Turatii Logan 1.4 - cum sa nu subturezi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu alimentez cu efix ca daca bag alto ma cam zgarman in buzunar )
    http://www.loganclub.ro/forum/my_rid...ay-t36356.html

    Comment


    • un mecanic imi zicea mie ca daca subturezi masina,adik in timp ce mergi cu ea sa ai undeva pe la 1500 de ture sau chiar mai putin in cine stie ce viteza,o simti ca e subturata ca tremura un pic motorul,eeh el zicea ca consumul creste drastic cand masina e subturata,raman multe gaze nearse cica,nu stiu ce sa mai cred ...in fine,al meu e tot 1.4 si ma tot scoate din sarite cu consumul,in oras imi ia 8-9,la drum intins n-am treaba cu el si merge bine
      Logan Forum consiliaza nu si repara!
      [/SIGPIC]

      Comment


      • turati motoarele indiferent ca sunt 1.4 sau 1.6 si tineti-le in frana de motor cat mai mult,ajuta mult la consum... nu patesc nimic...
        iar consumul de 8-9 la 1.4 este foarte bun

        Comment


        • la ce pret are benzina acuma un e deloc bun,bag 8 litri ca sa merg cam 130 de km si gata si 130 e mult dar aprox 100
          Last edited by Seba; 14 March 2012, 22:29.
          Logan Forum consiliaza nu si repara!
          [/SIGPIC]

          Comment


          • detalii despre motor

            este adevarat dar si viteza este pe masura dar cel mai bine pentru motor este sa-i schimbi uleiul la timp filtru de ulei si filtru de aer

            Comment


            • 8-9 in oras, daca e in afara si nu depasesti 110/ora e bai .......

              Comment


              • consum si turatii

                da.....foarte interesant ,am un logan 1.4 si merge super bine ,dee ca doar ii dau pe gusa ca merge. rar de tot merg cu el in conditii normale,merg cu el doar in tureee si merge perfect ,sincer chiar ii place + un ulei bunicel si consumabile schimbate la timp este ok. Vede doar castrol slx profesional 5w40 si merge ca albina consum la viteza 120-150maxim 7/l /100 km si oras 9.0-9.5 l/100 km dar , cum am spus il duc in ture condus sportiv si pe gpl8.0 -8.5 l/100 km afara si 9.5 -11.0 l/100 km oras dar vb aia e gpl 3.21 ron l .si asa sportiv am dus solenta de 1.4 la 405.000 km pana a inceput consumul de ulei echipare benzina si gpl ,eu zic ca,a fost destul ptr. ea .ps.amandoaua fac taxi .ulei bun + talpa nr.42 combinatia perfecta.



                Ramai la fontul default, fara Bold, fara culori!
                Last edited by darksid3; 5 August 2012, 12:54.

                Comment


                • am un motor 1.4 are 400.000km si vitezele sau schimbat numai la 3000

                  Comment


                  • Si eu tot in jurul la 3000 schimb, doar 1 si 2 mai jos, pe la 2400-2500, asa m-a sfatuit tata, a spus ca masina subturata este ca femeia ne****a, nu face treaba buna

                    Comment


                    • In oras schimb cam pe la 2400-2800. Cum Focsaniul e asa mic cu trafic lejer(in comparatie cu Bucurestiul), nu prea ai nevoie de sprinturi, mergi lejer.
                      Extra-urban schimb cam pe la 3000-3500 cand merg normal. Imi place sa o duc pe la 4000-4500 si cateodata o mai duc si pe la 5500, doar e benzina, nu?
                      Nu cred ca poate fi vorba de subturare la cum schimb.
                      Bine, taica-miu conduce mai subturat dar nu exagerat, schimba ceva gen 2200-2700.

                      Ce am remarcat, fata de atunci cand schimbam pe la 2500-3000 extraurban, acum se misca mult mai bn utilajul. Inainte parca mai caram dupa mine vreo 200 de kile, acum mi se pare ca merge bn in limita celor 75 de caluti.
                      Nu cred ca daca turez mai tare extraurban pateste ceva motorul, la 4000-4300 simt motorul cel mai fericit, cam atunci ii place si lui sa mearga.

                      Si ca sa fiu putin on-topic, unchi-miu la a lui merge numai la consum. Schimba cred ca sub 2000, imi aduc aminte ca odata a bagat a 4-a pe la 35km/h. Cred ca masina aia n-a vazut mai mult de 3000 de cand a iesit de la reprezentanta.

                      In rest, conduceti cu grija.
                      Last edited by alexadru; 25 April 2013, 21:25.

                      Comment


                      • De unde iei aceasta informatie?

                        Comment


                        • In primul an schimbam si eu intre 2000-2300 in oras, iar afara maxim pe la 2700. Ce e drept nici nu o alergam, asa cum nu o fac nici acum. In 90% din timp merg cu 90 afara si 60 in oras.
                          Dupa aceea am inceput sa schimb pe la 3000 in oras si cam pe la 3500 in afara. Cu timpul masina a devenit tot mai sprintena si consumul a scazut. Ce e drept, din cei 84.000 km pe care-i are, 70.000 au fost facuti doar afara la drumuri (foarte) intinse.
                          MULTA LUME, PUTINI OAMENI...

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google