Revizie 1.2 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Si la mine la masina cand am schimbat distributia, mi-au schimbat pompa de apa pe garantie ca era ruginita toata. Am avut noroc ca am facut inainte sa expire garantia de 4 ani.

    Comment


    • Cum adica pompa ruginita ? pai n-ai avut antigel in instalatie ??
      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

      Comment


      • Pin gaurelele de la pompa se vede ceva asemanator cu rugina care de fapt e o pasta.
        Si la mine arata la fel ,si la altcineva la fel.
        Investigatia nu s-a facut la mine ci la celalat posesor, cu poze trimise la fabrica ,email,etc.
        "Fara probleme" ,ar fi fost raspunsul plus explicatia.
        Intradevar e fara probleme si acum.
        Oricum daca au schimbat pompa e problema lor si nu vad un rau.

        Comment


        • Revizie la fix 1 an..2800 km..schimbat ulei si filitru...cost 276 ron la Serus Ploiesti.

          Comment


          • Loganul meu a implinit 4 ani si, desi am doar cca. 5x kkm, m-am gandit sa-i schimb distributia.
            Cost estimativ :
            -kit distributie =230
            -kit accesorii = 200
            -pompa apa =220
            Total = 650 lei (piese OEM).

            Intrebare : cat antigel si cata apa distilata e nevoie ? Intr-o fisa tehnica (https://marauto.wordpress.com/date-t...uto-1/dacia-2/) am gasit scris ca este nevoie de 5,45 litri ... Deci amestec 3+3 litri ?
            Multumesc !
            Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

            Comment


            • Rețetă e trecuta pe bidonul de antigel.
              sigpic

              Comment


              • Multumesc ! Dar ma intereseaza cantitatea, nu reteta ...
                Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

                Comment


                • Pai dacă iei 3L de antigel e destul, ÃŽți ajunge și de completare. Eu am luat, dacă îmi amintesc bine, cu 20lei/L (antigel de dacia, de origine)
                  sigpic

                  Comment


                  • Originally posted by Fratello View Post
                    ... am gasit scris ca este nevoie de 5,45 litri ... Deci amestec 3+3 litri ?
                    Multumesc !
                    3+3 litri e perfect daca e nevoie de 5,45 litri. De preferabil apa distilata, nu demineralizata. Nu stiu sa explic de ce tehnic, dar pot sa zic ca "e mai bine asa".

                    Comment


                    • De ce schimbati pompa de apa?

                      Comment


                      • Pompa de apa se schimba doar dacă face zgomot, dacă are joc sau dacă mustește antigel pe la presetupa.
                        sigpic

                        Comment


                        • Originally posted by MihaiiahiM View Post
                          Pompa de apa se schimba doar dacă face zgomot, dacă are joc sau dacă mustește antigel pe la presetupa.
                          Cred totusi, parere personala evident, ca economia trebuie facuta in alte parti, nu la distributie. Nu cred ca este un cost atat de mare, tinand cont ca nu-l faci in fiecare zi, si pana la urma asa este si recomandat de producator.

                          Din punctul meu de vedere, lucrurile astea (schimb doar cateva componente ca altele mai merg) sunt improvizatii, iar la fel ca-n viata reala unde chemi o persoana specializata sa-ti umble la gaze, curent...etc...si aici cred ca pentru viata masinii, linistea personala...dar nu in ultimul rand, efectele negative care pot urma cred ca pot fi mult mai costisitoare decat valoarea unei pompe de apa.

                          Pe mine m-a usturat revizia de 4 ani, dar n-am regretat deloc, n-am avut nici o problema cu masina pana acuma si o folosesc cum vreau, fara sa ma gandesc ca poate se intampla ceva cu pompa...sau nu stiu ce curea poate o sa cedeze...sau X sau Y.

                          PS: e doar parere personala, daca avem masina trebuie sa ne asumam lucrurile astea.
                          Alex

                          Comment


                          • Subscriu. La 1.4 am patit-o cand nu ma asteptam cu pompa de apa neschimbata conform recomandarii. Costurile au fost aproape de 10 ori mai mari (fara exagerare). La 1.2 am de gand sa nu mai fac reviziile si in special distributia, la modul "economic".

                            via Tapatalk

                            Comment


                            • De obicei schimb distributia la implinirea termenului, avand un rulaj care nu necesita schimbarea mai des ... asa ca ma gandesc ca nu are rost sa "trag" de pompa de apa 8 ani (!), pana la urmatoarea revizie. O schimb ; prefer sa fiu linistit.
                              Multumesc tuturor pentru opiniile exprimate !
                              Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

                              Comment


                              • Este foarte recomandat sa se schimbe si pompa
                                Daca ai probleme numai cu pompa de apa vei fi nevoit sa platesti aceeai manopera ca si pentru schimbarea Distribuiei


                                Sent from my iPhone using Tapatalk
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google