Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 1.2% ?

    interesant

    Comment


    • pei cand am plecat d acasa aveam 19 L si am ajuns in parcare cu 13 L :-??

      Comment


      • Deci ai observat dupa scchema aia cu litri aflati in rezervor.Asa masor si eu ca nu am CB.

        Comment


        • Nu e o metoda exacta de masurare.
          Poa' sa fie eroare si de 3 litri in fc de inclinatia masinii.

          Comment


          • Originally posted by bunicuta View Post
            cel mai mic consum l-am scos fiind intr-a 5-a, in coborare pe Muntii Meses, resetat comp de bord, fara sa accelerez: consum de 1.2 L/100
            Foarte mic consumul, cred ca ai folosit mult frana de motor ca altfel aveai un consum mai mare lasand-o pe liber. O sa ii fac si eu proba daca nu uit cand voi merge la Zalau in august-septembrie caci cu bicicleta urcat + coborat consum o Fanta si multa vointa. Sper cu Loganul sa ies mai ieftin.
            4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

            Comment


            • Pai am folosit doar frana de motor si treapta 5, si cand o lua tare la vale, franam, dar fara sa o scot din viteza. Evident, inainte de coborare, am resetat CB. Am incercat sa fac CB sa-mi arate vreo 0.5 l% dar am ajuns in oras .
              Point-ul (pentru cine nu stie) e: cand coborati o panta, si nu va grabiti, nu accelerati - luati piciorul de pe pedala si nu scoateti din viteza (puteti cobora lejer cu a 5-a la 50 Km/h) si injectoarele taie alimentarea...deci masina merge din inertie, consumul tinde spre zero.

              Comment


              • Bun asa, am vazut si consum facut in frana de motor la Bunicuta... 1.5/100. Din cate stiu eu motorul de 1.4MPI consuma maxim 800ml benzina/ora. Concluzia este ca mai bine o las pe liber decat in frana de motor... 100km faci in mai putin de 2 ore chiar si pe serpentine (la vale)... Da cum se face ca se taie alimentarea si totusi ai consum?

                Comment


                • S-a vorbit foarte mult despre aspectul asta. In frana de motor consuma mai putin decat la ralanti. Testat de mine personal pe coborare de 33 de km, parcurs intr-o ora consumat 500ml ml benzina, asta in conditiile in care am folosit foarte putin acceleratia pentru a pastra viteza constanta pe portiunile mai putin inclinate. Daca mergeam la ralanti aveam consum de 800 ml, nu?
                  Last edited by darksid3; 27 July 2009, 00:00.
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • E adevarat, ai fi avut consum de 800ml/h dar si placute de frana si discurile de frana incinse, mai putin eficiente si uzate. Cu siguranta castigul e mai mare daca mergi in frana de motor, din orice punct de vedere ai privi.
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • In frana de motor consumul e 0
                      ECUFix
                      Please don't visit my homepage!

                      Comment


                      • not quite so :-)

                        s-a mai tot discutat. Consumul e zero pana se ajunge la 1500-2000rpm, sub aceste turatii se reincepe alimentarea motorului, dar consumul este mic, aproape neglijabil.

                        Oricum in frana de motor consumul este mai mic decat la ralanti ca sa nu mai vorbim de celelalte elemente: nesolicitarea la maxim a franelor, siguranta etc.

                        S.
                        I have no special talent. I am only passionately curious.

                        Comment


                        • Salut

                          Am fost in vacanta si am fost cu masina prin tara.

                          Pe traseul Iasi-Brasov-Transfagarasan-Curtea de Arges-Calimanesti-Sibiu-Sighisoara-Medias-Gheorgheni-Bicazi-Iasi-in jur de 2200 de Km,plimbat vreo 3 zile prin Brasov si vreo 2 prin Calimanesti am iesit cu un consum mediu de 5,3 si o medie de 50,9KM/H.

                          Foarte multumit.

                          In masina 2 oameni si portbagajul plin.

                          Comment


                          • Campulung Muscel-Targoviste-Ploiesti-Urziceni-Slobozia-Harsova-Mangalia cu intoarcere pe autostrada soarelui-Bucuresti-Pitesti consum mediu de 6,1L/100km cu viteza medie 110.kmh si 2800-3000.rpm

                            Comment


                            • braila-lepsa-braila prin bolotesti 350 km si ceva parcursi, consum de peste 7% (cred ca am scurgeri pe undeva ) dar am cam calcat pedala. 3 pers in masina si ceva bagaje (cat pt o noapte de sedere)
                              sigpic

                              Comment


                              • Cat ai calcat pedala?Cu ce viteza ai circulat?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google