Scurgere De Ulei

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Scurgere De Ulei

    Am si eu o problema cu masina ;am fost plecat in concediu si cind am venit am observat scurgere de ulei pe aparatoarea de la galeria de evacuare .Masiana are 12500km si in noiembrie 1 an. Ma gindesc ca nu ii normal. Mai are cineva aceasta problema.

  • #2
    Pune si tu o poza. Din vorbe nu prea ne putem da seama. Posibil de la capacul culbutorilor, dar totusi pune poza cu problema.
    La cati km are masina este posibil sa o rezolvi pe garantie.
    real power..... diesel power by

    Comment


    • #3
      Poze

      [ATTACH]400267[/ATTACH]

      [ATTACH]400268[/ATTACH]

      [ATTACH]400270[/ATTACH]

      [ATTACH]400271[/ATTACH]

      Comment


      • #4
        Mergi in service. Acolo sunt niste temperaturi destul de mari cat sa te trezesti cu fum/foc sub capota, daca lasi sa se acumuleze uleiul.
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • #5
          Uleiul acela sigur poate provoca un incendiu, avand in vedere ca s-a prelins chiar pe protectia galeriei de evacuare!

          Comment


          • #6
            esti sigur ca ala e ulei si nu e antigel?

            Comment


            • #7
              Nu e antigel,l-am gustat.Am sunat la Autoeuropa si ma duc sa vada ce are.

              Comment


              • #8
                sigur e ulei pt. ca aceasta problema o am si eu aproape de noua(2010).
                am lasat-o asa s-a facut la un moment dat foarte urata din cauza prafului,nu s-a intins foarte mult semn ca numai uneori apare fenomenul,apoi am sters locul foarte bine si dupa o cursa de 1000km in vara asta a aparut din nou foarte firav ce-i drept.
                practic la mine apare uneori,nu sunt scurgeri masive sunt vapori fini de ulei.
                la tine problema e mai serioasa.se poate face pe garantie si sunt cam 2 ore de munca.
                de luat foc nu cred ca vei lua(eu inca n-am luat,iar batrana dacie care pierdea si ea peste tot n-a luat,plus alte masini care au probleme similare).
                si la unele 1.616v exista o problema similara.
                sterge locul si vezi daca mai apare.
                multa bafta la service,eu l-am evitat cu buna stiinta.

                Comment


                • #9
                  Am fost la Autoeuropa si au zis ca ii garnitura la capacul de la culbutori ,ma programat sa o schimbe luni si o sa vedem ce o fi .Mai zicea nea ala mecanicu sa vedem sa nu fie si de la chiuloasa.Vedem luni ce o fi.

                  Comment


                  • #10
                    de la chiulasa cam greu sa fie ulei, doar daca e sparta. nu cred ca-i cazul, mai degraba o garnitura face fente, ori cea de chiulasa, ori cea de la capacul distributiei. as miza pe asta de la culbutori, daca e sa ne dam cu parerea
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • #11
                      La 1.2 majoritatea fac "fente", adica da ulei pe afara dupa 2-3 ani pe la toate incheieturile.

                      Comment


                      • #12
                        vezi filtru de ulei daca nu cunva e slabit

                        Comment


                        • #13
                          ioane filtrul de ulei este miontat in partea dreapta jos limga lonjeron

                          Comment


                          • #14
                            Am rezolvat problema deocamdata,spersa nu mai curga dar bine inteles tipic romanesc si cu silicon de culoare rosie .Arata ca o bomboana in virf de .....Asta este ne multumim cu ce avem si am mai stat si vreo 3 ore pe acolo ca dureaza putin ,imediat ii gata.Dar na bine ca sa rezolvat.

                            Comment


                            • #15
                              sa inteleg ca au carpit/etansat imbinarile de la furtune.Mai bine ungeai singur cu silicon furtunele si le puneai si un colier.
                              real power..... diesel power by

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google