Revizie 1.2 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Când o revizie la o maşină de patru ani ajunge să coste aproximativ 12,5% din valoarea ei de piaţă (cost revizie 500 de Euro versus valoare de piaţă maşină de cca. 4.000 de Euro), ce ar mai fi de comentat?

    Comment


    • cu ce opel? cat costa ala de nou?
      voi sigur ati cumparat masinile alea sau le aveti de statut de la uzina?

      Comment


      • Originally posted by cristiboerica View Post
        La accesorii nu ai schimbat nimic ?
        Ba da, am atasat faimosul meu deviz....daca nu era reducerea...erau ~ 1800 doar piesele ;)
        Attached Files

        Comment


        • Pai trebuia sa afisezi de la bun inceput hartia asta sa vedem ce s-a schimbat concret , dupa cum se vede nu s-a realizat doar un schimb de distributie in banii aia , dar chiar si asa preturile sunt mari mai ales la manopera.

          Fara reducere sa schimbe un filtru de aer = 70 lei ? idem si pentru filtru habitaclu.

          Operatiunea de schimbare pentru cele doua filtre nu dureaza mai mult de 2 minute.

          Nu inteleg de ce s-au schimbat bujiile ?? in cartea de intretinere scrie ca se inlocuiesc la 60.000 de km.
          Last edited by prometheus; 15 April 2015, 08:08.
          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

          Comment


          • Originally posted by prometheus View Post
            Nu inteleg de ce s-au schimbat bujiile ?? in cartea de intretinere scrie ca se inlocuiesc la 60.000 de km.
            60.000 sau 4 ani....la mine asa scrie in carnet si normal, eu cum facusem anii...le-am schimbat. Oricum, cele vechi aratau destul de rau , a fost bine ca le-am schimbat.

            Comment


            • Facut revizia de 100.000 Km.
              Ulei + filtre + placute frana, bucse bara stabilizatoare si bielete antiruliu (am vrut eu sa le schimb).
              Cost piese 330 Ron (piese originale, cumparate de la un magazin de piese), cost manopera 200 (reprezentanta Dacia).

              Comment


              • Deja sunt prea ieftine piese alea
                sigpic

                Comment


                • La asta ma uitam si eu, ca nu ies calculele
                  Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                  Comment


                  • Dacă aţi ştii cât sunt marjele prin reprezentanţe, nu v-aţi mai mira atâta...

                    Comment


                    • Originally posted by AlexDorin View Post
                      60.000 sau 4 ani....la mine asa scrie in carnet si normal, eu cum facusem anii...le-am schimbat. Oricum, cele vechi aratau destul de rau , a fost bine ca le-am schimbat.
                      Arata-mi si mie unde scrie la bujii limita de timp in carnet!?? Eu n-am mai auzit la bujii sa fie schimbate dupa o anumita perioada de timp ci numai dupa nr de km facuti cu ele.
                      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                      Comment


                      • Sunt trecuţi şi anii, cercetează cu atenţie Carnetul de Întreţinere al maşinii.

                        Comment


                        • Sunt bujii smechere se uzeaza moral
                          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                          Comment


                          • La bujii pentru motoare pe benzina nu sunt trecuti anii de functionare.
                            Attached Files
                            Last edited by prometheus; 15 April 2015, 14:45.
                            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                            Comment


                            • Originally posted by stoicanu View Post
                              Deja sunt prea ieftine piese alea
                              Daca le luam de la reprezentanta ar fi fost prea scumpe, nu-i asa?
                              Cum spunea cineva mai sus, marja de adaos pentru piese in reprezentantele Dacia este substantiala.

                              Preturile sunt astea:
                              - Ulei Elf 5W30 - 81 Ron (3 litri, 1 litru am avut deja luat)
                              - Filtru ulei - 25 Ron
                              - Filtru aer - 35 Ron
                              - Filtru pole - 35 Ron
                              - Placute frana - 80 Ron
                              - Bucse bara - 24 Ron
                              - Bielete antiruliu - 50 Ron
                              Preturile sunt la un magazin din Pitesti de unde iau de vreo 2 ani.

                              Comment


                              • Încă o dovadă în plus pentru cât de "lacome" sunt reprezentanţele.
                                @MacAndrew: Mulţumim frumos pentru precizări!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google