Consum Logan 1.2_16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salutare la toata lumea!

    Sunt la prima mea postare, care e una legata de consum. Am un logan II de vreo 3 saptamani (e inca cu nr rosii), doar pe urban: 821km, viteza medie 21.1km/h, consum conf cb 8,6%. Mentionez ca sunt primii 821 km ai masinii (acesta e si km total al masinii).

    Am vazut ca in manual zice ca dupa 3000km se va imbunatati compartamentul. Asta presupune si un consum mai redus decat in prima mie de km, pentru acelasi stil de conducere?

    Va multumesc!
    viorel

    Comment


    • Cam dupa 10-15.000 de km o sa observi un consum mai scazut si un raspuns mai bun al motorului.
      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

      Comment


      • Originally posted by viorel_gabi View Post
        Salutare la toata lumea!

        Sunt la prima mea postare, care e una legata de consum. Am un logan II de vreo 3 saptamani (e inca cu nr rosii), doar pe urban: 821km, viteza medie 21.1km/h, consum conf cb 8,6%. Mentionez ca sunt primii 821 km ai masinii (acesta e si km total al masinii).

        Am vazut ca in manual zice ca dupa 3000km se va imbunatati compartamentul. Asta presupune si un consum mai redus decat in prima mie de km, pentru acelasi stil de conducere?

        Va multumesc!
        e consum bun, eu anu trecut prin noiembrie pe primii 1000 km, am avut cam 10 l/100 km in oras. Dupa iarna, consumul a mai scazut si se apropie de cel dat de producator.

        Comment


        • Da, sper sa mai coboare spre cel dat in manual. Nu am verificat inca consumul indicat de cb, alimentand din plin in plin. Asta e masina pe care o conduce sotia zi de zi, doar prin oras. Si la cate am de platit la leasing in prima luna, numai de facut un plin nu mai am bani.

          Eu merg si pe un symbol II 1.4 16V 100CP la care consumul din bord e cu cca 0.3-0.4litri/100km peste cel real, iar asta l-am verificat de mai multe ori din bonuri.
          viorel

          Comment


          • La job, avem logan mcv 1.6 mpi, si consumul afisat de CB, corespunde cu cantitatea alimentata din bonuri si decontata.

            Comment


            • vezi se poate si sub producator

              Comment


              • Consumul pe circa 2 luni de zile.
                Sunt km facuti in oras, imprejurimi + un drum la Sibiu si altul la Fagaras-Oltet. Acestia din urma ar insuma cam 500km.
                De la plin la plin si dupa bonuri, in aceiasi perioada imi =>5.94% pe 2388.6 km (nu au fost resetate impreuna, de acolo diferenta de km fata de foto).
                Attached Files
                Last edited by ZFMFLORIN; 21 June 2014, 18:17.
                ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

                Comment


                • Deci ar fi un consum mixt mai mult decat excelent!
                  Keep walking...

                  Comment


                  • Azi dimineata am ajuns la mare.
                    Plecat din bv-A3-centura B-A2-Eforie N.
                    Viteza max pe DN, 110 si pe autostrada 130.
                    Am facut 4 ore si 30 min din care circa 15 min pauza inainte de Fetesti de unde am cuplat si AC.
                    A fost un trafic f lejer.
                    Una din poze nu a vrut nici cum sa se transfere. Asa ca am facut poza la telef
                    Attached Files
                    ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

                    Comment


                    • 6.4 la o viteza medie de 92.7 ... e bun ..ai bagat ceva talpa nu gluma

                      Comment


                      • Mai tot drumul pe autostrada turatia a fost la 1mm de 4000 rot/min ( cca 3900).
                        Sunt curios ce consum voi avea cand ma intorc spre munte. Voi reseta iar la plecare.
                        ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

                        Comment


                        • 3.9 % la o viteza medie de 62 km/h, vant usor din lateral, fara AC, 3 pers, cam 30 kg de bagaje.

                          6% la o vit medie de 71.5 km/h, vand din lateral, cu AC, 3 pers, cateva bagaje.

                          Comment


                          • Originally posted by TM-00-000 View Post
                            3.9 % la o viteza medie de 62 km/h, vant usor din lateral, fara AC, 3 pers, cam 30 kg de bagaje.

                            6% la o vit medie de 71.5 km/h, vand din lateral, cu AC, 3 pers, cateva bagaje.
                            Bravo, consum de diesel, bravo tie .

                            Comment


                            • Originally posted by TM-00-000 View Post
                              3.9 % la o viteza medie de 62 km/h, vant usor din lateral, fara AC, 3 pers, cam 30 kg de bagaje.
                              Pe ce distanţă?

                              Comment


                              • si pe ce traseu? mai mult ca sigur ca e vorba de un traseu in coborare serioasa
                                Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google