Consum Logan 1.2_16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 5.6 - 5.8 in oras ?? care oras ??? nu ai acest consum in oras nici la un diesel dar la un benzinar , hai sa fim seriosi.
    Eu in oras (Braila) mai jos de 7.7 nu am reusit si asta cu masina goala(adica numai soferul , fara nici un fel de bagaje) , si cu rezervorul aproape gol + anvelope de vara .
    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

    Comment


    • "5,6-5,8 traversat zilnic orasul de doua ori,restul in afara cam 80km mixt pe zi"
      de ce nu citesti tot ?
      daca traverseaza 20 de km orasul Tg Mures (mult, dar posibil) apoi mai are 60 km mers extern cu 70 km/h ... se incadreaza
      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

      Comment


      • e foarte posibil. am fost de vreo doua luni in tg mures si am stat vreo 5 zile. traversarea pe bdul principal nu prea pune probleme si in afara se merge prin sate cu 50km/h (ca si in oras de altfel ) ca e plin de radare. in trei localitati consecutive erau trei radare. prin oras am crezut ca o sa adorm la volan, mergand cu a treia.

        Comment


        • consum BV-B-BV

          Tocmai ce am venit de la Bucuresti - o plimbare (azi fiind si ziua mea).
          Deci, BV - B ( km 0, Muzeul Antipa, Parcul Herastrau, Ikea - ceva invarteala pana am nimerit locatiile) - BV = 343.2 km cu 20.43 litri.

          Consum:
          -CB => 5.6% cu 57.1 km/h, viteza medie orara;
          -de la plin la plin => 5.95%.

          Viteza a fost maxim 110 in afara si in localitati, 5-10 km/h peste maximul admis.
          ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

          Comment


          • Concediu cu sandel 1.2 pana in Thassos asta vara:

            Km: aprox 1700 (dus-intors + turul insulei de cateva ori)
            Benzina: 101 L (la pompa plecat - intors)
            Consum: 5.9
            Incarcatura: 4 oameni + multe bagaje (+ aer all the way k doar era vara)
            Regim condus: Bulgaria (80-100), Grecia (100-120), Thassos (cat timp am calarit insula m-am jucat fara sa ma uit la consum, drumul fiind plin de curbe, urcusuri si coborasuri)

            PS: nu am CB deci calculul meu e facut la pompa plecat - intors Buc;

            Eu unul am fost foarte multumit la sfarsit cand am vazut cat am consumat.

            In oras nu am incercat sa fac consumuri deoarece dupa parerea mea sunt irelevante (by default in oras o sa schimbi tot timpul treptele, o sa stai la cozi, oricum ai da...vei consuma, mai mult sau mai putin in functie de stilul de condus).

            Cu stima,
            Alex

            Comment


            • Consum Timisoara-Resita si retur, 5.1%, mers cu 90-100/h, vant in fata, anvelope iarna.

              Comment


              • Consum mixt afisat de CB este de 6,5 -6,6l/100 km in perioada februarie-aprilie si o viteza medie de 32km/h. Consumul dat de producator de 5,9 l/100 km este dat cam de 65% extraurban si 35% urban. Eu ma declar multumit cu consumul, folosesc mai des frana de motor si sunt muktumit. Daca calculati consum mixt 50% urban si 50% extraurban o sa aveti surpriza ca este de 6,3 l/100 km (4,9+7,7=6,3 l/100 km).

                Comment


                • Consum urban, Bucuresti -140 km, 7,85 l/100 km.

                  Comment


                  • La ce ore ale traficului, în ce zile ale săptămânii, ce trasee preponderente ai parcurs?

                    Comment


                    • Originally posted by Ampt View Post
                      La ce ore ale traficului, în ce zile ale săptămânii, ce trasee preponderente ai parcurs?
                      Am mers la orice ora din zi si saptamana, traseu Eroii revolutiei - Carrefour Orhideea, cora Sun Plaza, Apusului (socrii), rahova, titan (prieteni), centru - universitate. Apropo m-a prins si furtuna de duminica in trafic. Depinde cum te obisnuieste sa mergi cu ea. Asta iarna am scos consumuri mai mari, gen 9-9,5 l/100 km (urban). Dupa 3200 km, am un consum mixt de 6,6 l/100 km.

                      Comment


                      • Exact cosumul ala l-am avut si eu iarna de 9.5-10 l/100 in oras.
                        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                        Comment


                        • Originally posted by aris86 View Post
                          Dupa 3200 km, am un consum mixt de 6,6 l/100 km.
                          Un consum mixt foarte bun.

                          Comment


                          • Consum extra urban Sandero 2, 1.2 16 V.
                            In week-end care s-a incheiat am fost pe la munte si acasa la parintii mei, astfel am un consum de 5,3 l/100 km.
                            Vineri: Magurele- CB - Ploiesti- Predeal - Rasnov - 215 km (12.2 l consumati), din care pe A3 (v=120-130 km/h, deaorece ma grabeam un pic, dupa ce am pierdut 1 h pe CB - consum instant 8-8,5l)
                            Azi Rasnov - Bran - Rucar - Câmpulung - Pitesti - Bucuresti (Eroii revolutiei) - 230 km (12.2 l consumati), pe segmentul de autostrada de 103 km - consum 6l (v= 100-120 km/h)
                            In seara asta Bucuresti - Piatra (Teleorman) - 115 km (5,7 l consum) - consum mediu 4,96 l/100 km, viteza cuprinsa intre 55 km/h - 110 km/h.
                            Am fost 2 persoane in masina cu bagaj, fara aer conditionat.

                            Am facut si poze la CB, dar nu stiu cum sa le inserez, este doar optiunea cu inserarea imagine cu URL.
                            Recunosc ca nu am mai pus poze si cer ajutorul userilor. Multumesc anticipat!
                            Se pare ca am inceput sa conduc mai bine si sa scot consumuri mai mici.

                            Comment


                            • În momentul când scrii un post vezi că în josul paginii există opţiunea Gestiunea Ataşamentelor, dai click pe ea şi de acolo te descurci tu, totul este intuitiv.

                              @aris86: Încă aşteptăm pozele!
                              Last edited by Ampt; 12 May 2014, 22:05. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Asa cum am zis duminica seara, revin cu poze legate de consum.
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google