Miros Ciudat Sub Capota

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by alexalin2009 View Post
    la mine, 1.4 dupa 140km|h vine un miros specific.nu pot sa zic ca e un miros de ars,nu stiu cum sa il descriu dar stiu ca daca depasesc 140,145 vine acel miros.masina are 195000,ambreiajul nu a fost schimbat niciodata,uleiul in cutie a fost doar completat asta iarna..ma gandesc sa nu fie de la cutia de viteze..orice sfat este bine primit..va multumesc!
    La numarul asta de km., primul lucru la care te gandesti este discul de ambreiaj; chiar nu stii cum e mirosul de ferodo?
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • #17
      Voiam să îţi spun că miroase ca în staţia de metrou dar am văzut că nu eşti din Bucureşti.
      Pt bucureşteni, miroase exact ca la metrou, şi uneori tramvaiele dacă au probleme.
      http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

      Comment


      • #18
        Incerc sa-mi amintesc(am mers si cu metroul). Uleiul ajuns pe disc are un miros diferit fata de uleiul incins, ceva specific gudronului sau negru de fum; poate fi o varianta.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • #19
          Pai nu prea sunt bune plecarile astea cu scart si daca tu chiar nu ai nevoie sa pleci in tromba de ce ai face-o?
          Atunci cand pleci de pe loc turatia mare poate sa provoace pagube mult mai mari decat turatie mare in mers.Daca tot ii dai tare da-i in a 2-a sau a 3-a, nu in prima viteza.

          Incearca sa pleci tare cu un BMW sau VW cu vreo 200cai si 400nM cuplu sa vezi ca Loganu e chiar lent si construit sa te duca din punctu A in B si tot asa... nu pentru forja.
          Mi-a mirosit si mie urat cand m-am sicanat cu unu si dupa peda la fund in fiecare treapta imi mirosea putin a ulei ars...

          Comment


          • #20
            Salutare!Stiu cum miroase ambreiajul,zic asta ca acasa am o rampa destul de inclinata si daca o tin putin din ambreiaj ,incepe sa miroases,curgeri de ulei nu am dar cand mai schimb eu uleiul mai pica putin cand scot filtrul de ulei.Oricum masina face in jur de 300 km pe zi(muncesc cu ea)si nu vreu sa ma surprize neplacute.Am totul schimbat la timp.Prinde destul de sus ambreiajul.Ciudat ca numai cand depajesc viteza de 140 vine mirosul in habitaclu.Va multumesc!

            Comment


            • #21
              Da,acum m-am convins.Vine miros de ambreiaj dupa 120-130km\h.Am observat cand calc mai nervos pedala de acceleratie.In schimb in oras si in trafic normal masina se comporta destul de bine.Curiozitatea mea este daca ma mai tine macar 3000-4000 mii de km pt ca luna asta vreau sa schimb discurile de frana si placutele.Multumesc!

              Comment


              • #22
                aveam si eu un miros ciudat si nu numai cand mergeam tare cu masina.
                am descoperit ca imi scapa antigel pe la garnitura termostatului, acesta ajungand pe partile fierbinti ale motorului se evapora.am inlocuit o si a disparut mirosul.
                verifica si nivelul antigelului s-ar putea sa fie si asta o posibila cauza
                vand fonomin (pasla) pentru antifonare, pret avantajos
                vand lampa adaptabila la torpedo

                Comment


                • #23
                  Salutare, am si eu un miros ciudat, mie nu mi se pare de ambreiaj, nici de la placutele de frana, parca seamana cu mirosul de antigel incins, problema este ca nu pierde antigel, de ceva vreme urmaresc nivelul si nu a scazut deloc. nu conteaza ca merg incet sau mai in forta , miroase in ambele situatii.

                  Daca stau mai bine sa ma gandesc acum 1 an tata a spart radiatorul cand a dat peste 1 caine, cam acelasi miros era si atunci, defapt de atunci miroase mai mereu, dar cum am spus, nu am pierderi. Daca ar mirosi doar afara nu m-ar deranja dar cateodata mai ajunge miros si in masina.

                  Aveti vreo idee ce as putea sa verific?

                  P.S radiatorul a fost schimbat atunci cu unul nou.

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google