Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sa va dau si eu consumul pe 500km. 310km in Bucuresti, aproximativ 190 extraurban (Bucuresti-Alexandria, trafic lejer), mers moderat (nici babeste nici sportiv), afara viteza maxima 100km/h, cateva depasiri cu 110-120km/h in rest respectand toate restrictiile de pe drum, la dus singur, la intoarcere 2 pasageri si cca 60 kg de bagaje. Am resetat dupa ce am schimbat uleiul si filtrele. Masina are acum 116000 km, benzina a fost de la rompetrol efix 95. Nu stiu de ce arata ca pozele ar fi rasturnate, eu le-am incarcat normal.
    Attached Files

    Comment


    • Astazi am intrunit conditiile foarte apropiate de cele de mai sus. Diferentele sunt: Cca. 200km extraurban, ~300 urban, consum mediu 8,3%.

      Comment


      • Consumul la Loganul meu 1.4, din cei 717 km am facut un drum de Bucuresti dus-intors, in rest numai in Pitesti.
        Attached Files

        Comment


        • am facut 620 km de anul nou cand era frigul acela de -11 grd, din care 210 km viteza in regim de autostrada iar restul pe drumuri europene. viteza medie de aprox 75,5 km/h iar consumul de 8,1 l% :sadwalk
          sigpic

          Comment


          • Ca să „resuscitez” puțin discuția de față, m-am gândit să dau și eu raportul despre consumul Loganului meu, Așadar, alimentat cu 33 l la ultima vizită la pompă, mers cu acest volum de benzină 510 km, dintre care aproximativ 200 km la drum întins (extraurban). Rezultă un consum mediu total de aprox. 6,5 l la 100 km. Nu pot decât să mă declar foarte mulțumit. Trebuie să precizez, totuși, că la orele când circul eu de obicei prin oraș traficul este foarte „aerisit” și foarte rar se întâmplă să merg bară la bară și cu viteze sub 20-25 km/h, plus că folosesc cât de mult e posibil frâna de motor. Probabil că și asta a contribuit la acest consum mic.

            P.S. Benzină de 95 numai de la OMV.
            Last edited by Cherubino; 14 August 2016, 19:48.
            M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

            Comment


            • Consum concediu , traseu : Campulung ,Pitesti ,A1 , Centura Bucuresti Sud, A2, Eforie nord. La dus am mers cu 115-120km/h pe autostrazi si 50-80km/h prin localitati .La venire 130km/h constant pe A2-A1, mers la viteza nu la pedala. Prin localitati si centura 50-90km/h. Consumul mediu a fost de 6.5 % (6.6%). Benzina 95 Petrom si bujii Denso K20TT cu gap reglat la 0.85-0.9mm, AC 10% din drum . Decent Zic eu.Pe Campulung - Pitesti am prins cel putin 4 semafoare de fiecare data, drumul e in lucru , am stat si 7-8 minute la semafor.
              Attached Files
              Last edited by madi; 7 September 2016, 23:15.

              Comment


              • braila - thasos prin giurgiu makaza. consum final 7%. nu am menajat-o deloc. mai ales prin bulgaria unde vedea foarte des 5500 rpm. drept urmare am afumat si teava de esapament. care apropo, am o intrebare legata de acest aspect. e normal ca s-a afumat?
                sigpic

                Comment


                • Originally posted by madi View Post
                  La venire 130km/h constant pe A2-A1, mers la viteza nu la pedala.
                  Cum se traduce treaba asta? E prima data cand aud.

                  Bogdan, eu stiam ca esapamentul se curata dupa un drum in afara orasului. Ciudat...
                  Daca masina merge bine, las-o in pace, nu-ti bate capul.
                  Last edited by vitriol; 8 September 2016, 13:08.
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • COX prin BG i-am dat si io (6000rpm frecvent) la greu, cam pe jumatate de traseu, insa la mine teava arata cristal (beai apa din ea...) curata, fara depuneri.
                    Poate ai boujii nasoale / uzate si lucreaza prost.

                    Comment


                    • Pe o distanta de 650 km am reusit un consum de 6.6l/km. Mers prin Bucuresti, bara la bara, drumuri scurte, multe opriri, mers pe A1 si A2, prin sate, comune si cu o viteza medie de 37km/h in bord. Multumit.

                      WPL730>mTalk

                      Comment


                      • bujiile sunt schimbate la reprezentanta inainte de a pleca in CO.

                        merge bine masina. a trebuit sa ma "tin" dupa un diesel de 90 cp. loganul meu are valoarea de noxe putin, dar foarte putin depasita fata de normele legale. am mai observat la masina ca in unele zile, nu multe pe luna, trage motorul excelent. parca zici ca peste noapte se inmultesc caii si mai apar vreo 5 cp, adica toti 75 ca mai multi n-am locuri de cazare. imi aduc aminte de un calcul facut de seba acum cativa ani cand lua in calcul aerul cald si mai multi factori, ca atunci cand e cald scade puterea motorului. dar comparativ cu un clio de 75cp odarlit din 2003 care trage extraordinar, adica pot face depasiri cu a V-a, loganul asta e ingenunchiat si nu stiu de ce.
                        sigpic

                        Comment


                        • Originally posted by VictorSE View Post
                          Pe o distanta de 650 km am reusit un consum de 6.6l/km...Multumit.
                          Ma indoiesc ca ai fi multumit la un astfel de consum. Probabil ai vrut sa scrii 6,6 l/100km.
                          M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                          Comment


                          • Oops, vina mea :P

                            WPL730>mTalk

                            Comment


                            • Originally posted by VictorSE View Post
                              Pe o distanta de 650 km am reusit un consum de 6.6l/km. Mers prin Bucuresti, bara la bara, drumuri scurte, multe opriri, mers pe A1 si A2, prin sate, comune si cu o viteza medie de 37km/h in bord. Multumit.
                              Cu ce masina? Daca e vorba de Logan 1,4, câti km ai fost pe platforma sau tractat?

                              Originally posted by Cherubino View Post
                              Ma indoiesc ca ai fi multumit la un astfel de consum. Probabil ai vrut sa scrii 6,6 l/100km.
                              6,6l/km era mai credibil.
                              Last edited by Fanez; 9 September 2016, 09:05. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Pe platforma si tractat mereu. Glumetule

                                WPL730>mTalk

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google