Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sa nu mai faci teste de-astea, ca-i periculos. Datele sunt corecte. Consumuri dupa cum era de ateptat.
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • Consumul aratat de cb nu este cel real,consuma cu cel putin 1% mai mult.Mie imi arata mereu 7.2,7.4 dar m-am interesat mai bine si consuma mai mult.Iar de la 130 km/h in sus creste consumul rau de tot.Una peste alta nu mi se pare ca ar consuma mult:24.6 L la 410 km dintre care 300 km pe A2 viteza:150-160 km/h,iar restul 60-100 km/h.
      sigpic

      Comment


      • Pai nu consuma asa mult dar totusi cand ma gandesc ca eu cu un plin fac in jur de 800km iar un diesel (1.5 dci) face 1600 .. Mi se pare destul de mare diferenta
        Its just a car ...

        Comment


        • Depinde de conditiile in care le faci. Nu e chiar asa mare diferenta.( adica de 2x mai multi k in cazul dieselului)

          Comment


          • Chiar nu-mi vine sa cred ca un 1.4 ia 8% la 140, dar poate fi posibil.

            Referitor la consumul instantaneu: tot timpul va fi mai mare decat consumul mediu afisat.
            Dau exemplu un microbus dus 3200 km: consum instant apropape permanent 12-16%, media: 10,7%...
            Masina mica (Peug 407): 8-12% instant, media 6,8%. (valori luate pe autostrada la ambele).

            Comment


            • Masina mea este din 2007 deci nu are consum instantaneu...
              Aceea a fost media (adica 8% 140 km/h), pe o distanta de aproximativ 10 km, drum drept( A2) fara ploaie ori vant puternic.
              PS: te asteptai sa fie mai mult?

              Comment


              • Fratilor, nu stiu cum suportati voi sa mergeti cu 80 la ora unde drumul permite un lejer 110-120... consum dupa chip tuning in oras de la 9% la 8.3% acelasi stil de mers, unul moderat, schimbat in 3000 RPM, mers constat 50-60 intr-a 4a fara multe opriri la treceri cand vad un pieton pe trecere il claxonez si accelerez... daca-ti vedea babele ce fuga de atleti au

                Comment


                • DA, ma asteptam sa fie mai mult, pt ca virgula cu ~8-8,5% la 140/h se lauda cei cu 1.6 si cica 1.4 consuma mai mult.

                  Sincer mie (desi niciodata nu am facut exact sa vad ''no CB'') mi s-a parut ca ia in jur de ~8,5%.
                  Eu te cred ca prea ai vorbit hotarat

                  Comment


                  • Am venit o data pe autostrada soarelui de la Drajna la Bucuresti cu becul aprins la benzina, constant cu 140 km/h. Becul s-a aprins fix cand am intrat pe autostrada la Drajna, deci 105 km cu mai putin de 7 litri de benzina, mers numai cu 140 km/h. Acum o sa credeti ca sunt inconstient, si ce as fi facut daca as fi ramas fara benzina pe autostrada... Simplu! Atunci cand ai plinul la primul tacanit al pompei, ai fix 50 litri (si se poate verifica si cu testul de ceas). Atunci cand faci plinul resetezi si CB-ul. Cand am intrat pe autostrada imi indica litri consumati: 43, si cand am intrat in Bucuresti imi indica litri consumati 49,7. Deci CB nu e chiar asa de exact cand va spune ca la 140 consuma 8 l/%.
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • Nu mai merge pe rosu, ca-ti arzi pompa de benzina(se raceste in combustibil, e imbaiata in rezervor)

                      Comment


                      • Daca era masina mea, nu as fi mers, dar era aia de servici. Era sambata pe la pranz, si eu eram pe drumuri in interes de servici. Iti dai seama ce draci aveam si ca abia asteptam sa incep si eu weekend-ul.
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • Te cred vitriol, dar de ce nu ai alimentat, daca ramaneai pe autostrada? Oricum cu mai multa benzina, sigur nu ramaneai... Intelegi tu ce vreau eu sa zic?

                          Comment


                          • Sincer, abia cand am intrat pe autostrada s-a aprins becul si atunci mi-a sarit in ochi cata benzina mai am. Aveam prea multe in minte in ziua aia... Dar dupa calculele mele (care niciodata nu dau gres ) mi-a ajuns.
                            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                            Comment


                            • Bv bv... Grija data viitoare

                              Comment


                              • Pai e normal ca CB-ul face o medie in functie de mai multi parametrii!Consumul adevarat se face la pompa sa sti sigur cati litri ai bagat si apoi tot la pompa sa vezi cati mai intra dupa rulaj!Acum ca o minti si pompa...Riscul meseriei!
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google