100.000 Km Fara A Schimba Cureaua

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Am si eu o intrebare. Distributia trebuie schimbata in jur de 60.000km sau se poate si mai devreme. La 1.4-ul lu' tata, masina are cam 53.000km dar are si 7 ani. Ma gandesc ca s-au mai uzat in timp unele componente si nu stiu.
    Ar fi cazul sa schimbe distributia?

    Comment


    • #47
      Cam asa si la mine, masina are doar 46k si aproape 6 ani sa-mi fac griji de acum sau sa merg in continuare ?

      Comment


      • #48
        Mergeti la un mecanic sa dea jos capacul (capacele) de la distributie si vedeti acolo cum se prezinta. La fel vreau sa fac si eu, am 59600 si fac 7 ani in vara asta. Sa se mai incalzeasca afara un pic si vreau sa ma uit.
        sigpic

        Comment


        • #49
          Am schimbat-o in Februarie si am facut bine ca pompa de apa era cam dusa si pierdea apa.

          Comment


          • #50
            Originally posted by IceMoon View Post
            Mergeti la un mecanic sa dea jos capacul (capacele) de la distributie si vedeti acolo cum se prezinta. La fel vreau sa fac si eu, am 59600 si fac 7 ani in vara asta. Sa se mai incalzeasca afara un pic si vreau sa ma uit.
            Corect !. O inspectie vizuala poate fi suficienta !
            Dar , depinde si de modul de exploatare a masinii . Loganul meu are 5 ani . Am schimbat cureaua si rola la 60.000 km. Acum are 125.000 km si am de gind sa le schimb din nou la 150.000. Intre timp, verific periodic scurgerile de apa, ulei.
            In strainatate , se schimba la 90.000 km. In plus , rare ori depasesc 100km/ora , fara demaraje in tromba , fara supraturari in depasiri !.
            Sigur ca cine are bani multi , poate sa o faca cit de des vrea .

            Comment


            • #51
              Originally posted by alexadru View Post
              Am si eu o intrebare. Distributia trebuie schimbata in jur de 60.000km sau se poate si mai devreme. La 1.4-ul lu' tata, masina are cam 53.000km dar are si 7 ani. Ma gandesc ca s-au mai uzat in timp unele componente si nu stiu.
              Ar fi cazul sa schimbe distributia?
              Daca se poate schimba mai devreme? Bineinteles, cat de des doresti si iti permiti.
              Eu daca as fi in locul tau as mai astepta pana la 60.000 Km, chiar daca are 7 ani.
              De recomandat nu pot sa-ti recomand altceva decat sa respecti ce scrie in carnetul de intretinere (chiar daca eu nu respect intotdeauna ce scrie acolo).

              Originally posted by yo_cristi View Post
              Cam asa si la mine, masina are doar 46k si aproape 6 ani sa-mi fac griji de acum sau sa merg in continuare ?

              Eu daca as fi in locul tau as mai astepta pana la 60.000 Km, chiar daca are 6 ani.
              De recomandat nu pot sa-ti recomand altceva decat sa respecti ce scrie in carnetul de intretinere (chiar daca eu nu respect intotdeauna ce scrie acolo).
              Last edited by abc; 15 April 2013, 08:24. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • #52
                Se continua aici.
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google