Consum Logan 1.2_16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ar fi bun acum un test la 50 la ora in treapta a 4-a si intr-a 5-a daca are instant logan 2 pe motorul de 1.2!

    Comment


    • Am pus eu ceva, de pe un PH2 ...
      Last edited by Fratello; 17 January 2014, 20:59.
      Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

      Comment


      • la Logan 2, la 55-60km/h si eu am observat consumul instantaneu un pic mai mare intr-a 4a fata de a 5a.

        Comment


        • @Fratello si dr_p: multi nu vor sa inteleaga ca turatia motorului este direct proportionala cu consumul! de asta am zis sa le arate cineva care are consum instant pe masina!
          de asta s-au pus mai multe trepte de viteza la masini!

          Comment


          • nu ar strica niste instanturi cu noul model ... mai ales ca acuma se poate din nou dupa 7 ani ! de pauza :P

            Comment


            • Revin cu un consum urban facut de la 1 februarie pana azi. In acest timp am facut 486 km si am consumat 39,2 litri rezultand un consum de aproximativ 8/100km, consum care mi se pare extraordinar de bun avand in vedere ca in carte e 7,7. Consumul a fost facut exclusive fara aer conditionat si mergand economic ( plecari de pe loc cat de cat usoare si frana folosita cat mai putin posibil )

              Comment


              • urban "suparat" sau mixt? eu am senzatia ca nu consum mai mult de 7 in oras si 5.5 afara... "dupa ureche" ce`i drept!
                Keep walking...

                Comment


                • Originally posted by Dan Eugen View Post
                  Revin cu un consum urban facut de la 1 februarie pana azi. In acest timp am facut 486 km si am consumat 39,2 litri rezultand un consum de aproximativ 8/100km, consum care mi se pare extraordinar de bun avand in vedere ca in carte e 7,7. Consumul a fost facut exclusive fara aer conditionat si mergand economic ( plecari de pe loc cat de cat usoare si frana folosita cat mai putin posibil )
                  fa-l si la pompa consumul..
                  Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                  Comment


                  • De prin 7 decembrie nu am mai facut nici un traseu lung, doar oras si la servici (Bv-Cristian, pt. cine stie).
                    S-au adunat cca. 18xx km, 7.2%, 26.6 vit. medie, dar in tot acest timp am adunat si mai adun bonurile de benzina, iar cu prima ocazie cand plec la un drum mai lung, resetez si fac si calculul de la plin la plin pe acesti km si care se vor mai aduna.
                    ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

                    Comment


                    • Originally posted by micutzu666 View Post
                      fa-l si la pompa consumul..
                      Este facut la pompa, doar acolo pot sa il fac deoarece computerul de bord nu imi afisaza consumul mediu ( asa e la loganurile cu gpl din fabrica ). Am uitat sa specific in postul de mai sus ca am mers doar pe benzina.

                      Originally posted by jonnie007 View Post
                      urban "suparat" sau mixt? eu am senzatia ca nu consum mai mult de 7 in oras si 5.5 afara... "dupa ureche" ce`i drept!
                      Doar urban, daca pentru mine era intrebarea. E greu sa scoti 7 in oras daca in carte scrie ca (,) consuma 7.7
                      Last edited by Dan Eugen; 15 February 2014, 17:41. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • pune-ti si niste poze cu consumul instant ... ca noul model arr aceasta optiune !
                        Last edited by IancuMIC; 16 February 2014, 20:11.

                        Comment


                        • revin si eu cu un update: Logan 2 (2013), motor 1.2 16V 75CP, 5000 km:

                          Bucuresti dimineata bara-la-bara (12km in 1h,10min, se intampla rar) ...............13.0 L/100km
                          Bucuresti normal zi de zi, medie pe 1000km............................................ .......8.2 L/100km
                          Bucuresti combinat cu centura, DN1-Otopeni (medie pe 600km).........................7.4 L/100km
                          Bucuresti-Galati-retur 500km............................................. .........................6.5 L/100km
                          Bucuresti-Calugareni-retur (+centura) 80km.............................................. ....6.0 L/100km

                          Mers alert prin oras, 70-90 in localitati, 90-130 afara.

                          Comment


                          • Consumul meu este urmatorul: in afara localitatii la viteze de 70-80 km/h consum sub 5 litri/100 km, la viteze de 80-90 km/h consum 5.1-5.2 litri/100 km, la viteza 100 km/h consum 6 litri/100 km, la viteze peste 110 km/h consum peste 7 litri/100 km. Deci am constatat ca la viteze peste 90 km/h consumul creste foarte mult (deasemenea si zgomotul devine deranjant la 100 km/h).

                            Comment


                            • Originally posted by opreagheorghe View Post
                              Consumul meu este urmatorul: in afara localitatii la viteze de 70-80 km/h consum sub 5 litri/100 km, la viteze de 80-90 km/h consum 5.1-5.2 litri/100 km, la viteza 100 km/h consum 6 litri/100 km, la viteze peste 110 km/h consum peste 7 litri/100 km. Deci am constatat ca la viteze peste 90 km/h consumul creste foarte mult (deasemenea si zgomotul devine deranjant la 100 km/h).

                              ai logan II ...care are consum instant ? .... mar interesa si pe mine consum strict 60 , 70 , 80 , 90 , 100 , 110 , 120 .. nu de alta dar ca sa stiu si eu cum a gandit producatorul sa scaoata consumul de 4,9 declarat ... la calculat cumva la 70 km/h ca... eu sub 5.5 nu prea scot si merg 90 - 100 -110!

                              stima

                              Comment


                              • peste 90-100 creste mult consumul ca motorul de 1.2

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google