Zgomot La Motor, Ciudat

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zgomot La Motor, Ciudat

    Salut baieti,
    De ieri am sesizat un zgomot destul de ciudat la ralanti,parca e o bataie de tacheti,parca e diesel motorul,suna foarte ciudat,si mi se pare ca e o problema,n-am mai avut motor de genu pana acuma,si sunt ingrijorat,chiar de aia am scris ca poate asa suna motoarele astea renault.nu oscileaza la ralanti,sta foarte frumos,dar pe fundal se aude ca o mica bataie de tacheti.Sa fie oare si de la culbutori?Precizez ca am 84.000 km si doar 3.500 km sunt facuti de mine,am amsina de doua luni.ma gandesc ca poate si uleiul de de proasta calitate si mai mult ca sigur ca e Dacia Oil,pentru ca am luat masina de la Dacia -reprezentanta ca masina de ocazie.si schimbul i-a fost facut.ultima data cand am verificat uleiul a fost acu 2500 km si era la maxim aproape de culoare galbuie deci se prezenta bine.dati-mi si voi un sfat va rog.am uitat sa precizez e un motor 1,4 mpi

  • #2
    Apasa ambreiajul pe loc si "vezi" daca se mai aude zgomotul. Daca nu, e vorba de celebrul zgomot de ambreiaj Valeo.
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • #3
      Am apasat,tot asa face,stiu de acea problema cu ambreiajul,pentru ca si cu aceasta ma confrunt,fiecare are cate un sunte specific,deci aceasta cade

      Comment


      • #4
        Verifica curele, suporti motor, conducte ce pot atinge pe undeva, aminteste-ti de cand nu ai mai schimbat bujiiile. Motive pot fi multe, o boala de obicei nu poate fi diagnosticata de doctor prin telefon. Mergi la un service.

        Comment


        • #5
          poate asta sa fie zgomotul motorului, sau intr-adevar trebuie reglati tachetii. Dacia Oil nu este un ulei prost deci nu are cum sa afecteze motorul.
          sigpic

          Comment


          • #6
            Originally posted by FloRio View Post
            ......,dar pe fundal se aude ca o mica bataie de tacheti.Sa fie oare si de la culbutori?........ma gandesc ca poate si uleiul de de proasta calitate si mai mult ca sigur ca e Dacia Oil,...............
            99% e de la culbutori, daca merge bine pe drum, las-o asa ca e OK (toate tacane un pic in ralanti) - eventual o inregistrare audio sa auzim si noi.
            DaciaOil e un ulei bun, n-are nimic motorul de la DaciaOil.

            Comment


            • #7
              de emrs merge frumos pe drum si se aude bine cand il turez,la ralanti sta bine,nu oscileaza decat cateodata foarte putin,atata ca zgomotul ma deranjeaza,o sa incerc sa fac si o inregistrare audio,numai ca n-o sa se auda foarte clar si poate va induc in eroare

              Comment


              • #8
                Te intreb la fel cum m-au intrebat si pe mine altii, atunci cand m-am urcat prima data in Logan si le ziceam ca motorul are o bataie. Cu ce masini ai mai mers inainte?
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • #9
                  Si pe mine ma seaca acel tzacanit (am aproape 86.000 km) al motorului chiar daca merge bine/ralanti constant. La Loganurile noi nu se aude asa motorul, nu stiu ce naiba. Si la mine se aude si un fel de zumzait fin cand iau piciorul de pe acceleratie si ajunge in zona 2000 rpm (ulei schimbat ieri, bujii noi Eyquiem, filtru aer nou).
                  Chiar ca-si merita porecla de polizoare.
                  Last edited by andreyi; 3 July 2010, 14:10.

                  Comment


                  • #10
                    am si eu o problema mai ciudata cu un zgomot . masina implineste peste o saptaman 1 an abia, are doar 5500km la bord si de 2 dimineti incoace cand bag cheia in contact si dau pozitia cand se aprind toate beculetele se aude un sunet strident, tiuit . apoi toata ziua nu mai am nici o problema , nu se mai aude nimic , indiferent daca motorul e rece sau incalzit

                    Comment


                    • #11
                      Aia e pompa de benzina...Mergi des cu benzina putina in rezervor?
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • #12
                        pai niciodata nu mi-a aparut becul galben . de obicei cand mai am o liniuta mai merg un pic si apoi imi pun benzina .... adica mi s-a stricat pompa din cauza asta ?

                        Comment


                        • #13
                          Pompa are racirea in imersie. Daca mergi mult timp cu putina benzina in rezervor, nu-si mai face racirea cum trebuie deci ii scurtezi durata de viata.
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • #14
                            Important e sa nu mergi pe rosu (sa nu-ti faci un obicei), poti merge cu o linie la benzina linistit.
                            4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                            Comment


                            • #15
                              si eu fac 70 km in oras pe rosu )))))

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google