Revizie 1.2 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • La prima revizie, in primul 1 an, aceasta trebuie facuta intr-o reprezentanta Logan sau service agreat de ei? sau se poate face in orice service autorizat RAR? pentru a nu se pierde garantia.

    Comment


    • Service agreeat Dacia.

      via Tapatalk

      Comment


      • Revizia de 5 ani. Schimbat ulei, filtre, bujii, lichid de frana, lichid de racire, un bec din bord care s-a ars (a costat 1 mil. cu manopera). Total 896,47 ron. Pe langa pretul exagerat de mare, nu mi-au facut control nici macar la placutele de frana care, in urma unui control pe care l-am facut dupa 3 sapt. de la revizie, am descoperit ca sunt foarte uzate. Si discurile erau foarte uzate.
        Deci atentie mare daca alegeti sa va faceti revizia la reprezentanta Dacia (Timisoara). Scump si prost!

        Comment


        • Si in Bucuresti se lucreaza la fel. Ar fi bine sa mai posteze cine a fost multumit si cine nu in thred-ul dedicat. Unul este " de ce dealeri si service-uri sa ne ferim" iar altul "recomandare service".
          Last edited by Fanez; 19 July 2016, 23:48.

          Comment


          • A 4-a revizie, 1 An sau 20.000km: 28.05.2016 (km bord 46.200)

            Aproape m-a ajuns anul si oricum mi-am propus sa schimb uleiul intre 10.000-13.000km.
            Distanta parcursa intre revizii: 10.700 km. Totodata am decis sa trec de la Elf 5W40, la Ravenol (macar 2-3 schimburi), pare sa aiba un “pedigree” mai bun.... si poate il tin pana pe la 15.000km.

            Consumabile cumparate de mine, din timp:

            -ulei RAVENOL VST SAE 5W-40, 4l (1lx4) =124 lei, oferta;
            (ACEA A3/B4, API SN/CF; +Renault RN0700/RN0710);
            -filtru ulei Renault (Mann) = 25 lei;
            -saiba din cupru cu snur de azbest pt buson baie de ulei = 3 lei;
            -filtru aer Renault = 42 lei;
            -filtru polen Klaxcar = 20 lei –inlocuit de mine;
            -spary curatare/igienizare AC = 16 lei, oferta – operatie facuta de mine pt prima data;
            -lichid frana DOT4, TRW, 0.5 l = 15 lei –inlocuit de mine (cel vechi avea ~4 ani si 49.700km).


            Cost revizie:
            -consumabile = 245 lei;
            -manopera Sicaro-Servis Bv. = 101 lei (schimb ulei + filtru ulei si de aer + celelalte verificari);
            -desprafuire tamburi frana spate= 60 lei (la 49.200km servis multimarca);

            Total revizie 4 = 406 lei.

            La toamna sau in primavarea schimb si eu distributia, dar fara pompa de apa daca nu prezinta scurgeri/jocuri.

            P.S. Dupa drumul in Grecia si altul spre Moldova, insumand cca 3200km imi place cum se aude motorul cu acest ulei Ravenol.
            ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

            Comment


            • Revizie 60.000

              Dupa cum spune si titlul am facut revizia de 60.000 de km. Pretul a fost urmatorul

              Kit accesorii+kit distributie+pompa apa=580 lei ,piese originale direct din depozit.
              Ulei Total Qwartz + filtru Mann= 160 lei
              + Manopera care depinde la fiecare in functie de service

              Comment


              • Foarte bun pret la componente... Ce inseamna "direct din depozit" ? Cel mai mic pret gasit de mine pentru piese OEM a fost 648 lei (on-line).
                Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

                Comment


                • On line da , bineînțeles ca sunt mai scumpe. Am un prieten care are un magazin de piese , si mi a ales el cele mai bune piese si asta a fost pretul, nu m am interesat in alte parti pt ca stiam ca imi face un pret bun. Probabil mi le a dat fara adaosul care il are la magazin

                  Comment


                  • Îmi puteți spune unde este filtrul de benzina la Logan 1.2 16v? Am 90000 km și nu l-am schimbat pana acum!

                    Comment


                    • Revizie 1.2 16v

                      Nu are filtru(din cate stiu eu)

                      Comment


                      • Filtrul de benzina este incorporat in pompa de benzina.

                        Comment


                        • Originally posted by aris86 View Post
                          Filtrul de benzina este incorporat in pompa de benzina.
                          Mulțumesc în acest ca nu am ce schimba!

                          Comment


                          • Salut baieti.
                            Am 50.000km si fac revizia la masina.
                            Ii schimb distributia, filtrele (aer si ulei). La distributie trebuie si pompa de apa schimbata ? In afara de cele mentionate ce sa mai schimb ? In afara de antigel, mai sunt ceva lichide de schimbat la 5 ani ? Dar bujiile daca sunt bune merita sa le schimb ?
                            As schimba filtrul de benzina deoarece am impresia ca e murdar, deoarece masina parca nu mai trage ca inainte si daca o fortez mai tare (schimb pe la 4-4500rpm), pe cand ajung acasa ori miroase a apa statuta ori ceva a ars ceea ce nu ma incanta.
                            Daca merg pana in 3000rpm nu are nimic, daca trec de acest prag e o problema.
                            De aceea pe langa filtrul de aer as schimba si cel de benzina. Pe emag am gasit pachete care au inclus si filtrul de benzina si nu prea stiu ce sa cred.

                            Multumesc.

                            Comment


                            • Filtru de benzina nu-l ai ! bujiile eu iti recomand sa le schimbi (ai deja 50k) ca si lichide pe langa cele "uzuale"(ulei de motor + antigel) iti recomand sa schimbi : ulei servo-directie(daca nu cumva ai servo-electrica) , -uleiul din cutia de viteze + lichidul de frana.
                              Pompa de apa daca ai menajat motorul foarte posibil sa te mai tina inca o tura.
                              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                              Comment


                              • Originally posted by ManGreek View Post
                                Salut baieti...In afara de antigel, mai sunt ceva lichide de schimbat la 5 ani ? Dar bujiile daca sunt bune merita sa le schimb ?
                                As schimba filtrul de benzina deoarece am impresia ca e murdar, deoarece masina parca nu mai trage ca inainte...
                                Salut baiete. La varsta ei e bine sa schimbi toate lichidele, eventual si uleiul din cutie. Bujiile merita schimbate. Masina parca nu mai trage ca inainte pentru ca bujii. dar pot fi si alte cauze.
                                Filtrul de benzina mai greu de schimbat. Asta inseamna sa schimbi pompa de benzina n-are rost.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google