Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Cezar View Post
    Vezi ca acel tip de masuratoare te induce in eroare...Nu este foarte exacta.
    Pardon, daca iti arata CB, si nu in meniul secret, atunci este cat se poate de exact. Am facut aceasta remarca ca sa nu se incurce "pepenii"
    Am CB, si datele postate sunt din CB, nu din meniul secret. Da, mr.K, am fost singur in masina, spre/de la servici!

    Comment


    • Si daca vine altul cu CB-ul, cu aceeasi medie de viteza, kilometri, dar cu un consum de 9%, cum se numeste? Si crede-ma ca se poate.
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • @dantis, singur pe drum sa fii in Brasov si tot nu scoti 5.7%.
        Da, mr.K, am fost singur in masina, spre/de la servici!
        Pe drum bre, m-am referit sa fii singura masina de pe strada in momentul ala. Adica sa nu opresti sa dai vreo prioritate, sa mergi efectiv din intersectie in intersectie, prin giratorii si tot nu consumi doar 5.7%.

        Comment


        • In Iasi eu scot intre 6.6 si 7.0, bebnzina 95 de la Petrom, cu Lukoil aveam 6.9 si 7.4, ulei Texaco 10w40 si bujii NGK BKR6E, presiune in roti 2.1 cu 2.2 (sa fie toate datele)

          1.4 softat de Dimsport.

          Comment


          • In Iasi eu scot intre 6.6 si 7.0,
            Dimineata pe racoare, inainte de ora 7.30 si doar pe timpul asta cand copii sunt in vacante si toata lumea e in concedii, nu?
            Sa vedem cat scoti de pe 10 septembrie incolo.

            Comment


            • Va propun sa recapitulam ce consumuri am postat eu saptamana aceasta:
              LUNI DIMINEATA 20.08.2012: aveam pe CB urmatoarele date:

              LUNI 20.08.2012 DUPA-AMIAZA aveam inregistrat pe CB, dupa ce am parcurs 34.7 km in orasul Brasov urmatoarele date:

              MARTI 21.08.2012 nu am folosit deloc masina!

              MIERCURI 22.08.2012, am mai parcurs ,prin orasul Brasov, 27.7km, singur in masina si la dus si la intors, avand dupa-amiaza pe CB, inregistrate urmatoarele date:
              Attached Files
              Last edited by Seba; 23 August 2012, 00:06.

              Comment


              • dantis, daca mai o singura data vad un post de-al tau cu qoute la postul precedent, ai cuvantul meu ca-ti dau ban 3 zile, ca asa vreau eu. esti nesimtit de-a dreptul, ma rog de tine de 2 zile sa scrii frumos. inca n-am terminat de citit forumul, poate maine te trezesti banat...
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • Scuze daca am postat aiurea atasamentele insa nu stiam cum sa fac sa nu le amestec!

                  Comment


                  • chiar nu de postul asta ma legasem, ci de restul, inclusiv de cele scrise azi. tu chiar esti in lumea ta, toti sunt nebuni, tu le stii pe toate...in fine, spor la vanat fluturi cu damigeana, am auzit ca se prind usor, ca damigeana are fundul mare, nu conteaza ca are gatul ingust
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • JOI 23.08.2012 nu am folosit masina!

                      VINERI 24.08.2012 , (astazi) am mai parcurs prin orasul Brasov 27.9km (683.5-655.6) si am mai consumat 1.6 L (43.7-42.1), obtinand un consum urban de 5.7%, mentionez faptul ca am fost 2 persoane in masina (eu si un pasager), traseul parcurs are aproximativ aceeasi lungime cu traseul parcurs miercuri, traseul este prin centrul orasului, sunt si sensuri giratorii dar am prins si cateva semafoare, insa am mers doar la consum! Masina mea Logan 1.4MPI Laureat Plus, are 43420 km parcursi in total, (daca conteaza acest amanunt)!
                      Attached Files
                      Last edited by dantis; 24 August 2012, 16:05.

                      Comment


                      • Dar tu doar cu 1.6L mergi de fiecare data ? )))
                        Nu vad eu sau CB-ul iti arata 6,4% ? Ce legatura are 5,7-le ala ? Daca fac si eu calcule ca acestea 3% scot lejer. )
                        Totusi eu cred ca din cauza ca este Laureate PLUS scoti cu mult sub 12sec si asa consumuri.
                        Last edited by CSH; 24 August 2012, 17:06.

                        Comment


                        • Domnule CSH, razi dar razi degeaba pentru ca nu vrei/nu poti sa pricepi doua lucruri distincte:

                          *1.6L consumati impartit la 27.9km parcursi=0.0573L/km ~5.7% consum realizat ASTAZI!;

                          *6.4L% = consumul mediu afisat/calculat de CB pentru cei 683.5km parcursi in total de la ultima resetare!

                          Si astazi si miercuri am consumat tot 1.6 L, pentru ca e ~ aceeasi distanta parcursa (acasa-servici-acasa)!

                          Logan 1.4MPI Laureat Plus, 43420 km parcursi in total, norma de depoluare E4.

                          Offtopic: Grea mai e matematica pentru unii!
                          Last edited by dantis; 24 August 2012, 17:31.

                          Comment


                          • Daca vrei neapar sa postezi si sa inteleaga toti resetezi cb-ul si pui poze exacte. Daca nu vrei sa il resetezi (desi nu stiu la ce te ajuta daca il tii pana la 300-400km)postezi doar consumul prin cifre, fara poze.

                            Comment


                            • 08MeLC, eu cred ca (moderatorii pot sa ma corecteze daca gresesc), consumul mediu cel mai relevant se calculeaza pe mai multe sute de km parcursi, (de asta i se spune consum mediu). De ex eu am scos pana acum pentru cei 683.5km parcursi un consum de 6.4%. Daca resetam CB azi dimineata la plecare, acum as fi avut conform CB urmatoarele cifre:
                              *1.6L consumati;
                              *5.7L/100 consum mediu;
                              *~29 km/h viteza medie;
                              *xxx km autonomie;
                              *27.9 km distanta parcursa de la ultima resetare a CB;
                              *etc.
                              In aceste conditii ati fi zis, nu dom'le consumul nu e relevant, pentru ca sunt zile cand ai consum mai mare, alte zile ai consum mai mic, in functie de trafic, temperatura, semafoare, nr. de persoane din masina.
                              Acesta e motivul pentru care nu resetez niciodata CB decat atunci cand calatoresc extraurban.

                              Comment


                              • Aia 680 de km sunt facuti numai urban?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google