Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • da, daca obturezi o portiune din radiator se va incalzi mai repede si mai mult. termostatul tau este blocat pe deschis si de aceea nu se incalzeste.
    sigpic

    Comment


    • Asa ma gandeam si eu sa obturez jumatate de radiator, ma gandesc ca ajuta, deoarece la un drum mai lung ajunge la 4 linii dar in cateva minute ramane la 2.
      Asta v.am zis, pana vine caldura si schimb termostatul, apropo, cat antigel se pierde si cat si cum il completez, si mai ales cum se face aerisirea. Scuze de off topic
      sigpic

      Comment


      • La schimbarea termostatului, se pierd cam doi litri de lichid de racire. Dupa ce schimbi termostatul, poti completa cu un litru de antigel concentrat si un litru de apa distilata (cel putin asa au facut la mine).
        Nu stiu daca ajuta cartonul pus in fata radiatorului, pe frigul asta, dar ai putea incerca.
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • vitriol, daca pun antigel din ala special de la dacia il diluez cu apa distilata sau pun 2 litri?
          sau e cel mai bine sa pun 2 litri de antigel de la dacia?
          sigpic

          Comment


          • Pai de ala de la Dacia ziceam, Glaceol RX tip D. Un litru de antigel si unul de apa distilata. Pune asa ca sa pastrezi proportiile, n-are rost sa maresti concentratia.
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • ok, multumesc frumos de ajutor
              sigpic

              Comment


              • sunt 2 threaduri cu asta nicule, cauta si intereseaza-te .. si eu am avut probleme cu termostatul , cel putin asa credeam, pentru ca urca la 4 , scadea la 2 si cel mai mult la 2 ramanea....in ultimul timp s-a facut cuminte. in schimb consumul parca a crescut cand mi-a facut probleme si anume, de obicie in treapta a 5 a, la relanti ( la vale) am 0 % consum .. cand aveam 2 liniute , deci termostatul defect, aveam 2,3 % consum .... dar si-a revenit singur ..
                " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                Comment


                • mersi si tie tudor pentru ajutor, dar deja am aflat ce era de aflat, dar oricum mersi inca o data
                  sigpic

                  Comment


                  • azi, cum s.a mai incalzit putin a urcat la 4 liniute, si in drum spre bucuresti am inregistrat un consum mediu record, las poza sa vorbeasca
                    ps: a coborat si la 4.9 dar a stat foarte putin
                    Attached Files
                    sigpic

                    Comment


                    • logan de 1.4 mpi consuma de rupe peste 9 .il am din 2006 dar cu prima ocazie il schimb consuma mult pt un motor de 1.4 ...parerea mea

                      Comment


                      • Salut.
                        Cum mergi cu el?Da mai multe detalii.
                        numai bine.
                        Un Logan----YNG-----
                        Numai bine.

                        Comment


                        • Prin oras te cred... dar daca-ti consuma peste 9 in afara orasului ori ai o problema ori mergi numai peste 140 km/h ceea ce e cam imposibil pe la noi prin tara. La benzinar(in general, nu numai motorul de 1.4) urban consumul e destul de mare asta e clar, dar extraurban daca mergi cu el frumos consuma putin(5.5%-6). Daca vrei consum mic prin oras orienteaza-te spre diesel.

                          Comment


                          • Vorba celor de la service.uri, "asa face toate"
                            si al meu e tot 1.4 si pe geruri daca mai ma dau si la ea, tot in jur de 9 la suta papa

                            Binenteles, ma refeream la consumul urban, extraurban nu a depasit de 7% la -15 grade
                            Last edited by nicu_rcn; 6 February 2011, 15:11. Reason: Automerged Doublepost
                            sigpic

                            Comment


                            • Doar urban am mers si eu.Si desi am termostatul blocat pe deschis am un consum mediu de 7.5 pe gerurile astea.
                              Mers cu viteza legala,60km/h,plus cateva depasiri cu ceva mai multe ture.
                              Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
                              My ride

                              Comment


                              • consum in oras 9-10% in afara 5.5-6%

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google