Discutii generale Logan 1.2 16V

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Din cate stiu este sub torpedou, spre consola centrala.

    Comment


    • Eu as avea?Nu am aer conditionat.e modelul ambiance?Utilajul nu e aici,ca as cauta filtrul.
      Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

      Comment


      • da, locas de filtru polen au toate, indiferent ca au a/c sau nu. grupul ventilator e acelasi la toate.
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • Vezi in filmul asta de pe youtube. La modelele noi este prevazut cu capac iar la modelele mai vechi ar trebui decupat locasul cu un pistol de lipit usor ca sa nu se gaureasca vaporizatorul.

          Comment


          • Am vazut topicul lui Cristi la montaj filtru polen.Respecte pentru ceea ce ai facut pentru noi toti,loganishtii.Ce pozitii de lucru ai avut!Filtrul e dispus la fel si la ph2?
            Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

            Comment


            • Din cate stiu este identic. S-a discutat pe forum.

              Comment


              • Oare o sa faca astia vreo oferta de Paste?
                Cel care conduce masina ca dracu, are toate sansele sa ajunga acolo.

                Comment


                • Originally posted by condaru321 View Post
                  A facut cineva o revizie, sa ne spuna pretul?

                  Nu poti sa nu folosesti "quote", asa-i?
                  Revizie IATSA Campina

                  Toate m-au costat dupa cum urmeaza, preturile in lei cu tot cu TVA:
                  - Ulei Havoline 5W40, 4 litri ---- 148.73
                  - Garnitura buson golire carter ulei ---- 8.06
                  - Filtru ulei ---- 24.06
                  - Cartus filtru aer ----- 40.16

                  Manopera
                  - Revizie de intretinere - 1.00 h ---- 65.13
                  - Inlocuire filtru aer - 0.1 h ---- 6.51
                  - discount manopera ---- 14.33


                  TOTAL ----- 278.32

                  Comment


                  • 1.2 16v e motor bun

                    Salutare,

                    Am avut ocazia ieri sa conduc un Logan 1.2 16v al unui prieten.

                    Masina are 25 000 de km.

                    Pentru un motor de 1.2 se misca foarte bine.

                    Mi-a placut cum trage in treptele 3 si 4. Eu am 1.4 resoftat si mi s-a parut ca 1.2 16v trage o idee mai bine pe treptele 3 si 4 decat bolidul meu din dotare.

                    Nu mi-a placut pedala de acceleratie, care e prea moale si lipsita de feedback - parca ai apasa pedalele la o consola de jocuri video

                    De asemenea motorul de 1.2 16v este mai zgomotos decat 1.4 le meu cu toate ca posesorul mi-a zis ca i-a pus ulei Castrol Magnatec 5w30. Eu am ulei Valvoline SynPower 5w40.

                    Una peste alta motorul de 1.2 16v m-a surprins placut si cred ca daca consumul este cel dat in cartea tehnica atunci acest motor este alegerea ideala avand in vedere preturile actuale si viitoare ale benzinei.
                    Logan GPL 1.4

                    Comment


                    • Luci, las-o'ncolo, acelasi post l-am gasit pe 3 topicuri. din cauza ca-i 8 martie sau !?
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • Originally posted by stolniceanulucian View Post
                        .......................................
                        Mi-a placut cum trage in treptele 3 si 4. Eu am 1.4 resoftat si mi s-a parut ca 1.2 16v trage o idee mai bine pe treptele 3 si 4 decat bolidul meu din dotare.

                        ..........................................
                        Pana nu mergi si cu 1.2 n-ai de unde sa stii doar de pe hartie care e filingul.

                        D-aia m-am ambalat de multe ori, multi comentaci fara sa fi pus macar piciorul pe acceleratie la 1.2.

                        Comment


                        • Am reusit sa vorbesc cu un inginer de la Colibasi, care mi-a recomdat sa iau loganul de 1.2 16v daca nu sunt vitezoman si sportiv in conducere. Chiar citez "ne mai uitam si la cum suntem imbracati in ziua de azi, masina asta consuma cu 2 l mai putin fata de 1.6 16v" Inca o chestie mi-a spus ca 1.2 16v consuma mult dupa 120~130Km/h si motorul este de turatie. Chiar el a mentionat ca trebuie dusa la 4000 de ture nu ca dacia veche. Citez "Foarte multi din cei care isi cumpara logan nu stiu sa-l conduca, sa-l tureze"
                          In plus faza cu submotorizatul cade "polo 1.2 are 60 cp logan la 1050kg (1.2 16v) are 75cp.

                          Comment


                          • mea culpa

                            Originally posted by Seba View Post
                            Luci, las-o'ncolo, acelasi post l-am gasit pe 3 topicuri. din cauza ca-i 8 martie sau !?
                            Scuze pentru posturile redundante: mea culpa

                            Vazusem foarte multe pareri ale unor oameni care nu au condus aceasta motorizare dar isi dadeau cu presupusul, si m-a cam luat valul pentru ca am vrut sa povestesc cum e in realitate
                            Last edited by stolniceanulucian; 9 March 2011, 12:09.
                            Logan GPL 1.4

                            Comment


                            • Ai subliniat perfect atuurile masinii cu motorizarea 1.2.... si totodata si "ne"atuurile ei... probabil ca si replicile le vei avea pe masura sinceritatii! P.S. Desi nu inteleg adversitatea unora fata de 1.2 de la dacia!

                              Comment


                              • Originally posted by gigelgicuta View Post
                                Revizie IATSA Campina

                                Toate m-au costat dupa cum urmeaza, preturile in lei cu tot cu TVA:
                                - Ulei Havoline 5W40, 4 litri ---- 148.73
                                - Garnitura buson golire carter ulei ---- 8.06
                                - Filtru ulei ---- 24.06
                                - Cartus filtru aer ----- 40.16

                                Manopera
                                - Revizie de intretinere - 1.00 h ---- 65.13
                                - Inlocuire filtru aer - 0.1 h ---- 6.51
                                - discount manopera ---- 14.33


                                TOTAL ----- 278.32
                                Eu din ce am discutat la Dacia, daca pui alt ulei decat ELF, se intampla ceva la motor si se descopera ca e de la Ulei, se pierde garantia ...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google