Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca purtai bocanci grei .
    Cel mai lent 1,6 8v

    Comment


    • Da mai, dar ii purtam dijaba. Acum tot tare merg, dar cu alt consum.

      Comment


      • Si care e explicatia Tavi?

        Comment


        • Nu mai accelereaza brusc in treapta mare la turatie mica. Cu alte cuvinte nu a mers subturat.
          Si probabil a accelerat si mai lin.
          Last edited by Cristi_LCD; 5 September 2008, 13:00.
          Cel mai lent 1,6 8v

          Comment


          • Subturat n-am mers niciodata. Dupa 27700 km oricand va las sa studiati toba finala, e ''lacrima''. )

            La inceput cred eu ca trageam de ea prea mult fara sa se fi ''lasat'' motorul. Acum e lasat, nu fuge mai tare, dar consuma mai putin.
            Desigur si remapul (cum am spus, nu merg mai tare, am acelasi regim de viteza) a contribuit ''frumos'' la consum.
            NU in ultimul rand, un ulei bun, cu 5W40 lua cu ~2-300 gr mai mult (verificat la drumul de casa Ar-Bocsa-retur), cu 5W30 full simti imediat ca e mai ''aerisit''.

            Comment


            • Mers in oras, exclusiv seara dupa ora 8.
              Schimbat viteze la 2800-3000 rpm. F rar, mai sus de 3000.
              120 km, viteza medie 29 km/h ( cam asa era), consum 7.8.
              Benzina carrera 95.

              Comment


              • Cluj-Brasov, masina la 3 500 km. Aer conditionat 90% din drum. 2 persoane in masina. Consum mediu 5,2%. Viteza medie de cca 50 kmh.

                Comment


                • Concediu de unul singur:
                  Traseul a fost : Ploiesti-Tulcea-Braila-tecuci-Bacau-Piatra Neamt-Moldvita-Suceava-Botosani-Campulung Molldovenesc- sus pe Rarau-Durau-Bicaz-Lacu Rosu-Sovata-Sibiu-Transfagarasan-Ploiesti, plus plimbari in plus prin orase, manastiri, tot tacamul. In total vreo 2700 km, din care cu AC doar vreo 100, majoritatea timpului singur in masina cu bagaje, consum mediu 5,9 l/100 km. Cum vi se pare?

                  Comment


                  • Originally posted by danielliviu View Post
                    Aceeasi parere ca seba o am si eu. Ce economisesc? Maxim 800 lei/10.000 km? Si cati bani bag in motor + catalizator dupa cateva mii de km? Mult mai mult.......

                    Aaaa... Ca mai am chef ocazional sa ma plimb "la pas" e altceva..... Dar extrem de rar.
                    gresit . Economisesc mult mai mult . Tinand cont ca eu locuiesc in afara orasului iar locul de munca este in cealalta parte a orasului , fac 30-40km pe zi lejer doar pe drumul asta . Daca merg linistit cum am spus mai sus , cu doar 50 ron am reusit sa merg 190km . Saptamana aceasta am bagat iar benzina de 50 ron si am facut tot posibilul sa termin combustibilul din prima zi, adica am schimbat vitezele la 3000 si ceva rpm, am depasit tooate masinile pe care le intalneam, m-am luat la intreceri cu audi a5 si rs4, start la semafor numai cu scartz, iar a 2-a neaparat pana la 5000rpm... Si tot ce se mai poate insira de genul asta ). Am reusit sa merg doar 120km si deja se aprinsese becul . Nasol din punctul meu de vedere pentru ca cu aceeasi bani mai mergeam inca 2 zile pana la servici ! Un scurt calcul.. 50 ron = 12.5L de benzina , consum.. Cam 11 la suta .
                    sigpic

                    Comment


                    • Mai bine spuneai ca te-ai luat cu ceva masini la intrecere si cam atat.
                      Ia zi, ai reusit sa le faci pe ambele sau egalitate?
                      No offence ))))

                      Comment


                      • Cred ca a facut rs4' ul ....

                        Atata timp cat tu duci pedala pana la fund .. Mananca ca nebuna benzina....

                        @octavian ce accent ai .... M'am uitat pe la intalniri timisoara ... ( te luase frica pe Sanicolau )

                        Comment


                        • Ce bre, ce accent am )) (in prima faza m-am gandit la H Accent..)
                          Frica?Pai? Iesi tu in decor cu masina (sa stai in dreapta) sa vezi ce senzatie nasoala e...

                          Comment


                          • Octavian , evident ca am glumit cand am spus ca m-am luat la intreceri cu audi a5 si rs4 .. . Baietii aia cred ca mergeau la relanti cand eu dadeam talpa la maxim doar ca sa trec usor pe langa ei
                            sigpic

                            Comment


                            • @pigoo: La stilul asta consum de 11% e bine. Eu am reusit si 13% in oras . Dar la tine e altceva, tinand cont de drumurile lungi in afara orasului. Cu toate ca nici acolo subturarea nu face bine deloc motorului.
                              GL-22-TOF

                              Comment


                              • Update consum: 340 km cu 25,40 litri benzol. (deci cam 7,5%)
                                Mers 90% la drum lung, 90-150/h in functie de drum si trafic, niciodata tinuta constant, depasiri intr-una (130 kg suplimentare - doua persoane)
                                Chiar nu consma mult masina asta la drum
                                Imi aduc aminte ca la SkodaFabia 1.2 64 cp cheala, la regimu asta scoteam in jur de 7% consum, deci comparativ, e super ok.

                                PS: Octavius, la concediul tau ai scos un consum super bun.
                                Last edited by Octavian; 15 September 2008, 10:37.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google