Revizie 1.2 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cu placere!
    Ca idee, cand am schimbat distributia toamna trecuta, preturile au fost:
    - kit distributie - 282 Ron
    - kit accesorii (transmisie) - 230 Ron
    - curea alternator - 40 Ron
    - bujii - 64 Ron (4 buc.)
    Daca va arat devizul primit in reprezentanta, cu preturi pentru aceleasi repere, va cruciti...

    Comment


    • Probabil că preţurile erau cel puţin duble.

      Comment


      • Originally posted by Ampt View Post
        Dacă aţi ştii cât sunt marjele prin reprezentanţe, nu v-aţi mai mira atâta...
        Sa nu ma inteleaga lumea gresit
        Se vand multe piese de origine contrafacute
        O placuta de frana de calitate costa cel putin 100 ron
        4 L ulei cel putin 80 ron
        sigpic

        Comment


        • Revizia de 3 ani la AutoMoldova:
          - ulei Dacia Oil 5w30;
          - filtre ulei, aer, habitaclu;
          - testare pe calculator.
          505,09 lei.
          Logan 1.2 16v 2012

          Comment


          • Maine merg si eu la revizia de un an, mi-am facut programare la Meridian Sud Bucuresti. Operatoarea dela srvice nu stia cam cat costa aceasta revizie ( am doar 2850 km). Cam la ce suma ar trebui sa ma astept?

            Comment


            • Pentru ca e vorba de reprezentanta sa te astepti la un minim 350-400 lei.
              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

              Comment


              • Depinde de varianta echiparii. Pana la 550 ron la varianta laureate.

                Comment


                • Cum mi-a iesit masina din garantie recent i-am facut si eu o revizie uzuala/anuala(schimb de filtre si ulei)realizata bineinteles de mine personal.

                  Costuri:

                  ulei mobil 1 NL 0w-40 155 lei
                  filtru ulei original - 25 lei
                  filtru aer original - 40 lei
                  filtru habitaclu original Valeo - 35 lei
                  saiba de cupru - 3 lei
                  TOTAL - 258 lei
                  sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                  Comment


                  • Poti sa faci o poza la cheia filtrului de ulei pe care o folosesti?
                    Multumesc.
                    ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

                    Comment


                    • Cheia pe care o folosesc pentru filtru de ulei este asta:


                      Ce sfaturi as putea sa-ti dau in legatura cu filtru de ulei :

                      - foloseste filtru original
                      - cand il inlocuiesti strangel DOAR cu mana pana simti ca nu mai poti , nu este nevoie de cheie pentru strangerea lui , eu asa fac de vreo 3-4 dati incoace si nu mi-a curs ulei pe la filtru.Daca-l strangi cu cheia sunt sanse destul de mari ca data viitoare cand vrei sa-l scoti sa nu mai fie atat de usor de dat jos.
                      - capacitatea de umplere cu ulei pana la fix nivelul maxim de pe joja este de 3.7 litri asta fara umplere in prealabil a filtrului cu ulei.

                      Alt sfat in legatura cu saiba de cupru , schimb-o obligatoriu de fiecare data cand faci un schimb de ulei , saiba se monteaza cu canelura spre surubul de golire si nu invers.
                      Last edited by prometheus; 18 June 2015, 12:36.
                      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                      Comment


                      • multumesc pentru sfaturi, ma pregatesc si eu pt revizia de la anu....ma bucur ca merge cheia folosita de tine, o am si eu, aveam indoieli.....o parte din sfaturi le stiam, nu stiam montarea saibei de Cu (canel spre surub)
                        ps
                        oare se gaseste un tutorial sch filtre pt mot 1.2 aici? inca nu am cautat.....

                        trimis de pe tableta cu WI-FI
                        Last edited by Oti; 19 June 2015, 07:08.
                        „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                        Comment


                        • Filtrele se inlocuiesc usor, atat cel de ulei cat si celelalte doua. Bineinteles ca i-am urmarit cu atentie pe mecanici cand mi-au facut revizia de 1 an de zile.

                          Comment


                          • Una este sa te uiti la mecanici cum iti schimba filtrele (ei dispun de elevator) si alta e sa te bagi tu sub ea , masina fiind pe cric/capre.
                            O sa observi ca nu e chiar atat de usor , dar cu timpul te rutinezi.

                            La D4F filtru de ulei este pozitionat destul de nasol , este foarte usor de scos daca ai elevator/rampa , altfel te cam chinuie putin.
                            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                            Comment


                            • Eu am observat, la mine, ca daca scot roata dreapta fata, am acces destul de usor la filtru, cand am timp am sa incerc o simulare.....sa vad daca am nevoie de rampa, canal. La tara, canalul este improvizat dintr-un sant.....pt interventii mai merge, pt sch ulei am nevoie de plan orizontal.

                              trimis de pe tableta cu WI-FI
                              „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                              Comment


                              • Eu am 2 capre care le pun in zona cadrului motor si nu mai trebuie sa scot roata dreapta.
                                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google