Viteza Economica 1.2 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    vrem poze...altminteri e indoielnica afirmatia...dar nu imposibila!
    Keep walking...

    Comment


    • #62
      Da clasa la toate dizalurile.
      Un consum fabulos ptr. un benzinar, oricare ar fi el.
      Cifre de-astea de 3 si ceva n-am vazut decat pe instant ptr. perioade f. scurte de timp.

      jony, te astept cu a ta cu un 3.5%, ca ai aceasi motorizare.
      Last edited by Kojak; 29 June 2014, 22:55.

      Comment


      • #63
        Daca e vorba de un traseu pe coborare serioasa nu mi se pare ceva exagerat (ceva gen balea lac la sibiu sau balea lac la curtea de arges - sa dau un exemplu aiurea).
        De asemenea viteza aia de 80 probabil ca e mai mult un 65-70.
        Originally posted by ZFMFLORIN View Post
        Dar cand vine vorba de un drum lung, spre mare sau la ai mei (cam 340 km), prefer sa am un timp de condus mai mic si o viteza de deplasare buna, cam 110. Mai pe scurt un drum de 5 ore sa nu-l fac in 7, doar ca sa fac ceva economie. Intervine oboseala la volan , poate plictiseala, neatentia
        Ai mare dreptate cu oboseala si plictiseala atunci cand mergi incet decat ritmul tau normal. Dar sa stii ca niciodata nu vor fi diferente de 2 ore la un drum de 7 ore. poate maxim 1 ora, poate nici macar.
        Dar ramane problema cu plictiseala, pe mine cel putin ma cam deconecteaza daca merg mai incet decat merg in mod normal
        Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

        Comment


        • #64
          eu am scos fara sa o menajez 5.45 pe un drum de vreo 900 km...sa scad sub 4 e treaba serioasa kojakane dar oricum eu nu am cb...deci cade! doar de la plin la plin, dar n-am timp de ecuatii d`astea!
          Last edited by jonnie007; 29 June 2014, 23:59.
          Keep walking...

          Comment


          • #65
            Originally posted by Ampt View Post
            Te-am întrebat şi pe thred-ul de consum pentru motorul 1,2 16v, pe ce distanţă ai obţinut acest consum?
            P.S C.B l-ai resetat în timpul mersului la viteza de 80 km/h cu care ai circulat?
            N-am resetat in timpul mersului. Resetarea se face cand stai pe loc.
            Sper sa vad si la voi aceste consumuri. Am pus pozele pe thred-ul de consum 1.2.

            Comment


            • #66
              Originally posted by TM-00-000 View Post
              Sper sa vad si la voi aceste consumuri.
              Eu unul pot să-ţi arăt un consum mediu pe 50.000 de kilometri parcurşi în 3 ani şi 3 luni, dar nu ştiu cât de relevant este pentru tine.
              Dar eu am Diesel, aşa că nu vreau să fiu Off-topic.

              P.S Oricum mă amuză consumurile acestea înregistrate pe distanţe de 70 de kilometri, drum la vale şi traseu parcurs Duminica la o oră când lumea mănâncă de prânz!
              No offence!

              P.P.S Presiunea în anvelope ai făcut-o şi tu măcar la 3 bari?

              Comment


              • #67
                Tonul pe care l-ai folosit in aceasta postare e un pic cam jignitor.

                1. Daca nu resetezi atata timp consumul, vor aparea erori (se mai reseteaza si singur), nu vei sti cat consuma urban si cat extraurban.
                2. Drumul pe care l-am parcurs nu era la vale. Avea si urcusuri. Traficul era unul mediu iar viteza era de aproximativ 80km/h in afara si 50-55 in localitati (asa merge un om normal)
                3. Presiunea anvelopelor era de 2.5 bari. E adevarat ca se poate umfla si pana la 5 bar, dar presiunea normala de de 2-2.5, in caz ca nu stiai.

                Comment


                • #68
                  Originally posted by Ampt View Post
                  No offence!
                  Dacă nu ai observat mi-am cerut scuze anticipat
                  De la o presiune recomandată de 2 bar roţile faţă şi 2,2 bar roţile spate (eu cel puţin aşa am trecut pe eticheta de pe uşa şoferului), până la o presiune de 2,5 bar pe toate roţile este totuşi o diferenţă destul de mare.
                  Cu o asemenea presiune în roţi, maşina nu te cam zdruncină?

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google