Consum Logan 1.2_16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by dantgv View Post
    azi 2.10.2010 la 2 sapt de cand am ridicat masina am 1050 km, majoritatea sunt facuti extraurban la viteze intre 50 si 100 km/h preponderent am mers cu 80km/h,consumul fiind de 56 litrii la cei 1050,deci medie cam 5.3 l / 100 km !!!!
    Super consumul!
    Asta dovedeste urmatoarele: chiar daca e in rodaj, dar stii sa mergi cu masina, vei scoate un consum bun si cei de la Dacia nu se lauda degeaba cu consumurile afisate!
    Ma astept si eu la un consum sub 6%, desi am mers in oras cam 35% din distanta totala!

    Comment


    • Originally posted by suhoiviper View Post
      Super consumul!
      Asta dovedeste urmatoarele: chiar daca e in rodaj, dar stii sa mergi cu masina, vei scoate un consum bun si cei de la Dacia nu se lauda degeaba cu consumurile afisate!
      Ma astept si eu la un consum sub 6%, desi am mers in oras cam 35% din distanta totala!
      consum bun dar daca nu treci de 80km/ora

      Comment


      • sunt multumit de cum merge si consuma !!!!surprins peste masura de ce poate motorasul de 1.2,nu e racheta dar isi face treaba foarte bine !!!!!!

        Comment


        • E bun 1.2 ce rost are viteza pe vremurile astea grele,eu am 1.6 si nu am unde sa-i dau,e drapt ca trage foarte bine .Cu 1.2 120 km/h mergi,161 e top speed

          Comment


          • M-am intors de la Constanta !

            CB-ul arata asa:

            distanta 590 Km
            viteza medie 43 Km/h
            consum mediu 6.1 %

            Mentionez ca dupa ce am ajuns la Constanta CB-ul arata un consum mediu de 5.8 % dar pe autostrada nu i-am dat mai mult de 3000 rpm in a 5-a ( rodajul bata-l vina ). Dupa ce in weekend ne-am fatzait prin CT cu masina, la intoarcere am lasat-o pe prietena mea la volan si ea a fost ceva mai vitezomana - a incercat sa nu sara de 3500 rpm in a 5-a ca sa respectam rodajul - presupun ca de aceea am avut consum putin mai mare.

            Comment


            • Pe primii 60 de km facuti blackul meu a scos o medie de 7.5l(10 in oras si 50 afara), in conditiile in care afara a mers cu maxim 3000-3100 ture, aproximativ 100-105km/h.
              Am alimentat CO95.

              Comment


              • salut,

                traseu: Craiova-Bucuresti-Craiova, in Bucuresti nu pot spune ca am stat la cozi, am prins zi de duminica seara(Iuliu Maniu-Virtutii si viceversa la intoarcere). consum 5% pe CB, fara a/c si 3 persoane in masina. pe autostrada mers lejer 95km/h de 3-4 ori 110-120 pe depasiri(fortat de altii din spate ) - nu aveam graba si eram curios ce consum are fara sa fie fortata.

                acum am 4000km parcursi, am mers si interior si exterior in km astia si nu am trecut pana acum de consum(pe CB) mai mult de 6.3%.

                o masina f. buna(parerea mea) pentru cine nu are pretentii "sa rupa".

                Numai bine.
                Logan Laureate, 1.2 16V, Blank Glacier

                Comment


                • Poate cineva sa ne spuna dintre cei cu 1.2 daca este diferenta de viteza la aceeasi turatie a motorului intre 1.2 si 1.4?

                  Comment


                  • Originally posted by Golanu 1 View Post
                    Poate cineva sa ne spuna dintre cei cu 1.2 daca este diferenta de viteza la aceeasi turatie a motorului intre 1.2 si 1.4?
                    la 1,2 trebuie cu 200 turatii mai mult pt aceeasi viteza decat la 1,4

                    Comment


                    • Golanu_1, la intrebarea asta ti-ar putea raspunde cineva care este posesor al ambelor motorizari.

                      Comment


                      • Originally posted by dragunov View Post
                        Golanu_1, la intrebarea asta ti-ar putea raspunde cineva care este posesor al ambelor motorizari.
                        acuma la o turatie de 100 - 200 ture pe minut nu prea conteaza

                        Comment


                        • La 160 pe bord (154km pe GPS) e cam la 5000 ture. Bine asta cu uleiul pe care l-am avut (Dacia). CU asta nou cred ca e mai jos in turatie (se observa si la 60 km/ora)

                          Comment


                          • imposibil sa scada turatia motorului datoria unui ulei sau altuia
                            sigpic

                            Comment


                            • asa ma gandesc si eu ...

                              Comment


                              • Originally posted by DORU BUTEAN View Post
                                acuma la o turatie de 100 - 200 ture pe minut nu prea conteaza
                                Ia fa un calcul la cele 200 tur/min la vreo 7,8 ore de mers cate turatii se fac in plus si cata benzina se consuma in plus ca ma omoara colegii cu consumul ala minor care i-l are 1.2 ca au ei o pasarica si nu vrea sa recunoasca ca 1.2/1.4 consuma mai mult la acelasi sistem de mers /100 km parcursa.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google