Consum Logan 1.2_16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pe ceas. Am uitat sa verific dupa gps...

    Comment


    • Eforie N-A2-Centura B-A3-Bv

      Am terminat concediul la mare iar acum evaluez consumul pentru cine intereseaza:
      -despre plecare, am scris la postul 2874 (traseul a fost pe aceiasi ruta si a => dupa CB: 6.4% pe 394.8km cu vit. medie de 92,7km/h); pe DN max 110 si pe autostrada max 130km/h.

      -la intoarcere viteza max. pe autostrada 120, iar pe DN max 110;
      - AC, a functionat mai mult pe treapta 1 pana pe la 60 km de Bv,
      - trafic accentuat pe centura capitalei si pe valea Prahovei;
      -la iesirea de pe A2 viteza medie era de 106.3km/h si un consum de 6.6%;
      -am facut 5 ore (fara 5min) pana casa, din care 15 min a fost o pauza.

      Total km in acest concediu 878.2 cu 56.92 l (am ajuns si pe la Mangalia, Costinesti).
      Facand si calcul de la plin la plin => 6.48%.
      Attached Files
      Last edited by ZFMFLORIN; 4 July 2014, 17:58.
      ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

      Comment


      • E bun consumul avand in vedere media vitezei. Eu pe autostrada am scos un pic peste 7% megand constant cu 130-140/h.

        Comment


        • Când faci o filmare cu acest consum de "un pic peste 7%" la o viteză constantă de 130-140 km/h?
          P.S Distanţa să fie măcar de 50 de kilometri...

          Comment


          • Cam greu sa tii constant 130-140 km/h pe distanta de 50 km pe autostrada in Romania, unde majoritatea merg cu 110.
            Probabil un pic peste 7 inseamna 9.

            Comment


            • poi degeaba avem autostrada, ca toti merg la consum )) la 130 sare de 7.5

              Comment


              • Originally posted by amigos View Post
                Cam greu sa tii constant 130-140 km/h pe distanta de 50 km pe autostrada in Romania, unde majoritatea merg cu 110.
                Probabil un pic peste 7 inseamna 9.
                Merg si cu 80-90 km/h, mai ales de cand s-a scumpit masiv benzina, pana la urma asta e, ajungi un pic mai tarziu, dar nici nu iti goleste buzunarul.

                Comment


                • Ai dreptate aris ...pt 30 de km de autoastrada ... unde te impiedici de toti cei care care merg mai incet... SI ECONOMIA E IN FLOARE !

                  Decat un 8 patat mai bine un ~ 5 curat (consum )
                  Last edited by Tinuletz; 9 July 2014, 16:01. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Am mers si eu pe benzina pana la munca. E o distanta scurta, dar avand gpl nu fac mai mult de 100 km pe benzina.
                    Dimineata, fiind liber am tinut-o 100-110, mici portiuni 120. Eu unul schimb la aprox 3200.
                    Viteza medie a fost 77, pana sa fac pozele a scazut imediat la 76.7.
                    Attached Files
                    sigpic
                    !

                    Comment


                    • Originally posted by Ampt View Post
                      Când faci o filmare cu acest consum de "un pic peste 7%" la o viteză constantă de 130-140 km/h?
                      P.S Distanţa să fie măcar de 50 de kilometri...
                      Facem exceptie de autostrazile RO, dar daca ai unde sa mergi in regimu asta 130-14/h0 atata consuma 7-7,5% fc de vreme, incarcare etc etc..

                      Adica nu inteleg...cat ar trebui sa consume? 10% ...?

                      Comment


                      • Originally posted by Octavian View Post
                        Adica nu inteleg...cat ar trebui sa consume? 10% ...?
                        Hai să încercăm un exerciţiu de logică:
                        - viteza maximă constructivă pentru acest tip de motor este de 156km/h;
                        - o viteză de deplasare de 130-140 km/h înseamnă aproximativ 85-90% din viteza maximă;
                        - consumul extraurban declarat de producător este de 5 litri/100km (viteza la care se calculează acest consum în afara oraşului este de 80-90km/h);
                        - la aerodinamica de excepţie a Logan-ului, probabil că o viteză de 130-140km/h presupune o creştere a consumului de măcar 60% faţă de consumul din fişa tehnică.

                        P.S Consumul la această viteză (130-140km/h) probabil că este undeva în jurul valorii de 8 litri/100km.

                        Comment


                        • Originally posted by Octavian View Post
                          Facem exceptie de autostrazile RO, dar daca ai unde sa mergi in regimu asta 130-14/h0 atata consuma 7-7,5% fc de vreme, incarcare etc etc..

                          Adica nu inteleg...cat ar trebui sa consume? 10% ...?
                          Cu 130 km/h pe ceas am mers constant pana s-a stabilizat bine consumul la 8%. Iar la 130 km/h trebuie sa o tii tot timpul accelerata, deci nu exista variatii acceleratie-deceleratie sa varieze mult consumul.

                          Comment


                          • Mie niciodata nu mi-a ajuns la 8 oricat am alergat-o. Ceva de genul 100 in localitate 130-140 in afara.Cel mai mult am avut 7.4, dar o sa o probez cand o sa mai fac autostrada.
                            sigpic
                            !

                            Comment


                            • Suceava-constanta,4 pers adulte si un copil,bagaje full,ac sporadic,consum mediu 5,5 vt medie 76km/h. Ma declar multumit

                              Comment


                              • la mers normal asta e consumu`!
                                Keep walking...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google