Pinion A 5-a De Diesel

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • revin cu impresii dupa drum.

    Bucuresti - Focsani vineri seara/noapte 5 pers in masina + bagaje + mancare

    200 km 60 kmh in localitati 120 130 in afara medie orara 92.8 kmh

    consum 6.3 % dupa cb confirmat de metoda plinului in afumati si complatat in focsani.

    la intoarcere mers ceva mai tare 130 140 kmh si 60 in localitati cu 4 pers si fara ceva bagaje medie consum 6.2

    repriza cu a 5 a este mai buna cu 4 persoane in masina dacat un 1.4 cu 2 persoane. dar nu este difarenta mare.
    in schimb la consum se simte super bine. repet consumul a fost facut dupa metoda plinului

    Comment


    • Pentru cunostinta ta, Loganul 16v reuseste sa tina pasul cu un Megane I 1.6 8v @90cp, din cauza cutiei mai lungi, pe langa cel 16v nu face fata, si tu vrei a 5-a si mai lunga ? Care-i logica ? Sunt reprizele prea rapide ? Consumul prea mare ? Ni se strica noua astora de stam in zona submontana si montana ambreiajele si motoarele de la atata mers in rampa ? Sa fim seriosi ! Cand ai de circulat pe un drum cu multe urcari ai fi mai mereu cu pedala in podea sau in a 4-a ca sa poti mentine momentul cu o a 5-a si mai lunga.
      In regim de drum national cu trafic normal tot timpul ai sa fii in a 4-a la depasiri, nu posta consumuri facute noaptea, cand puteam merge constant in 100-110 kmh si consumam 5.8 % cu masina stock, cu medie orara mai mare chiar.
      Solutia este simpla: ia si restul masinii impreuna cu pinionul de a 5-a de dizel este mult mai rentabil si are reprize beton in a-5a
      Last edited by dr_mke; 2 May 2010, 22:40.
      sigpic

      Comment


      • te am rugat eu sa mi spui avantajele si dezavantajele pinionului de diesel ? nu !
        si pentru cultura noastra generala logan 16v bate bine megane 16v. scuze de offtopic
        si tot pentru cultura noastra genarala masina consuma mai mult noaptea.
        si consumul noaptea este tot un consum. sau acuma nu mai luam in calcul consumul noaptea ? este cantitate neglijabila ?
        nu ma mai critica pentru ce imi fac EU la masina atata timp cat eu sunt multumit. nu lua impresia ca te oblig si pe tine sa faci asa ceva.
        si inca ceva . a intrebat cineva daca logan 16v tine pasul cu megane 16v ? nu !
        Last edited by alessandro; 2 May 2010, 22:48.

        Comment


        • Oarecum in offtopic, vorbeam despre Megane 1 si nu despre 2.
          On topic, fiindca se discuta despre modificarea raportului al 5-lea la CV cu unul si mai lung, in orice conditii va genera sarcina crescuta pentru motor. Daca mai adaugam si gradientul unei rampe rezulta consum marit si performante afectate negativ. Pe romaneste, la 100 kmh pe plat, cu pinionul de dizel motorul va functiona in sarcina mai mare decat cu cel stock. Ce nu iei tu in calcul este modificarea stilului de condus din cauza ca nu mai ai reprize si incepi sa conduci mai eficient. Daca ai merge in acelasi ritm cu alt 16v cu pinion stock in mod sigur ai scoate un consum mai mare.
          Scaderea garzii la sol ti-ar aduce scaderea consumului plus alte avantaje de natura dinamica.
          Degustibus cu a 5-a asta (unii au timp liber la discretie)

          LE: scrie in partea de jos a postului cand ai modificat, daca nu doreai sa auzi pareri pro sau contra nu trebuia sa deschizi un topic pe un forum.
          Last edited by dr_mke; 2 May 2010, 22:51.
          sigpic

          Comment


          • deci sa te fac sa intelegi. eu merg 99.999 % in afara. nu vreau ca masina sa fuga. vreau sa consume putin pe a 5 a. cand un 16v stock o sa scoata 7.0 % pe bucuresti pitesti mers in cox maxim ii dau foc la pinionul ala.
            de urcat urca bine dar ceva mai slab ca inainte. daca vreau sa fug ? eu nu fug. daca am nevoie neaparata sa accelerez tare dau a 4 a. desi masina trage ceva mai bine ca un 1.6 stock.

            singurul dezavantaj este turatia foarte redusa la viteze mici. se merge foarte greu cu 60 cu a 5 a . trebuie minim 70.
            o sa mi schimb ecu cu unul de 16v stock neremapat sa vad cum trage cu ala.

            p.s. si ce daca scrie cand am modificat. si nu eu am deschis topicul.
            Last edited by alessandro; 2 May 2010, 23:02.

            Comment


            • Intreb, nu era sau ar fi o afacere mai buna sa-ti cobori garda la sol cu 2-3 cm daca tot te-ai deranjat cu pinionul de diesel ? Asta scade consumul si duce la cresterea vitezei maxime garantat si para-demonstrat. Pe langa toate astea, ar si reduce din efectele negative ale treptei 5 mai lungi deja instalate.
              In regim de 140 kmh stabilizat pe bord, consumul este undeva la 7-7.2%, probat de mine in mai multe ocazii deja. In conditii de forja maxima, adica pedala la podea toata autostrada, nici daca aveai dCi nu te credeam cu 7% pe caroseria de Logan. Sa fim seriosi cu 7%.
              Totusi, in conditiile date nu era mai potrivit un dCi 85 ? Chiar daca te indoiesti de fiabilitate, il luai nou cu garantie extinsa si-l maritai dupa 4 ani.
              sigpic

              Comment


              • nu suport motoarele diesel de nici un fel.
                nu am cum sa cobor garda pt ca merg cu ea pe drumuri foarte foarte foarte foarte proaste si cu 4 5 pers in masina des. o mai bag si pe forestiere pe drumuri de tara.
                am calculat de zece ori inainte sa fac asta. pentru mine renteaza 1000 %. in fiecare weekend fac 400 km minim numai in afara.
                la 140 stabilizat imi ia 6.5. la turatia la care tu ai 140 eu am 160.
                regimul de viteza a fost 120 190. cam jumate cu 170 180 si jumate cu 130 140. poti sa ma crezi sau nu eu raman cu multumirea ca atat imi consuma.
                Last edited by alessandro; 2 May 2010, 23:10.

                Comment


                • Eu circul extraurban saptamanal cel putin tot atat, dar in timpul saptamanii fara sa mai socotim week-endurile. O treapta a 5-a mai lunga ar fi dezastru pentru ruta pe care o parcurg eu in mod regulat.
                  Consum de autostrada cu AC pe distante foarte mari am sa pot comunica in vara, dupa o mica vacanta. Sunt curios daca nici un spoiler de cauciuc de Logan Eco2 nu-ti face cu ochiul, respectivul apendic are rol de reducere a rezistentei la inaintare.
                  sigpic

                  Comment


                  • MARX In pozele postate vad ca la 4000 ai abia 150, dci-urile au 165-170 la turatia asta.Sigur ti-au pus de pinion de dci?

                    Comment


                    • da 100 %.la dci mai face diferenta si diferentialul/grupulcare scade turatia pentru toate treptele.

                      Comment


                      • rai mai sunteti....dr_mke si costin 158 observ ca sunteti contra modificarii aduse pe masina omului....ar trebui sa vedeti din alt punct de vedere ,acela ca omul a avut curaj sa isi faca ce a vrut pe masina pentru ca discutii si pareri sunt miiii pe forum despre anumite modificari dar aplicatiii mai putine decat vorbe.omul va spune cum se simte masina nu baga pe gat nimanui sa faca la fel iar daca aveti neclaritati rugatil sa va dea o tura cu masina....nu vreau sa credeti ca am ceva cu cineva dar cine citeste mesajele voastre mai sus observa ca o dati usor usor in alceva....

                        Comment


                        • Isi spun si oamenii parerile @danni, daca cineva a adus o modificare masinii nu trebuie neaparat ovationat! Parerile si discutiile contradictorii nu au stricat masina nimanui din cate stiu eu...

                          Comment


                          • Intocmai. Acelasi lucru vis a vis de turatie/viteza putea fi obtinut cu roti mai mari, lucru care este putin ilegal si evident mult mai scump de pus in practica.
                            Varianta ideala ar fi fost cutia de viteze cu 6 rapoarte, ultimul adaptat rularii cu viteza constanta pe autostrada.
                            Dat fiind ca omul foloseste masina preponderent pe un anumit tip de drum si-a facut o adaptare "supraspecializata" utila acelui tip de drum.
                            Spre exemplu nu s-ar preta drumurilor cu multe urcusuri si coborasuri pe care le fac eu in mod regulat. Din contra mie mi-ar prinde bine un raport final ceva mai scurt.

                            Polemica civilizata are darul de a lamuri multe aspecte "oculte" care pot scapa chiar autorului in multe cazuri.
                            sigpic

                            Comment


                            • @dr_mke tu pari putin racer, sunt deacord cu 6 trepte dar cu a 5-a mai scurta? Nu prea...
                              Acuma depinde si ce faci cu treapta 5, eu depasesc de obicei cu treapta 4 (cu asta ma feresc si de orgoliile posesorilor de nemtoaice care o calca in timp ce-i depasesc altii.)

                              Comment


                              • ideala este o cutie in 6 la care 12345 sa fie cum aveam treptele de 16v inainte si a 6 a sa fie cum o am acum.
                                dani are dreptate : nu criticati ! intrebati ! cum e cum se comporta cat consuma cum urca cum trage ? nu ca nu are rost ca este inutil. pentru mine are

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google