Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Octavian___30 View Post
    Silviu tati, te rog ))
    Camasi are, alea sunt presate direct in blocul motor (si sunt din fonta), nu pistoanele, ca alea se misca...
    m-am exprimat gresit...Cand am zis ca pistoanele sunt presate ma refeream la segmentii (ca ii presezi putin pana bagi pistonul pe cilindru) ...

    camasi NU mai exista pe motoarele astea ... Cilindri sunt prelucrati "bine" in blocul motor si nu se mai folosesc camasi...

    S.
    Last edited by Silviu; 19 July 2008, 21:30.
    I have no special talent. I am only passionately curious.

    Comment


    • Nu mai, imi pare rau ca o dam in offtopic, dar camasi exista, adica cilindrii.

      Acum eu s-ar putea sa gresesc cu ceva, si anume ca bloc-motorul e facut din Aluminiu.
      Daca e facut din Al, atunci e clar ca cilindrii sunt din fonta, normal.

      Eu asta n-am inteles cand ai spus ca ''nici macar din otel nu sunt'' ca te refereai ca tot ansamblul e din Aluminiu, si daca e asa, gresesti.

      LE: defapt stai...ca nu tu ai spus asta )) Sorry.
      Last edited by Octavian; 19 July 2008, 21:44.

      Comment


      • Acum am inteles ce vrei sa spui ... :-)
        doar o confuzie de termeni ...

        credeam ca zici ca este ca la vechiile dacii, camasile care le scoti afara din cilindrii blocului motor sa le schimbi ... La motoarele astea nu mai exista ... Cel putin asa vad din manualul de reparatii ...

        in fine cum zici si tu suntem off-topic ... Imi cer si eu scuze.

        Silviu.
        I have no special talent. I am only passionately curious.

        Comment


        • 9.8% in oras, rodaj, nu e mult? Cam de la cati km parcursi se vede consumul obisnuit?

          Comment


          • Nu e mult man
            Las-o incet, nu te duce dupa 4000 rot/min vreo 1000 km (eu m-am dus fara sa vreau la 4000, nici 200 km nu avea ) )

            Imi aduc aminte ca mixt mi-a iesit 6,7% cand era noua masina. Cam 60% afara si 40% oras.
            Acum depinde de oras, dar stai sa se mai ''aseze'' masinuta.
            O normalizare o simti (daca te stapanesti cu acceleratia) dupa 10000 km , cel putin eu cam de acolo am simtit ca a inceput sa-si dea drumul, desi o mai turam eu...

            PS: Silviu, na sa ne mearga bine barcile, asta sa fie tot rau' din lume, ca nu ne-am inteles noi

            Comment


            • Dupa 8000km motorul chiar "se aseaza" si de'abia de atunci o sa incepi sa ia consum bun, cel putin asa e la mine si ma icunosc persoane de genul..
              si.. In treapta 4 cu 58-60 Km/h imi arata consumul de 4,2 :>
              mai cu una, mai cu doua , sincer sunt multumit de consumul pe care il are asa cum e el sunt multumit

              Comment


              • Uite o informatie BUNA pt cei care nu vad consumu' la viteza asta ) (cum sunt si eu)
                Rispect!
                Deci retineti, la ~60/h constant este cam 4,5% (rotunjit!) in tr IV.

                Comment


                • Nu vreau sa te dezumflu, stiu ca sunt total offtopic, dar azi streulea se lauda ca in tr4 la 50km/h el consuma sub 3%...El are tractor...
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • Pe o distanta de 1019 km mie mi-a iesit un consum de 6,7%, km rulati in mare parte extraurban cu viteze intre 60-70 in localitati si 120-130 in afara acestora. Pe A2, conform vitezometrului am mers constant cu 160. Mai mult nu poate al meu 1,4MPI

                    Comment


                    • Am un filmulet cand aveam 190 oare atunci cat imi consuma ? (era ceva la vale) nu linie dreapta .. Are 39mb nu pot sa il atasez nici arhivat
                      Its just a car ...

                      Comment


                      • @octavian: vroiam sa spun ca nu are camasi nici macar de otel....Adica deloc
                        Sry de off

                        Comment


                        • Am consumat 6,2% pe traseul
                          alexandria-piesti-balea lac-sibiu-deva-oradea.
                          inapoi oradea-pietrosani-targu jiu-craiova-alexandria
                          cam1400km
                          sigpic Alexandria

                          Comment


                          • Originally posted by cristy plus View Post
                            Am consumat 6,2% pe traseul
                            alexandria-piesti-balea lac-sibiu-deva-oradea.
                            inapoi oradea-pietrosani-targu jiu-craiova-alexandria
                            cam1400km
                            Salutare, e un consum bun...!

                            Comment


                            • Originally posted by raduprov View Post
                              Darksid3 chiar ma gandeam la faza aia .. Cateodata bag picioru pana in fund .. Pt cateva secunde ... Sa sune ceva mai tare toba ..
                              motorul tau de 5.7 L cat ia la 100 ?) cand bagi talpa in el
                              Sunt offtopic dar acum trebuie sa raspund: Corvette-ul in afara, daca nu te dai la el , ia in jur de 12-13L/100 km, in orash la un trafic lejer si fara acceleratii bruste (asta ar insemna sa ramai fara permis la cate radare te-ar prinde) ajunge pe la un 15-16L/100km!In conditii de talpa grea sau trafic infernal sare de 30L/100 km!Avantajul e ca motorul are peste 400 de cai la o greutate a masinii de 1.6 tone!Deci nu prea simte caroseria!Spre exemplu un Audi cu motor de peste 4 L benzina, ajunge la 40 L/100 km in orash!Dar e si mai greu!Lamborghini cu motor de peste 500 de cai, ajunge la 50L/100 de km in orash pentru ca are cuplu mai mic dar e motor turat...Am vazut cu ochii mei consumul!
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • Mamaaa cat consuma Corvette-ul si Lamborghini !

                                Tir-ul lui unchimiu are un motor 12.500 L si vro 500 cai. La drum intins incarcat cu 25 t, consuma 30-35 l ..Dar bine, este motorina

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google