Discutii generale Logan 1.2 16V

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pretul masinii a fost 9000 de euro (dupa negociere s-a ajuns la 1450euro reducere pentru ca e din noiembrie 2008). Taxa de inmatriculare este 0 pana la 15 februarie, cel putin asa mi-a spus dealerul, dar n-ar fi nici-un bai daca va trebui s-o platesc.

    Comment


    • Am platit azi taxa de poluare (verde). A fost 1500 lei care s-au platit la Administratia financiara.

      Sint curios cit o sa fie la tine.

      Nu e vorba ca nu e problema sa o platesti. Insa pe vremurile astea de criza orice ban aruncat e o problema.

      Cu suma respectiva puteai sa mergi in concediu sau sa faci altceva cu ei nu sa-i dai lui Boc.
      Last edited by andrei_nsts; 1 February 2010, 22:16. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • posesori 1.2 ajutorrrr

        am si eu 3 tichete si acum incerc sa ma hotaras ce masina sa achizitionez.initial vruiam un hyundai accent ,apoi am zis sa fiu ma patriot si sa iau dacia sandero.totusi tot mai am o dilema ,intre mototrul de 1.2 si cel de 1.4.diferenta ar fi totusi de cateva zeci de milioane,pt ca motorul de 1.2 nu e disponibil pe varianta cea mai ieftina.care ar fi diferentele intre versiunea cea mai ieftina si ambiance.care e diferenta de consum ?am sunat si la vocea clientului si am inteles ca reviziile se fac toate la 10000 km si nu 40000 pt 1.2 cum se vb pe aici.deci cum e ?aa si o mare dezamagire a fost sa vad ca nu scrie nimic pe carcasa motorului.parca nu da prea bine astfel.iar in poza era altceva.am vazut ca multi zic ca acesta e un motor subturat.dar totusi trebuie sa urci pana la 4mii si ceva numai cand ai nevoie de acel cuplu max,nu?nu m-am hotarat inca nici in privinta culorii.ce imi recomandati?eu ma gandeam la un gris commete sau negru.

        Comment


        • consumu eu zic ca e cu 1 litru mai putin in exterior...si vreo 2-2,5 in oras ! ... si diferenta intre motoare este de 200 de euro..plus ca mai ai si alte avantaje....taxe mai mici ..etc

          Vezi ca ambele culori is pretentioase rau ! ... eu ti-as recomanda acel crem ( gris basalte ) , bleu extreme si gris platine

          Comment


          • Sandero e mai scump decat loganul, daca mai vrei airbag pasager in dreapta soferului si vopsea metalizata mai creste cu vreo 400 euro.

            Parerea mea, cel mai ieftin e un logan chel, dar decat sa iei un sandero chel cu 6800 euro, poti lua un logan ambiance cu 6400 euro + cei 400 euro si ai niste "dotari" in plus + aibag pasager si vopsea metalizata.

            Principalul avantaj la ambiance este inchiderea centralizata cu cheie.

            Nu stiu daca sandero chel = logan ambiance la dotari, trebuie verificat pe site.

            Oricum daca vrei sa se deschida portbagajul ca la break ca sa poti baga o masina de spalat, in loc de sandero, poti gasi o masina straina care ajunge in jur de 7000 euro, chervolet spark sau ceva... In logan incape mai mult in portbagaj decat la sandero dar nu poti baga o masina de spalat.

            Principalul avantaj la sandero fata de logan (dupa parerea mea): la un sandero chel poti pune aibag lateral care este extrem de folositor.
            La un soc frontal, capul pasagerului se opreste in aibag-ul frontal, iar dupa merge inapoi in spre tetiera. Dar in cazul in care masina si-a schimbat pozitia in spatele capului vine stalpul dintre usi.

            http://www.euroncap.com/tests/dacia_logan_2005/221.aspx Frontal Impact takes place at 64 Km/h, 40% of the width of the car striking a deformable barrier. In ...

            Comment


            • la aceiasi bani, un logan vine mai dotat decat un sandero. sandero doar arata mai bine, pt unii, nu-i mai dotat decat loganul de aceiasi bani.
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • Pe langa un difuzor care functioneaza doar cand vrea el (service-ul spune ca din punctul lor de vedere e bun) ieri a mai aparut o problema. A fost soare si cald, masina s-a incins bine la soare si surpriza, nu mi se mai deschidea usa de la sofer din interior . Probabil ca s-a dilatat ceva pe acolo prin interior. Incet incet incep sa regret ca nu mi-am luat altceva.

                Comment


                • incet incet incep sa cred ca nu se mai face calitatea de acum 3-4 ani.
                  Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                  Comment


                  • La loganul pe care l-am luat, am vazut ca are bara stabilizatoare montata, nu are pe spate sigla cu motorizarea, are aparatori montate in fata rotii din spate (ca la cele straine) si are in fata si fustita la spoiler.........plus alte cateva modificari interioare si exterioare la chedere, etc................nu stiu daca toate cele noi sunt asa, dar dealer-ul mi-a spus ca masina care mi-au dat-o trebuia sa fie dusa la export - si seriile masinii mi-au spus ca sunt diferite de tot ce au vazut

                    Comment


                    • cum arata bara stabilizatoare?
                      POti pune o poza sa ma uit sa vad daca am si eu, pls!
                      ms

                      Comment


                      • Originally posted by mumus View Post
                        incet incet incep sa cred ca nu se mai face calitatea de acum 3-4 ani.
                        Poti sa fii sigur, din moment ce au inceput sa tot scoata de pe masina tot felul de chestii gen bara stabilizatoare....

                        O masina luata pe criza... cu muncitorii care au avut concediu fara plata... si nu mai sunt motivati...

                        Comment


                        • Originally posted by rhadoo_ds View Post
                          cum arata bara stabilizatoare?
                          POti pune o poza sa ma uit sa vad daca am si eu, pls!
                          ms
                          o sa incerc sa fac maine o poza daca am timp

                          am uitat sa specific ca la aeroterma unde trebuia sa fie pus filtrul de polen, la mine a avut un capac de plastic de protectie pe care l-am dat la o parte si i-am pus filtrul, fara sa fac nici o modificare
                          Last edited by no.23; 22 March 2010, 22:25. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • no.23 chiar ai avut noroc cu bara stabilizatoare si capacul de plastic de la filtru de polen!sper sa fiu si eu la fel de norocos.trebuie sa-mi vina si mie pana la sfarsitul luni un logan ph2 alb laureatte air-baguri laterale 1.2 16v si dupa cate am inteles dacia numai pune bara stabilizatoare au scos si reglajul lombar..

                            Comment


                            • Tot la un Laureate Alb 1.2 16v am aparatori in fata rotilor din spate, prelungire neagra la spoiler fata, ca la sandero dupa spuzele dealerului,fara motorizare scrisa pe portbagaj si o sa ma uit si la capac pentru filtru de polen(e cumva unde sub bord in partea pasagerului dreapta?),si dupa bara stabilizatoare.
                              Nu am inteles ce a vrut sa zica no.23 cu modificari la cheder si interioare fata de alte laureate ph2.

                              Off-topic: vad ca se aduna cateva laureate alb 1.2 :P

                              Comment


                              • Originally posted by andro_cd View Post
                                Pe langa un difuzor care functioneaza doar cand vrea el (service-ul spune ca din punctul lor de vedere e bun) ieri a mai aparut o problema. A fost soare si cald, masina s-a incins bine la soare si surpriza, nu mi se mai deschidea usa de la sofer din interior . Probabil ca s-a dilatat ceva pe acolo prin interior. Incet incet incep sa regret ca nu mi-am luat altceva.
                                Exact aceeasi chestie am patit-o si eu vara trecuta, la scurt timp dupa ce-mi cumparasem masina ! Am fost la Caremil si mi-au zis ca daca problema nu se manifesta exact in momentul in care o examineaza ei, trebuie sa platesc interventia ! Cred ca cel mai bine e sa lasi masina cu portiera soferului la umbra !...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google