Pinion A 5-a De Diesel

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Cristi_LCD View Post
    Dar ca fapt divers doar 10 km e diferenta intre pinionul de diesel si cel de benzinar?
    Ca fapt divers vroiam sa pun aceeasi intrebare, ceva e putred la pinionu asta de dizal pus pe benzinar (nu e aceeasi turatie la viteza x).
    La dizal (65 cp) la 4000 rpm e pe ceas ~165.

    Comment


    • @tavi: la dizal ai si alt diferential, nu doar setul de tr5 difera.
      @cristi_lcd: 10km/h la 3000rpm. la 6000, in limitare, teoretic ai invarti rotile cat sa rulezi cu 240km/h. veci pururi n-o sa le invarta loganul aspirat asa repede rotile, poti sa-i pui si cutie viteza de tir cu 32 de rapoarte, ca tot o besina cojita mai ramane din cuplul motorului la turatia aia. deci forta insuficienta pt viteza respectiva.
      ai jucat dune2000? mai tii minte vocea aia sexy de femeie cand zicea "insufficient power"? eh, cam asa se intampla si cu pinionul ala de dizal la benzinar
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • Originally posted by se_ko60 View Post
        tocmai mi am modificat, mi am schimbat pimionul de la a 5a cu pinion de diesel. la 3000 rpm am 120 kmh....
        Despre astia 10 km/h diferenta intrebam. (la benzinar la 3000 sunt cam 110 km/h).
        Last edited by Cristi_LCD; 9 November 2009, 13:09.
        Cel mai lent 1,6 8v

        Comment


        • Originally posted by Seba View Post
          @tavi: la dizal ai si alt diferential, nu doar setul de tr5 difera.
          ...................
          Ooo rahat...da/corect/adevarat
          Dar cred ca multi facem greseala asta, uitam de diferential.

          Comment


          • @cristi_lcd: da, e vorba de 10km/h la 3000rpm. cu cat cresti turatia, va creste si deiferenta respectiva. de exemplu la 4500 o sa fie differenta de 15km/h.
            @tavi: oricum nu-i bai, ideea e ca se modifica raportul total pe tr5 (perecehea de 5 cu diferential cu tot).
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • Cum a spus si Octavian_30 : Ooo rahat...da/corect/adevarat
              Jos palaria domnule.
              Cel mai lent 1,6 8v

              Comment


              • Mmm...am citit cam totate "teoriile" referitoare la pinionul de dci...ca sa nu starnesc polemici aiurea o sa spun doar atat:am pinion de diesel pe 1.6 MPI(remapat) de ceva vreme si nu regret nici o secunda ca l-am pus...pt depasiri se foloseste si treapta a 4-a ca inainte,nu trebuie sa o turezi sa o zapacesti cu zic unii pe aici ca sa ii dai a 5-a pt ca nu e dif asa mare intre rapoarte,nivelul acustic scade simtitor in interior,mai ales cand mergi 300 de km pe autostrada si masina te unge la suflet,consumul scade putin,nu stiu exact cat si cum ca nu m-a interesat f tare problema asta...in rest e Logan...Bafta si asfalt uscat!
                sigpic

                Comment


                • @se_ko60(chiar daca ai ban): ai putea sa incerci sa pui niste jante pe 17 (cu un talon mare astfel incat dimensiunea rotilor sa fie mai mare decat cea originala) si vezi cum iti trage masina... cred ca in mare este cam acelasi lucru care il vrei tu... sa lungesti fiecare treapta cu cativa km/h. Cred ca e cea mai la indemana metoda sa testezi in mare ce vrei tu sa faci. Atunci sunt curios cum o sa aiba demarajul ala fabulos de care tot zici tu.
                  sigpic

                  Comment


                  • o cutie de viteze de pe clio rs a incercat cineva?am ceva informatii ca ar merge perfect iar deocamdata vreau sa studiez parerile voastre sau chiar a cuiva care a incercat

                    Comment


                    • nu se potriveste cutia fara flanse de adaptare. si la ce sa pui cutie cu 6 trepte si rapoarte calculate pt 200Nm pe un motor ce dezvolta 148Nm (16v) sau 112Nm (1.4)? vreti sa dati tr1 la orice muc de tigare pe care urcati cu masina? chiar, puneti-va roti mai mari daca vreti economie si-o sa vedeti ca adio demaraj. luati un 1.4 si puneti-i roti pe 17, sa vedeti ce fain sta pe loc comparativ cu 1.4 cu roti stock.
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • Ai vrut sa spui daca pun jante de 17 cu gume mai mari in diametru, ca (eu par example) daca pun jante de 17, pun si cauciuce sa zicem 195/50(chiar 45)/17 deci as pastra demarajul, altfel s-ar urni greu si plus ca ar arata ca dracu (ca la microbuz).

                        Oricum pe mpi (1.4 in special) rapoartele sunt cam lungi si prost etajate.
                        Chiar n-o sa inteleg never ever de ce ~3500/3600 rpm sunt multe la o viteza de 120-130/h + ca rezulta o etajare si mai proasta intre tr IV si V.
                        Cand te uiti la mai toate motorizarile 1.4 resp 1.6 la ~130 au 3800-3900 rpm (mai ales cele cu 16 valvule si culmea ca nu consuma mai mult de 7,5%).

                        Eu la 120/h in tr V mai vreau sa am cand o calc la podea caaat de cat un mic sfunc/demaraj (care si asa e lesinat) nu sa o termin de tot.

                        Nu ma unge cu nimic la drum lung ca am o turatie mai mica pe tr V, cand motorul e facut/conceput sa functioneze la niste parametrii dati.
                        3800-4200 rpm-140-150/h (exemplu) la drum lung de autostrada e exact ce trebuie la un benzinar, nu e ''prea turat'' nu se strica, nu ''se uzeaza'' mai repede.
                        In timp indelungat mai rau se oboseste benzinarul daca e fortat sa mearga intr-o tr superioara la turatii mai mici decat a gandit fabrica la o anumita viteza.
                        Ca defapt cu cat scazi turatia in ultima tr la aceeasi viteza, tu nu faci decat sa fortezi motorul sa poata sustine acea viteza, de unde si asa zisa economie de benzina, care nu iese decat pe hartie, departe de a pastra vreo proportie (scadera turatiei-economie de benzina).

                        Dragman: daca tie iti place e OK, asta conteaza.
                        Dar daca nu te-a interesat consumul daca scade sau nu, totusi de ce ai facut modificarea, de castigat din alte pc d v nu prea ai castigat.
                        Zgomotul produs? Pai nu motorul e de vina, antifonarea e de vina.
                        La alte masini benzinare nu auzi nimic suparator la 4000-4500 rpm, nu ca e motorul mai silentios, ci ca e mai bine antifonata masina.

                        Si mai fac un pariu: test cu 1.6 - una cu pinion de dizal si alta stock, pariu ca pe autostrada mers sustinut cu 160 km/h aia cu pinion de dizal are acelasi consum, daca nu chiar mai mare (eu cred ca e mai mare).
                        Da, exista o diferenta de consum la aia cu pinion de dizal probabil pe la 130/h (mica oricum) dar la 160-165 nexam garantat.
                        E ca si cum aia stock marge cu ~4500 rpm in tr V pe drum drept (ceea ce si face ) si aia cu pinion de dizal merge cu o turatie mai mica dar merge in panta/la deal de 2-3 grade.
                        Care consuma mai mult in cazu asta....
                        Last edited by Octavian; 12 November 2009, 14:00.

                        Comment


                        • Octavian...stiu ca la alte masini nu se aude motorul,dar la asta SE AUDE...si cand mergeam la drum intins cu vechiul pinion parca aveam tendinta sa mai dau o treapta...parca mergeam cu a 4-a...acum se intinde altfel la drum.Si cum ziceau unii ca e moarta daca bagi piciorul in aceleratie,lucrul asta e adevarat pana in 3000 de ture...dupa 3000 accelereaza chiar ok (nu cu benzina de 95).Nu recomand pinion de dci celor care merg cu loganul ca si cu motocicletele-5000-6000 rpm.Pt ei e bun pinionul ala de fabrica...
                          Si referitor la izolarea fonica a Loganului...nu ai ce-i face...asta avem,cu asta defilam...am mers cu Golf 4 si tipul o tinea numai peste 3000 rpm si nu se auzea nimic...nu iti dadeai seama.
                          sigpic

                          Comment


                          • Eu ti-am spus, daca tie iti place OK, asta conteaza in fond, noi facem comentarii ca e normal sa facem asta )

                            Sa mai zic: 1) pacat ca esti departe, altfel ti-as fi aratat (cu proba) ca virgula cu al tau 1.6 la ~3000-3200 rpm pe tr V nu mai ai demaraj nici cat am eu cu 1.4.
                            2) Problema cu zgomotul se poate rezolva, avem si pe forum cativa colegi care si-au antifonat (singuri) mai bine masina, imi vine in minte useru Lau_Swat (1.4) din TM, si-a antifonat baiatu asta masina de zici ca-i Mercedes, diferenta enorma la zgomot fata de una stock. Deci simti ca ''cere'' tr superioara din cauza antifonarii, nicidecum a motorului in sine.

                            3) mai insist un pic pe tema consumului si acum zic mai cu tarie ca este egal cu zero, shit/nada/caca/etc.
                            Am vazut clipul acela cu 1.4 pe autostrada cu pinion de dizal si la 140 are ~7,8-8% consum.
                            Tot atata am si eu la mers constant pe autostrada cu 140, mai exact 7,6-7,8%, nici macar 8%.

                            Comment


                            • cu benzina de 98 ai 1-2 cai frumosi in plus. chiar asa tare sa-i simti la 3000rpm? recunosc, n-am condus masina cu tr5 de diesel, dar din filmuletele de pe youtube puse de unii, calculul rapoartelor dupa manualul de service, scaderea de consum e relativ mica, iar ca efect secundar nedorit, se acelereaza mai greu masina pe tr5. chiar si o depasire mai lunga, trebuie calculata bine, altfel dai a 4-a si te-ai pisat pe economia aia de benzina. pt cine nu merge pe autostrada sau pe drumuri relativ libere, nu sunt convins ca e o imbunatatire majora. nu contest ca in cazul unora ajuta.
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • Eu cam si inainte depaseam cu a 4-a la depasirile mai in forta...la cele normale depasesc si acum cu a 5-a (nu cu masina incarcata).Cat despre benzina de 98,99+,100 etc...eu chiar simt diferenta...plus ca se recomanda la remapare sa folosesti benzina de la 98 in sus...cel putin asa citisem pe aici pe forum...
                                Octavian,nu trebuie sa imi arati cum accelereaza intr-a 5-a...eu nu din cauza asta mi-am pus pinionul...si ca sa aflati si parerea unora cu 1,4 si pinion,vedeti ca sunt cativa si nu vorbeau de rau modificarea...acum ma rog...depinde cum folosesti masina,ce ceri de la ea,etc..nu se supara nimeni,de asta suntem aici ca sa comunicam,sa dezbatem...
                                O alta chestie observata de mine...cineva sa ma contrazica daca gresesc-loganul (meu) dupa 3000 de ture baga botul la consum...e ca un prag...cum treci de el hop! se simte la rezervor...viteza mea de mers in afara orasului e cam de 110-120...cu vechiul pinion la viteza asta aveam 3000-3000 si...acum am sub 3000 la aceeasi viteza...deci chiar credeti ca nu scade consumul?eu zic ca da...
                                Last edited by Dragman; 12 November 2009, 16:11.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google