Consum Logan 1.2_16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cam aici e si la mine. Eu am CB-ul neresetat de 1200km, mers cam 60% oras si 40% afara si consumul mediu e undeva la 6,1 - 6,2%. La ultimul drum am venit cu remorca (cam 100kg) si cu o viteza maxima aproximativa de 80-90km/h unde s-a putut, in rest cam 60km/h si 50 in localitati.

    Comment


    • Consum 1.2

      Salutare, sunt si eu posesor al unui Logan motorizare 1.2 16V de pe data de 17 Mai. Momentan am 550km si sunt inca in rodaj dar am fost atent la consum. Am obtinut urmatoarele:
      - consum 4,7L/100km la 100Km/H fara prea multe depasiri (fara a depasi 100Km/H) cu 4 persoane in masina si bagaje; Am mers cu acest consum circa 150KM fluctuinad intre 4,7 si 4,8;
      - consum in Bucuresti in ultimi 20Km trafic destul de aglomerat 9L/100Km. Era cam 8,5 dar daca stai in coloana creste spre 9-9,1
      La urmatorul plin o sa va anunt. Sunt multumit de consum in conditiile de trafic date. Probabil media de consum in Bucuresti o sa se situeze in jur de 8-8.5 in conditii normale.

      Comment


      • nu stiu cat de exact este meniul secret( nu am CB).am mers 100 km si conform meniului secretul scazuse numai 3 litri nivelul benzinei. acum imi dau seama cat de mult inseamna CB.

        Comment


        • Am facut aseara mai multe teste cu diferite consumuri la viteze diferite:
          - a 3-a la 1500 rpm e undeva intre 4.7 si 4.9
          - a 4-a la 1500 rpm e undeva intre 4.0 si 4.1
          - a 4-a la 2000 rpm e undeva intre 4.1 si 4.2
          - a 5-a la 1800 rpm e undeva intre 3.9 si 4.1
          - a 5-a la 2250 rpm e undeva intre 4.0 si 4.1
          - a 5-a intre 1500 si 1800 rpm e undeva intre 3.5 si 3.9

          Testele le-am facut pe portiunea capat Pacurari - prima intersectie inainte de Audi/VW - kaufland Pod de Piatra, duminica seara, 2 pers in masina, vant lateral moderat, roti la 1.6 atm si jumatate de rezervor.
          Distanta pe care am facut fiecare consum e de minim 1km si maxim 3km.
          Last edited by rhadoo_ds; 31 May 2010, 06:37.

          Comment


          • foarte interesant testul tau .deci cel mai putin consuma la viteze minime in tr 5 si nu la 90-100 km/h asa cum ziceau unii.inseamna ca degeaba ma miram eu ca am mers 100km si scazuse numai 3 litri din rezervor.(mers cu accelerari foarte lente). deci nu se mai merita diesel.acest motor e mult mai ecologic ,dar si fiabil decat un diesel.

            Comment


            • consumul la masina mea

              prima si ultima data cand am facut ceva pentru a afla consumul masinii, a fost in weekend-ul saptamanii trecute. Datele sunt urmatoarele:

              - benzina de 100 lei - 22.3 l - omv95
              - masina este un preferance 1.2 16v deci nu am CB, asa ca m-am orientat dupa meniul "secret" cand am spus ca am consumat benzina de 100 lei
              - are 2300 km facuti si 2 luni jumate de cand am ridicat-o
              - tot traseul a fost efectuat cu sofer + doi pasageri fara bagaj
              - schimbatul treptelor: I - 2500 rpm, II, III, IV - 3000 rpm si V - 3000-3500 rpm - schimb asa indiferent de traseu, urban - extraurban, ruperi de ritm in momentul unor depasiri - pana la cam 4700 rpm (inca la 5000 nu am ajuns)
              - traseu - tg-mures - cluj aeroport - tg-mures - petelea - tg-mures - petelea - tg-mures - in total 346 km + 45 km in oras tg-mures
              - la drum merg cu ea constant 110 km/h, asta inseamna cam 3350 rpm (3500=115 km/h)
              - nu o scot niciodata din viteza decat atunci cand ma opresc de tot - folosesc mult frana de motor, nu sportiv, pur si simplu anticipat, cunoscand traseul - am o usoara alergie la pedala de frana
              - prin localitati am lasat-o tot in treapta a V-a mers cu 70-80 km/h (tot drumul a fost facut noaptea, deci trafic lejer)
              - dupa cum se poate calcula, 391 km facuti cu ~22,3 l omv95 rezulta un consum de 5.7 l/100km

              Acesta este un consum bun zic eu, atata vreme cat nu merg sportiv dar cu siguranta nici batraneste
              Last edited by yarak16; 3 June 2010, 08:46.

              Comment


              • da e un consum ok, esti undeva in limita adevarului

                Comment


                • Consum de Iasi

                  Salut
                  Alte teste ..... Consum in oras(Iasi), cu urmatorul traseu :
                  - zona Mat.Elena Doamna - Alexandru(la 5.30 seara),(motor rece-dupa 9 ore de stat)
                  - Alexandru - zona Mat. Elen D(la 8 dim), (motor rece-dupa o noapte de stat)
                  - zona Mat. Elena Doamna - Alexandru (in jur de 15.30),
                  - Alexandru - Copou(Corp C)(in jur de 15.45),
                  - Copou(Corp C)- zona Mat Elena D,
                  - zona Mat Elena D-Copou(Corp A) (in jur de 18),
                  - Copou(Corp A)- Alexandru,
                  - Alexandru- zona Mat Elena D, (motor rece-dupa o noapte de stat)
                  - zona Mat. Elena D-Alexandu(motor rece-dupa 9 ore de stat)

                  Dupa acest traseu, facut in 3 zile, CB afiseaza urmatoarele:
                  - 2,3 litri benzina consumati
                  - 6.5 l/100 km consum mediu
                  - 35.3 km distanta de la ultima resetare
                  - 19,5 km/h

                  Stil de mers:
                  - nu cobor sub 1500 decat cu 1 si 2
                  - schimb la 2300 - 2500 max
                  - incerc sa rulez cat mai mult cu 3 si 4 (intre 1600 si 2300)
                  - anticipare trafic, mers destul de mult pe liber
                  - folosit frana de motor pt a cobora copou si pt a frana din timp

                  Am observat ca consumul mediu scade si cand se scoate pe liber si se ruleaza asa dar scade mai repede cand e in frana de motor. Astfel devine economic lasat pe liber la rulare pe loc drept si folosit frana de motor numai pt franare in intersectii si la coborari. Cum mai zicea si yarak16, am o usoara alergia la pedala de frana.
                  Atasez si pozele (sorry de blit la unele, dar sunt facute cu telefonul)
                  Attached Files
                  Last edited by rhadoo_ds; 3 June 2010, 19:02.

                  Comment


                  • Asemanator consuma si masina mea in Craiova asa ca de acum inainte este oficial - toti tractoristii pot sa isi bage unghia in gat de necaz, iar posesorii de HEMI (1.4) pot sa se traga de par

                    p.s. Sper ca cei vizati sa nu se supere

                    Comment


                    • Asteapta sa adunic ceva km sa vezi cat de fiabil e motorul de 1.2 nu te si agita prea tare,daca se dovedeste ca e la fel de fiabil ca si 1,4 felicitari pentru achizitie,unii au luat 1,4 in vremea cand nu era 1,2 asa ca nu fi rautacios

                      Comment


                      • Corect FloRio asa a fost si cu motorul de 1.6 16v.Imi doream mai multi CP dar m-am multumit la vremea respectiva cu cel 1,6 8v de 86 cp in 2005
                        Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                        Comment


                        • poate peste 2-3 ani apare alt motor de generatie si mai noua si atunci vine altul si iti da peste nas si nu ti-a conveni asa ca ....

                          Comment


                          • Revenind la consum eu la 700 km am facut plinul am avut 2 drumuri(VREO400KM) Bucuresti -Brasov si retur in rest mers in oras la diferite ore.Am 1330km acum si mai am 3 linii la combustibil.Nu stiu cat de pline or fi.
                            Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                            Comment


                            • Originally posted by micutzu666 View Post
                              Revenind la consum eu la 700 km am facut plinul am avut 2 drumuri(VREO400KM) Bucuresti -Brasov si retur in rest mers in oras la diferite ore.Am 1330km acum si mai am 3 linii la combustibil.Nu stiu cat de pline or fi.
                              Pai si nu verifici cu meniul secret ca sa afli exact cati litri mai ai ?

                              p.s. Comentariul facut de mine mai sus se lega strict de consum - deoarece 1.2 este facut de cacao ce posesorii altor motorizari - cu 1.4 sa zicem ca este pe picior de egalitate d.p.d.v al cosumului, pretului, performantelor si fiabilitatii, insa cred ca bate la fund diesel-ul de 70 cp ca si pret de achizitie, consum de combustibil si cheltuieli de intretinere.

                              Comment


                              • rhahoo, se pare ca detii recordul la consum in oras, eu tot in iasi conduc si nu reusesc sa scot consumul asta niciodata.

                                Ce am observat eu, e ca ai facut cea mai mare parte din cei 35 km intr-o singura zi cu motorul cald, conteaza foarte mult.
                                Eu de exemplu merg zilnic 6.8km dimineata la ora 8:15 - 8:40
                                si incat 6.8 km intre 16:45 - 17:10
                                Adica motorul rece aproape tot timpul, si imi iesa un consum undeva intre 8.5 si 9 L/100km

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google