Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Omu' nu a precizat daca cei 180 km au fost facuti in oras sau in afara orasului. Eu cand aud de consum ma gandesc la oras. Daca acest consum de 5.8-6.1 l/100km (10,5-11 litri consumati) a fost realizat in oras atunci e intradevar o minune.
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • Pe naiba )) se subintelege ca e consum extraurban.

      PS: eu acum sunt in perioada de test consum 100% urban (sper sa nu trebuiasca sa ies din oras) , sunt tare curios - am mers frumos cu ea, fara talpi aiurea (cum imi place mie )) ) permanent 120 kg suplimentare (doua persoane, femei..)

      Comment


      • Originally posted by ony_4_all View Post
        scz,dar ce inseamna ca ai facut plinul,pana in gura sau cum.multumesc
        da pana in gura
        si daca ma superi nu-i asa ca e

        Comment


        • S-a mai discutat problema asta. Nu mai faceti plinul pana da pe afara. Cand se declanseaza a 2-a oara pistolul inseamna ca rezervorul e plin in limite normale
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • am precizat ca cei 180 de km au fost facuti in conditii de iarna (2500-3500 RPM)
            si daca ma superi nu-i asa ca e

            Comment


            • Pai si eu ce sa inteleg prin conditii de iarna schimbat in 2500-3000rpm? Am tot stat si m-am gandit, dar nu reiese nicaieri din ce ai spus tu daca e urban sau extraurban.
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • e si urban si extra urban si ma refre ca am mers cu motorul mai turat decat in conditii normale de drum(vreme) oricum un consum multumitor tinand cont ca extraurban mi-a luat si intre 4.5-5%
                si daca ma superi nu-i asa ca e

                Comment


                • Octaviane, acum esti de acord cu mine ca posesorii de diesel ar trebui sa fie invidiosi?
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • Salut.Eu am consum de 7.8% mixt.E adevarat am mers pe A1 pe o portine de 7-8 km cu 160km/h pina sa merg aveam consum mixt 7.2%.E un consum bunicel.Asta e conform CB.Pe o medie de 220km/mixt.in care am mers si usor si talpa grea cum spuneti voi.
                    Va salut.
                    Un Logan----YNG-----
                    Numai bine.

                    Comment


                    • vitriol cum ai reusit sa obtii 85HP la motor prin (cipare sau optimizare) in ambele cazuri se poate desigur observa o scadere in consumul de carburant
                      si daca ma superi nu-i asa ca e

                      Comment


                      • @vitriol: ii ia 5%, dar daca merge maxim 90km/h si fara depasiri. ca o bunicuta, adica dizalu ia 5% mergand cu 100 si facand si ceva depasiri, asa ca nu au de ce sa fie invidiosi tractoristii pe strungari
                        @ioneluxxl: mie, cand am resoftat 1.6-le mi-a crescut consumul, nu a scazut. mers in acelasi stil. daca profiti de cuplul disponibil mai devreme si mergi mai subturat, da, scade o idee. dar se merita sa chinui motorul? ideea aia e un 0.2% maxim. te pisi pe ei pana la urma, crede-ma...la benzina nu e ca la dizal, sa jonglezi cu cantitaea de aer sa obtii putere cu acelasi consum. la benzinare, benzina e proportionala cu aerul, intr-un raport bine determinat. motorina nu are constrangerea asta, de aia la dizale scade consumul si la benzinare nu.
                        Last edited by Seba; 5 February 2009, 12:11.
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • Pai daca in afara a consumat 5, in oras cat a consumat ca sa scoata media de 6, 7 la suta? Imi vine greu sa cred... In fine, cum am mai zis, sunt eu defect si nu stiu sa ma incadrez in consumuri mici.
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • de asemenea...(sper sa nu ma injure nimeni ) dar consumul de carburant e direct proportional cu stilul de mers adica mergem mai repede(sportiv) consumam mai multa benzina asa ca e o problema destul de delicata cu consumul... dar nu trebuie sa ne mai facem griji romania a castigat procesul de la haga avem cu 10 mil. de t mai mult titei asa k....
                            si daca ma superi nu-i asa ca e

                            Comment


                            • ... dar consumul de carburant e direct proportional cu stilul de mers adica mergem mai repede(sportiv) consumam mai multa benzina asa ca e o problema destul de delicata cu consumul... dar nu trebuie sa ne mai facem griji romania a castigat procesul de la haga avem cu 10 mil. de t mai mult titei asa k....[/QUOTE]

                              Salut.Nu cred ca noi romani de rand avem ceva de castigat la toata afacerea asta.Daca ma insel.......corectati-ma!
                              Consumul e in functie de fiecare stil de condus.
                              Va SALUT prieteni forumisti.
                              Un Logan----YNG-----
                              Numai bine.

                              Comment


                              • Originally posted by ioneluxxl View Post
                                e si urban si extra urban si ma refre ca am mers cu motorul mai turat decat in conditii normale de drum(vreme) oricum un consum multumitor tinand cont ca extraurban mi-a luat si intre 4.5-5%
                                Urban si extraurban (sa inteleg oarecum 50% - 50%) conditii de iarna consum mediu ~6% ) Sa i-o spui lu' mutu.
                                Probabil ca la realimentare masina a avut alta pozitie si nu ti-a mai intrat pana in gat.

                                PS: cu asemena consum, cum spune si Vitriol, i-ai face invidiosi si pe dizalari.
                                Last edited by Octavian; 5 February 2009, 13:10.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google