Revizie 1.2 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by piroman22 View Post
    nu miroase instalatia pt ca opresc AC inainte sa ajung la destinatie si dau pe ventilatie pe 3/4 cateva min sau eventual comut si pe aer cald sa se usuce condensatorul si astfel nu se dezvolta bacterii iubitoare de umezeala.
    OffTopic: Faza cu opritul A/C si lasat numai pe ventilatie o practic si eu, e f bine, dar nu inteleg ce legatura are daca comuti pe aer cald, pt ca oricum aerul trece intai prin evaporator (condensorul, nu "condensatorul", e radiatorul din fata) si apoi prin caloriferul de caldura ?

    Comment


    • Condensorul - mea culpa...
      Pai daca dai pe aer cald se usuca tubulatura mai bine, pt ca si acolo se pot dezvolta bacterii.

      Comment


      • @piroman2 poti pune o poza cu ambalajul filtrului de aer la 19 ron, ce marca este si ce cod are ? in Bucuresti nu prea il gasesti mai jos de 40 ron.

        Comment


        • Originally posted by piroman22 View Post
          Condensorul - mea culpa...
          Pai daca dai pe aer cald se usuca tubulatura mai bine, pt ca si acolo se pot dezvolta bacterii.
          Umezeala e in evaporator (ca acolo condenseaza vaporii de apa si de aceea A/C are si functia de dezumificare) => din contra cand functioneaza A/C nu ar trebui sa existe umezeala pe conductele de climatizare din bord.

          Comment


          • piroman22,filtre ieftine gasesti din gama klascar.
            eu il folosesc doar pe cel de polen(20 de lei) pare bunicel.in rest nu m-am incurcat cu cel de aer si ulei, care erau in jur de 20lei( de aer) si 15 lei( de ulei),desi pareau bine lucrate , cel de aer fiind ambalat frumos intr-o cutie de carton.
            filtru de aer cred ca merge, cu cel de ulei nu m-as incurca ;daca curge ramai cu masina in drum.
            momentan pentru motor folosesc doar filtre de origine inclusiv uleiul(dacia oil 5w30,in opinia mea foarte bun si sigur).

            Comment


            • Originally posted by mike-5 View Post
              @piroman2 poti pune o poza cu ambalajul filtrului de aer la 19 ron, ce marca este si ce cod are ? in Bucuresti nu prea il gasesti mai jos de 40 ron.
              Blue Filter ii zice. Nu am facut o poza la filtrul meu dar am gasit una pe net identica. E ambalat in cutie de carton albastra. Am luat doua bucati sa mai am unul de rezerva.

              @COS.T - filtru de ulei tot timpul am pus original sau Mann, si de aceasta data am pus tot Mann, nici nu folosesc altceva. Becul la ulei se stinge instant de fiecare data, nu am avut probleme. Filtru de polen am folosit Motrio si la revizia precedenta si de data asta. Si filtru de aer am deocamdata tot Mann, dar am dat 60 de lei pe el... Totusi e mult pt un motor de 1.2, daca era 30-40 de lei era acceptabil.

              In poza asta este exact filtru de aer de care am luat eu.
              Attached Files

              Comment


              • Prima revizie, 1 An sau 20.000km: 31.08.2013 (km bord 11.155)
                M-a ajuns anul mai intai.

                Consumabile cumparate de mine, din timp:

                -ulei ELF EVOLUTION SXR 5W40, 4l =129 lei;
                (ACEEA:A3/B4; API:SM/CF; RN0710/RN0700);
                -filtru ulei Renault (Mann) = 30 lei;
                -filtru aer Renault = 48 lei;
                -filtru polen Mann (carbon activ) = 25 lei;

                Cost revizie:
                -consumabile = 232 lei;
                -manopera Sicaro-Servis Bv. = 125 lei;

                Total revizie 1 = 357 lei.
                Last edited by ZFMFLORIN; 31 August 2013, 20:18. Reason: omitere
                ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

                Comment


                • In Iasi, ulei ELF EVOLUTION SXR 5w40 113 lei 4 litri, filtru ulei uzina (Mann) 33 lei, filtru aer uzina 45 lei, cumparate de la Microtop (pe bd. N Iorga).

                  Comment


                  • Se apropie rapid a doua revizie.La prima revizie am platit aprox. 350 ron cu piesele lor printre care si un ulei de care nu vreau sa mai aud de el (10w40).As vrea sa-i pun un Elf Evolution 5W40 dar la ei este mult prea scump asa ca o sa-l cumpar eu. Pot fi contrafacute aceste piese sau facute in alta tara decat cea de origine implicit calitate mai scazuta? Sa cumpar numai uleiul din alta parte si filtrul de aer,ulei si habitaclu de la ei? Sa se "nervozeze" ca nu am cumparat de la ei si sa monteze ei intentionat in mod gresit filtrul de ulei ca sa dea vina pe piesele care nu-s de la ei?

                    Comment


                    • Nu au de ce sa se "nervozeze" atat timp cat iti permit sa vii cu piesele care le doresti si le accepta. Manopera oricum le-o platesti asa ca nu au ce comenta. Cat despre montat gresit filtru nu se pune problema ca nu trebuie decat sa-l insurubeze.
                      Ulei Elf gasesti made in France sau made in CE care e facut pe la Brasov la Total Lubricants (51% actiuni Franta si 49% Romania).

                      Comment


                      • Ce marca sunt filtrele de ulei, de aer si de habitaclu ,cele de origine din reprezentanta?

                        Comment


                        • cel de ulei mann,de habitaclu valeo,de aer pana anul trecut tot valeo,anul asta n-am mai fost atent la cel de aer(pe ambalaj scria made in poland).

                          Comment


                          • Cam asa arata filtrele de ulei/aer echiparea de fabrica , mentionez ca la momentul schimbului masina avea aprox 6600 de km. Filtrul de aer mi se pare cam murdar.
                            (Filtre de la prima revizie)
                            Attached Files
                            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                            Comment


                            • Intr-adevar cel de aer mi se pare cam murdarel, eu la 6900 am facut prima revizie si nu am schimbat filtrul de aer, l-au suflat baietii putin dar nu a fost murdar tare, l-am schimbat eu ulterior. Nu mai stiu ce scria pe el, parca scria renault si un cod...

                              Comment


                              • Mie mi se pare suspect de murdar...in atat de putini kilometri...am vaga banuiala ca atunci cand am luat masina de la dealer ca nu cumva unii din angajatii lor sa-mi fi schimbat filtrul de aer cu unul care deja avea vreo....x km ....si sa-mi ia filtrul nou de pe a mea......nimeni nu stie....si idea e ca nu am mers nici macar pe drumuri de pamant...ca sa zic ca domne....e plauzibil sa fie asa murdar...

                                Voi vedea acum la urmatoarea revizie....cum se va prezenta filtrul de aer...ca in principiu cam tot atati kilometri o sa fac...
                                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google