Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai minciuna are picioare scurte......
    La o nova care am avuto aveam portbagaj deasuprea si consuma mai mult cand mergeam cu el si vantu batea din fata.....

    Comment


    • Pai doar n-ai fi vrut sa fie invers...

      Comment


      • un 7 este consum bun dacat deloc)
        "cromul este placerea mea"
        "cui nu-i place , valea"

        Comment


        • Azidimineata pe un traseu de 150 km (Resita-Arad) mi-a iesit cam 7,5 mers 120-140...Deci se poate si 7,5...dar nu cu 140 constant (80-90 in localitati).

          Comment


          • Ei pe naiba! Fugi domle de aici, 7.5% e doar un miraj, nu are cum sa consume asa putin Loganu' la viteze mari. Stai departe de mincinosi si totul va fi ok.
            Eu minteam asa sa ma dau interesant ca motorul meu are un surub in plus )
            Dar sa devenim sobri. Ia uite ca a scos si Octavian consum ca al meu. Ce se petrece nea' G3G3? Se inmulteste randul mincinosilor?
            Rectific, asta e consumul Bucuresti-Breaza cu viteza afara si 80-90 localitati ca nu are rost sa dam bani la pomanagii cu radarul.
            Consumul asta mi-a iesit dupa schimbarea de ulei si filtre, inaitne era mai mare, dar sa nu mai ziceti ca e imposibil si ca trebuie sa te plafonezi la 100km/h cand iesi din localitate.
            La 140 constant o sa ai in jur de 10l/100km, dar daca bate vantul cine mai stie )
            PS: Ce mai e de vorbit la subiectul asta sincer? Sa tot fie cativa ani de cand se da Loganul la noi si nu cred sa mai fie cineva sa nu stie cat consuma.
            PS2: Poate o sa consuma mai putin ala hatchback, aerodinamica and stuff
            Last edited by cattalin81; 18 October 2007, 16:21.
            Semnalizatoarele unora, nu se aprind din lipsa de bun simt. Mare defect tehnic!

            Comment


            • Pai sa ne intelegem. Eu de la tine zilele trecute am inteles ca la 140 constant (!) scoti 7,5 ceea ce e un pic fals (cel putin pentru talpa mea). Acum spui ca are in jur de 10% la 140.
              Am scos 7,5 (si tot mi se pare mult) cu 120-140 si 80-90 in localitati.
              Ce bun era un diesel la regimu asta... )

              LE: defapt cred ca am inteles eu gresit, n-ai spus niciunde 140 constant ...sorry
              Last edited by Octavian; 18 October 2007, 16:42.

              Comment


              • Daca o sa dai o pagina inapoi si o sa te uiti la ce am scris nu o sa vezi nicaieri cuvantul "constant". Cu motorasul asta mititel la viteza aia, constant, nu ai cum sa obtii 7.5% nici cu toate panzele sus si vant prielnic. Eu m-am referit la faptul ca sunt multi posesori care merg cu 60-70 in localitati si cu 90km/h in afara ca sa scoata mirificul consum de 5.5-6L/100km. Prefer sa merg cum ai zis tu, 80-90 localitati si in jur de 130 afara. Asa obtin consumul mirific contestat de toti. Cine nu crede poate doar sa incerce pe un drum cu zone de viteza variate si fara mari diferente de nivel, cum e drumul mentionat mai devreme.
                Daca iesi pe A2 si mergi 140-150 pana ajungi acolo, o sa se cam goleasca rezervorul in aia 200 km surprinzator de usor.
                Semnalizatoarele unora, nu se aprind din lipsa de bun simt. Mare defect tehnic!

                Comment


                • Am dat, d-aia am spus ca am inteles gresit si ''sorry''. Deci 80-90 in localitati si 120-140 (nu 140 constant, cum de altfel tu nu ai spus ) afara scoti un 7,5-7,6. Daca mergi mai ''aprig'', normal ca ajunge si la 9-9,2
                  Pai nu cred ca virgula contesteaza cineva consumu de 7,5 in regimu' aratat

                  Comment


                  • Chiar as vrea sa stiu ce poate sa faca un utilizator de Logan, cu 1.4 si chiar 1.6, ca sa obtina o scadere de consum?
                    Ies din discutie replicile de genul 'mers potolit si schimbat viteza la 2200rpm'.
                    Sa vina cineva cu o idee cum putem scadea consumul la un mers normal, uneori potolit, uneori mai temperamental. Sunt curios daca se poate face ceva in afara sa schimbi aerodinamica sau motorul.
                    Semnalizatoarele unora, nu se aprind din lipsa de bun simt. Mare defect tehnic!

                    Comment


                    • In primul rand (raspund tot eu ca sunt mai ''aproape'') o remapare desteapta. Fie iti ramane acelasi consum dar creste un pic puterea, fie ti se micsoreaza si consumul, daca mergi in acelasi regim de turatii ca inainte de remapare (pare SF dar e adevarat). Am exemplu edificator masina (Logan 1.4) fratelui.
                      Sau cel mai bine si clar: iti pui instalatie pe gaz.

                      Comment


                      • Apropo de consum, am vazut cu ochii mei consumu mediu afisat la un prieten , Resita-Timisoara: 4,7 %...mers efectiv la consum(90 max), atent tot timpu la CB.

                        Comment



                        • Stiu ca o sa par un idiot... probabil ca asta sunt....dar nu imi dau seama cum sa aprind faza lunga........ sa imi apara pe bord afisat reflectorul de faza lunga ; am rasucit de butoane....... dar nimic.. am incercat toate combinatiile..... apare afisat doar indicatorul de faza scurta......
                          Deci pe maneta din stanga... daca rasucesti o data aprinzi pozitiile.... daca mai raucesti o data faza scurta.... si tot acolo apare si indicatorul de faza lunga...dar cum fac sa aprind faza lunga a ramas un mister....
                          Va rog daca poate sa imi explice si mie cineva... stiu ca poate nu este topicul bun..... dar......
                          Stiu ca merge ptr ca mi-a aratat dealerul cand am ridicat masina.... dar cum a facut.. am uitat ...
                          Si ptr ca nu am pe cine intreba... HELPPPP!!!!!

                          Comment


                          • pai tragi maneta spre tine...ca atunci cand dai flas si ramane blocata pe faza lunga o mai tragi o data si revine pe faza scurta

                            sigpic

                            Comment


                            • surprinzator as zice, desi am 400k pe bord, pe un drum de 340km azi cu vreo 30-40 in buc(dimineata si seara) mi-a scos 6,4/l

                              Comment


                              • Adica 400000? Banuiesc ca e vorba de 40k. ) Sau chiar ai 400000?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google