Pinion A 5-a De Diesel

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • da. pe ********* vorbeau despre asta. ideea este ca mcv are oricum cutia mai scurta decat berlina, si tr.5 normala mai scurta ca aia de berlina. pinionul de diesel este mult prea lung pt mcv. pe mcv merge ok un pinion de logan obisnuit!

    Comment


    • Si atunci suntem noi destepti si punem pinion de dizal pe tr V la 1.4.
      Fac pariu (va rog sa contraziceti care aveti) ca pe tr V cu pinion de dizal nu se poate ajunge la 160-165 pe ceas.

      Abia ajunge cu tr V stock.

      Comment


      • pt cine are mcv si vrea pinion normal de berlina, donez eu un set de pinioane de-a 5-a. cine nu-i din tm, plateste transportul. n-o considerati reclama, e oferta pt barosanu .
        ps: inainte sa vreti pinionul, interesati-va ca nu cumva sa difere grupul intre mcv si berlina si luati pinioanele degeaba...
        Last edited by Seba; 3 June 2011, 20:54.
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • Dupa calculele mele....
          motorul de 1,4 + cutia stock la 3500 ture = 123 km/h
          motorul de 1,4 + pinion diesel pe tr 5 la 3500 ture = 131 km/h

          motorul de 1,4 + cutia stock la 4000 ture = 140 km/h
          motorul de 1,4 + pinion diesel pe tr 5 la 4000 ture = 150 km/h
          Aici vorbesc de cutia de pe 1,4 JH1 053 (raport tr 5 = 0.79) combinata cu pinion de a5a de pe JH3 053 sau JR5 147 (raport tr 5 = 0.74)

          Comment


          • cre' ca jh1053 si jh3053 au aceleasi rapoarte, pt ca 1.4mpi are aceleasi rapoarte cu 1.6mpi si cu 1.6_16v.
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • atunci mcv are alt grup conic. diferenta va fi aceeasi,

              Comment


              • pe clio se pot pune pinioanele?

                Comment


                • probabil, dar nu stiu daca ajuta. depinde de tipul de cutie. daca difera doar raportul d egrup intre clio si logan, si ambele au acelasi tip de cutie, probabil ca merge. dar daca vorbim de motorul de 75 de cai, nu cred ca e vreun mare castig.
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • clio, cel putin ala de 1.4 16v. am spart un grup la ala de la munca si i-am pus de logan. acuma merge exact ca loganu', inainte era mult mai sprinten.

                    Comment


                    • Am si eu o intrebare de curiozitate a montat cineva cutie in 6 rapoarte pe logan ???
                      http://www.loganclub.ro/forum/my_rid...ay-t36356.html

                      Comment


                      • e pe duster cutie cu 6 rapoarte! da la cat de puternice sunt motorasele noastre nu ai ce face cu 6 rapoarte...
                        DACIA...Daca Ai Cap Iese Altfel..
                        sigpic

                        Comment


                        • >>>

                          Eu am avut un ghinion acum 2 luni cu masina si din pacate trebuie sa imi schimb treapta a V-a. am decis sa imi pun de diesel pentru ca merg mult in tara .... treapta a V e treapta de viteza si nu de putere deci nu o sa vorbesc ca nu trage, etc. maine imi vin pinioanele de V- de diesel si sambata o sa le montez pe masina. Promit sa revin cel tarziu duminica si sa va spun cum se comporta masina. Mentionez ca am un Logan ABS+ motor 1.4 MPI remapat.

                          pana duminica numa bine la toti
                          Traim in romania si asta ne ocupa tot timpul.

                          Comment


                          • mult succes. vei fi incantat. pune si o clapeta mare. pe tr. 5 se cunoaste bine.

                            Comment


                            • Cred ca doar cei cu 1.6 16v ar putea sa suporte bine cutia in 6 trepte de pe duster hmm... daca , chiar s-ar monta oare ce viteza ar prinde :-?
                              http://www.loganclub.ro/forum/my_rid...ay-t36356.html

                              Comment


                              • 160. voi credeti ca aia de cretini au pus 6 trepte la 105cp si 1200kg, adica tot cam cat loganul si cu roti de offroad, pe 16", masina aia merge 160-170. pai cu o cutie scurta si roti pe 15, cam cat 140 va avea maxim? plus ca tr1 va face paianjeni la pinioane, nici duster-ul n-o foloseste decat in offroad, atat e de scurta.
                                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google