Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • eu am mers timisoara-arad-oradea-cluj-bistrita si mam scos un consum de 5.1 la 100 km mers la consum maxim 100 la ora.super nu?
    sigpic #

    Comment


    • da, super. doar sa nu fi imbatranit pe drum in ritmul ala

      ma paste in 15 iunie un drum timisoara-bucuresti-retur, ~1150km total. chiar o sa resetez CB si sa postez ce iese. sper sa nu ma invart prea mult prin capitala.

      Comment


      • pt. constantin_stan78:
        Intelege ca am mers cu 3200 rot/min, super constant, fara nici un fel de fortari si mi-a luat 7%!!!
        Iar bro nu inyeleg cum poate scoateum naiba ar trebui sa mergi? Maxim 100km/h poate sa insemne orice, inclusiv ca mergi cu 70 in tr. 5 si la depasiri atingi 100. Mie mi se par SF asemenea consumuri, ar trebui sa ma schinui sa scot asa ceva, cred ca nici daca te abtii la 90km/h nu scoti asa ceva. Oricum, cine ar putea sa mearga asa cu Logan sau Sandero si sa blocheze traficul?
        Last edited by darksid3; 1 June 2009, 00:49. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Daca ti se pare ca ai totusi un consum cam ridicat, controleaza franele, presiunea din pneuri si unghiurile de cadere, respectiv de fuga ale rotilor. Mai poti incerca sa schimbi statia de benzina si sa nu schimbi treapta de viteza sub cel putin 2500 rpm.
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • scandiro, mergi pe banda 1 acolo unde mai exista si a 2-a. lasa-i pe altii sa te depaseasca.
            normal ca pe un drum cu o singura banda pe sens mergi in ritmul traficului [daca exista asa ceva], dar atunci nu mai poti avea pretentii la consum. cand cineva zice ca a mers la consum si a mai si scos un consum mic [in cazul fericit in care nu minte cu nerusinare] poti sa te gandesti ca a prins drum mai gol. eu de multe ori prind asa drum [trafic f putin] pe Timisoara-Resita. conteaza si de ora la care te deplasezi, ziua, ca sa poti prinde trafic mai scazut. de exemplu, pe ruta asta, Timisoara-Resita, in timpul anului scolar/universitar, sambata si duminica, dupamasa spre seara in special, e mult trafic, studenti care vin/pleaca de la facultate acasa la parinti. e stiut lucrul asta. asa ca prefer sa merg in timpul saptamanii cand nu sunt constrans de altceva si prind astfel drumul pustiu. atunci imi permit sa merg la consum daca vreau, fara sa ma deranjeze nimeni. bineinteles, conteaza ruta pe care mergi, ce trafic mediu e pe ea, de ce importanta e drumul, etc.


            mergi cu a 5-a la 100km/h, constant, dar o urci usor intr-a 4-a pana pe la 70km/h. ti-am mai spus, daca schimbi repede in treapta superioara nu inseamna ca consumi putina benzina. masina aia trebuie sa poata traga in treapta superioara de viteza., sau putr si simplu sa nu se chinuie.

            uite curbele de cuplu si putere la motorul de 1.4. cuplul maxim il ai la 3000rpm si tine spre varf pana in jur de 4300rpm. acolo trage motorul cel mai usor. cand depasesti, urci un deal, etc, mergi cu turele cat mai aproape de 4300rpm ca atunci cand urci in treapta superioara, retrogradezi 700rpm si nu pici sub 3000rpm, deci masina va trage in continuare.
            ok, inapoi la consum. normal ca daca schimbi la 2300rpm, scazi 700rpm in treapta superioara, pici pe la 1600rpm. cum va trage masina la turatia aia? uita-te pe grafic. oricat de usor ai apasa pedala aia de acceleratie, sau doar o mentii apasata [pt ca masina nu isi pastreaza viteza din inertie, tinde sa franeze de la frecarea cu aerul, asfaltul, etc, corect?] motorul tot se va chinui sa mentina pasul, deci mergi subturat. subturat=consum sporit.
            nu-ti poate spune nimeni cum sa conduci ca la carte, nu poti sofa cu manualul in fata, dar trebuie sa simti masina. accelerezi tu pana la 3500rpm de exemplu, dar o faci intr-o mie de ani, intelegi? deci foarte usor, nu brusc, deodata. acceleratia in sine [diferenta de viteze pe unitatea de timp] sa fie minima.
            in plus conteaza atatea alte lucruri. presiunea in pneuri, gradul de uzura a anvelopelor, curbele, rampele, depasirile, incarcarea masinii, s.a.m.d.
            si eu am consumat peste 12l/100 in oras, mi-a venit rau. mai bine-mi luam SUV la consumu asta. dar asta e, depinde de conjunctura.

            ps: cum naiba fac poza mai mica? ca daca o micsorez manual tot mare ramane. zona crepusculara la mine...
            Attached Files
            Last edited by bro; 1 June 2009, 01:16.

            Comment


            • mmm ... let's see ... LOGAN 1.4 Mpi feb.2009 - 7000KM (6780 reali) ;)) consum mediu ce e afisat in CB - 7.5 - folosit in Braila/Galati - sos.DIG ce face legatura intre Braila-Galati si doar vreo 1000 de km a vazut "in afara". Ca stil de mers ... schimbat undeva la 2500-2700.... La inceput si eu schimbam la 2000 -2200 dar, am vazut ca tata pe symbol acelasi motor(1.4mpi) schimba la 3000-3200 am zis sa incerc si eu ... consumul nu s-a schimbat dar nici ca la symbol nu pot sa schimb pentru ca la el nu se aude asa de urat motorul la 3200 cum se aude la mine la 3200....
              http://img353.imageshack.us/img353/1012/9457rs0.jpg

              Comment


              • Se aude urat?Ba din contra eu zic ca se aude frumos.De la 3500 incolo se aude mai frumos.

                Comment


                • bro, de unde ai graficele? ca alea de pe site-urile renault nu "pusca" cu asta prezentat de tine. mai o chestie ce ma nedumireste e ca la roata apare valoarea de 105Nm, ori motorul are la volanta 112Nm, la roata in tr5 ar trebui sa fie vreo 350-380Nm dupa multiplicarea din cutia de viteze. cu 105Nm la roata nu meri 160km/h, decat poate cu bicicleta in vid...
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • graficul e cel de pe "Renault Clio 1.4-00 (55kW)".
                    vezi atasamentul.
                    Attached Files

                    Comment


                    • Probabil ca este un grafic de la un D test sau ceva, insa nu cred. Puterea maxima e la 5400 si curba de cuplu nu are nici o legaura cu cea de la Logan. Poate sa fie la la un Clio 1.4 16v, ma gandesc.

                      Atasez mai jos graficul oficila pt Logan 1.4. (are 2 buline rosii si turatii intermediare pt ca m-am jucat eu putin pe el )
                      Attached Files
                      Last edited by catalinux; 2 June 2009, 21:10.
                      sigpic

                      Comment


                      • Da...e foarte ''promitator'' graficu asta, la 5500 rpm sa ai 100 Nm cuplu e o treaba )) .

                        Comment


                        • Promitator sau nu, asa stau lucrurile. Ca sa elimin orice urma de indoiala atasez fisierul complet (format .pdf)

                          P.S.: Este foarte misto la motoarele astea ca cuplul este foarte "linear".
                          Attached Files
                          sigpic

                          Comment


                          • Salutare. Am facut primul drum "lung" sa zic asa (Braila-Constanta)dupa remaparea la Doc si dupa benzina bagata si calculelele mele mi-a iesit un consum de 6.5 litri/100 km cu 5 persoane in masina si mers 120-130 kmh in afara localitatilor si intre 70-90 kmh in localitati(m-am cam grabit), cu varfuri de 150-160 kmh pentru cativa kilometri, iar pe alta portiune mers cu frane si acceleratii destul de dese din cauza unei zone cu gropi multe.

                            Comment


                            • Originally posted by catalinux View Post
                              Promitator sau nu, asa stau lucrurile. Ca sa elimin orice urma de indoiala atasez fisierul complet (format .pdf)

                              P.S.: Este foarte misto la motoarele astea ca cuplul este foarte "linear".
                              Sigurat cuplul e masurat la volanta (daca era la roata la 5500 rpm la 1.4 mpi poate nici 90 Nm nu mai ai). Deci in realitate nu prea stau lucrurile asa. E frumos ce-i acolo, dar pe asfalt ai valori mai mici.
                              Nu stiu cum naiba numai la 1.4 mpi pus pe logan e asa de ''liniar'' cuplul asta.

                              Comment


                              • Cuplu e mai mare la roata ca e multiplicat de transmisie
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google