Consum Logan 1.2_16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Al dracu cauciuce or fi marca Transformers, sa isi schimbe forma. E grav daca se deformeaza gumele, de aia au indice de viteza ca sa stii cum sa le alegi...

    Comment


    • Originally posted by nightboy View Post
      Si ne plangem ca nu avem autostrazi ... mereu i-am injurat pe cei ce merg cu 90-100 pe autostrada, eu trebuia sa-i depasesc(mergand cu 120) si pe banda 2 vine unu cu 140-150 si ghici ce trebuie sa fac eu ... corect, sa franez in curu aluia!
      Injura-i. Nimanui nu-i pasa ca injuri tu in momentul ala. In cazul in care s-ar incurca circulatia ar merita ala niste injuraturi intr-adevar. Ghici ce, tu nu esti circulatia , esti unul singur.

      Comment


      • Pai o incurca din moment ce eu trebuie sa franez din cauza lui ca merge precum caruta.
        Pe autostrada din punctul meu de vedere ar trebui o viteza MINIMA de 100 km/h, fiind o viteza de bun simt.
        Autostrada nu este un loc in care sa obtii consumuri mici, te duci sa rulezi cu viteza cat mai mare (legal) ca sa ajungi cat mai repede la destinatie. Vrei sa mergi consum, te duci pe DN, pentru unii e o bucurie sa incetineasca pana la 60 km/h prin sate ca doar consuma mai putin!

        Nu cred ca e o tragedie sa consumi 8% pe autostrada la un regim de viteza decent pentru Europa, doar ai dat 7000-8000 euro pe masina, nu 30.000 ca sa te plangi ca a mai si costat mult pe langa consumul urias!

        In plus, nu cred ca cei cu 1.2 16v si-au luat masina pentru a merge pe autostrada zilnic, naveta de 100 km ... asa ca un drum la nu stiu cat timp pe autostrada unde poti sa ii dai cox nu e paguba!

        Dupa ce ca e o masina cu un confort scazut pentru sofer si pasageri, sa mai stai si o ora in plus in ea la drum lung ca sa obtii un consum mic ... mai bine ma las de sofat. (ma refer doar la autostrada)
        Last edited by nightboy; 11 April 2012, 19:29.

        Comment


        • Din punctul tau de vedere. Ghici cat valoreaza punctul tau de vedere fata de al aluilalt.

          Comment


          • Originally posted by piroman22 View Post
            Al dracu cauciuce or fi marca Transformers, sa isi schimbe forma. E grav daca se deformeaza gumele, de aia au indice de viteza ca sa stii cum sa le alegi...
            mister 22, ideea era ca alea de vara au aceeasi forma! consumul e mai mic! alea de iarna se comporta altfel! sunt mai moi, mai cauta si tu diferente intre cauciucurile de vara si cele de iarna!

            Comment


            • Originally posted by nightboy View Post
              Pai o incurca din moment ce eu trebuie sa franez din cauza lui ca merge precum caruta.
              Pe autostrada din punctul meu de vedere ar trebui o viteza MINIMA de 100 km/h, fiind o viteza de bun simt.
              Autostrada nu este un loc in care sa obtii consumuri mici, te duci sa rulezi cu viteza cat mai mare (legal) ca sa ajungi cat mai repede la destinatie. Vrei sa mergi consum, te duci pe DN, pentru unii e o bucurie sa incetineasca pana la 60 km/h prin sate ca doar consuma mai putin!

              Nu cred ca e o tragedie sa consumi 8% pe autostrada la un regim de viteza decent pentru Europa, doar ai dat 7000-8000 euro pe masina, nu 30.000 ca sa te plangi ca a mai si costat mult pe langa consumul urias!

              In plus, nu cred ca cei cu 1.2 16v si-au luat masina pentru a merge pe autostrada zilnic, naveta de 100 km ... asa ca un drum la nu stiu cat timp pe autostrada unde poti sa ii dai cox nu e paguba!

              Dupa ce ca e o masina cu un confort scazut pentru sofer si pasageri, sa mai stai si o ora in plus in ea la drum lung ca sa obtii un consum mic ... mai bine ma las de sofat. (ma refer doar la autostrada)
              Sunt tare curios daca esti pe Autobahn(fara limita de viteza) oare cu ce viteza mergi ?

              Va dati seama ca nu am blocat A2 ca sa stabilesc eu consumul la 1.2 .Cifrele prezentate au marja de eroare de + - ?.
              Last edited by cristiboerica; 11 April 2012, 20:46. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Am mers eu azi pe A2 cu 100 Km/h si n-am incurcat pe nimeni. Sunt 2 benzi, aia care vor sa ma depaseasca o au la dispozitie pe a doua. nightboy, cat despre cei care merg cu 140-150, si ei pot sa puna frana si sa astepte in spatele tau (care circuli cu 120-130) pana il depasesti tu pe ala care circula cu 90-100. Chiar nu vad nici o problema.

                Comment


                • pe bord 100 sau pe gps ca e ceva diferenta

                  Comment


                  • Pe bord, n-am GPS

                    Comment


                    • atunci 100 e maxim 94 km/h. dac exista alte opinii le astept cu placere apropo de diferenta intre ceas si gps

                      Comment


                      • Originally posted by adaniel69 View Post
                        mister 22, ideea era ca alea de vara au aceeasi forma! consumul e mai mic! alea de iarna se comporta altfel! sunt mai moi, mai cauta si tu diferente intre cauciucurile de vara si cele de iarna!
                        Ideea era ca exprimarea ta din postarea anterioara e cam exagerata, cauciucurile de iarna sunt mai profilate ca cele de vara dar in nici un caz nu se deformeaza, cel putin pana la o viteza limita data de producatorul anvelopei. Si stiu care sunt diferentele intre gumele de vara si de iarna...

                        Personal experimentul de consum nu mi se pare prea corect. Date mai concrete consider ca obtii pe o medie de minim 50km.

                        Comment


                        • oirce guma, la cresterea vitezei, devine mai "balonata". uitati-va la o cursa de drag, sau un start de f1, sa vedeti cum creste diametrul din cauza fortei centrifuge. o guma de 5-6kg, care se invarte cu aprox 1000rpm, adica echivalentul unui 110-120km/h, cam cde forta centrifuga dezvolta? daca va iese calculul, luati roata de rezerva si apasati pe ea cu kilogramele alea echivalente, sa vedeti efectul...
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • Originally posted by b 98 tul View Post
                            atunci 100 e maxim 94 km/h. dac exista alte opinii le astept cu placere apropo de diferenta intre ceas si gps
                            la mine diferenta e putin mai mica de cand am pus CB-ul le-am reglat altfel! si turometrul!

                            cat despre cauciucuri, toata lumea stie ca cele de iarna mananca putin mai mult combustibil! hai sa nu mai continuam discutia!

                            Comment


                            • Originally posted by pelicanu View Post
                              Am 45000 km regim taxi in Bucuresti.Consumul se incadreaza intre 7,9-8,3% in functie de trafic.Mers mai mult ziua si condus linistit(adica nu sportiv, a nu se intelege ca merg ca pensionarii)
                              Taximetrist care merge linistit? Mai rar...de fapt eu nici nu cred ca mergi linistit. Taximetristii sunt mereu grabiti. Eu stau in Timisoara si cam tot atata imi ia. Acum am de ex o medie de 7.6% (mers numai in oras). Dar luna trecuta media a fost 8.1%.

                              Comment


                              • Originally posted by andrei_nsts View Post
                                Incep eu, ca sa nu existe suspiciuni.

                                Masina e in rodaj momentan. Am maxim 350 km facuti. Consumul urban se situeaza in jurul valorii de 6,8-6,9-7% (2 persoane in masina).
                                Consumul extraurban a fost tot 6,8%. Practic la plecarea din Bucuresti era 12% si a coborit pina la 6,8%.
                                Sint curios cit va ajunge dupa cei 1000 km perioada rodajului.
                                daca esti curios, noteaza cati litri de benzina cumperi. eu am bagat 205 litri, pana acuma (masina e din 2011 octombrie) si am mers 3003 km, din care cca 750 km. in afara localitatii, fara viteze peste 110, restul doar in oras. sunt multumit de consum.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google