permite-mi sa spun ca esti doar o marioneta, tu nu esti om.
                      Cum adica sa-mi implementeze sistem pe masina sa nu pot depasi limita de viteza ?
                      Pe acelasi principiu ti-ar trebui si sistem coordonat de gps sa-ti incuie usa la frigider. Sau alt sistem sa-ti inchida laptopul ca e 21:30 si tre sa dormi, ca maine te duci la munca, robotule.
                      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                      Comment


                      • Originally posted by mike-5 View Post
                        Poate in viitor forurile internationale sa oblige constructorii de masini sa monteze din fabrica un modul gen gps care sa controleze calculatorul masinii, sa nu te lase sa depasesti vitezele legale in localitati si in afara lor..... Privitor la ideea cu limitarea, consider ca cel de la volan poate fi ajutat de tehnologia avansata care se implementeaza din ce in ce mai mult pe masini.
                        Originally posted by samy0388 View Post
                        Cum adica sa-mi implementeze sistem pe masina sa nu pot depasi limita de viteza ?
                        Cel mai ieftin mod de a controla viteza este sa pui o caramida sub pedala de acceleratie. Daca vrei sa o controlezi in adancime..pur si simplu scobesti in caramida cu o dalta si te opresti la viteza care trebuie.
                        Eu am pus un surub sudat de pedala cu o piulita si de acolo reglez viteza in functie de numarul mai mare sau mai mic al numarului de "spire".

                        @inx66...subscriu la ce a scris @Shakar,,,ti s-a resetat CB-ul.

                        Comment


                        • Originally posted by Shakar View Post
                          Pe cati km aveai media de 5.1 ? Vezi sa nu se fi resetat CB-ul, se mai intampla. In cazul ala consumul de 5.9 e doar pe ziua de azi.
                          azi pe drum drept in afara orasului,80 km pe ora,2000 si ceva de ture a tot urcat de la 5,3 la 5,9 in loc sa scada fara nici o explicatie...de obicei pe portiunea aia scade nu urca

                          Comment


                          • vezi sa nu te fi uitat la numarul de litri consumati, nu la consumul % de km
                            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                            Comment


                            • Originally posted by samy0388 View Post
                              vezi sa nu te fi uitat la numarul de litri consumati, nu la consumul % de km
                              merci de raspuns,te putea-i abtine...

                              Comment


                              • Originally posted by adaniel69 View Post
                                Drum Braila->Bucuresti si retur, pe la tara la Jirlau si la dus si la intors, eu si inca 2 persoane in masina, benzina Petrom Standard 95, mers 55km/h in localitati(cu unele exceptii unde am mers si cu 90), 90-100-110 pe DN si 100-110-120 pe europeana. Am mers si cu 140-160 putin. Mai mult nu a vrut. M-am grabit. Rezultate:

                                Combustibil consumat: 26,9 litri
                                Distanta parcursa: 510km
                                Consum mediu: 5.2l/100km(5,27 dupa calcul)
                                Viteza medie:68,4km/h
                                Super multumit!!!!!!!

                                Click pentru video

                                Super tare consumul ! 110-120 in afara mi se pare suficient.
                                Astept sa fac si eu un drum lung sa vad cum se comporta. Asa pe distante scurte 20-30 km are cam 5.8-6. Dar nici 500 km nu are deci nu prae iau un calcul cam cum consuma ea acum.
                                Repet ,frumos consum pentru asta micu
                                sigpic
                                !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google