Pinion A 5-a De Diesel

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Originally posted by Petrix View Post
    La mcv 16 v difera rapoartele de transmisie,pinioanele au mai multi dinti pt ca pur si simplu este un alt tip de cutie ce trebuie sa puna in miscare o masina mai grea...un mcv cantareste cu aprox 200 kg mai mult decat o berlina ambele avand aceeasi motorizare si aceleasi dotari.De ex la berlina 16v la 3000 rpm acul indica aprox 110 pe cand la mcv 16v tot la 3000 rpm acul indica aproape 100.Desigur ambele in tr a5-a.
    Deci e posibil ca si MCV-ul de 1.4 sa aiba o cutie din asta? Da da, as pune o cutie de MCV pe masina mea. Am mers zilele astea cu masina lu' sefu', un 307 1.6 16v si la 100 km/h cu a 5 a avea 3000 rpm in cap. Ce ma intriga cel mai mult este ca la 75 km/h cu a 5 a are tot 2000 rpm, la fel ca 1.4 mpi...
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • #77
      Eu cred ca nu s-a inteles pt ce am facut modificarea respectiva:economia de carburant si scaderea uzurii motorului prin scaderea nr de rotatii pe care le face in niciun caz pt a deveni bmw-am cumparat 16 v pt a avea un plus de putere atunci cand am nevoie nu pt a face cascadorii cu el.@detail:nu vorbesc din auzite ci din experiente efectuate pe propria piele,diferenta la care m-am referit este reala din cauza diferentelor de rapoarte intre cutiile ce echipeaza berlina si mcv-ul.La mine(deci propria experienta)inainte de modificare la 3000rpm aveam pe ceas sub 100km/h acum dupa am sub 120(sub inseamna ca acul se afla la 1-2 mm sub valoarea respectiva).@octavian:te inseli total cand faci asemenea afirmatii,eu schimb treapta la 3000 de obicei si ajung la 180 in a 5-a fara prea multa bataie de cap.Nici vorba de plafonare la 4000.La 180(toate vitezele de care vorbesc sunt indicate de vitezometrul masinii) am aprox 4600 rpm si cred eu ca mai urca desi inca nu am facut incercarea.@vitriol:din cate stiu eu mcv-ul de 1.4 are cutie de berlina(jh3 adica) deci aceeasi pe care o ai tu.Daca o schimbi cu una de mcv(jr5)masina va deveni f lenta pt ca motorul de 1.4 nu are suficienta putere pt o asemenea cutie-spun asta tinand cont de faptul ca si la mine se simte pierderea de putere si am 16 v...deci zic eu sa o lasi asa cum este.

      Comment


      • #78
        Originally posted by Petrix View Post
        La mcv 16 v difera rapoartele de transmisie...De ex la berlina 16v la 3000 rpm acul indica aprox 110 pe cand la mcv 16v tot la 3000 rpm acul indica aproape 100.Desigur ambele in tr a5-a.
        Originally posted by Petrix View Post
        @detail:nu vorbesc din auzite ci din experiente efectuate pe propria piele,diferenta la care m-am referit este reala din cauza diferentelor de rapoarte intre cutiile ce echipeaza berlina si mcv-ul.La mine(deci propria experienta)inainte de modificare la 3000rpm aveam pe ceas sub 100km/h acum dupa am sub 120(sub inseamna ca acul se afla la 1-2 mm sub valoarea respectiva).
        Hotaraste-te odata diferenta este de 9%, adoua oara este 18% din experienta...
        Inclin sa cred ca ai un pinion de diesel, sau nu stii exact cum sta treaba...
        Eu cu cutie JR5 pe dci85 am la 3000 rpm 122 pe GPS (cu gume 205/55/16, care sunt cu 2%mai mari decat stock), nu sub nu peste cu 1-2 mm ci pe GPS.

        Comment


        • #79
          Nu cred ca ai inteles. Eu nu vreau o cutie de diesel cu rapoarte mai lungi, ci o cutie cu rapoarte mai scurte, adica sa fie mai turata la aceeasi viteza.
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • #80
            Pune-i cutie de Logan Cup. Dar o sa mesteci la viteze de ametesti.
            Si Domnul K spunea ceva de o cutie de benzinar scurta ce se monteaza pe Renault-ul Logan ce se livreaza in America de Sud.
            Cel mai lent 1,6 8v

            Comment


            • #81
              Nu...o cutie de Clio, aia care era defapt pt 1.4 mpi (care se afla pe SuperNova si de la care si la drum lung si-o ia Loganu 1.4 fara discutii, nu neaparat ca merge mai tare, dar urca mai repede la 160. Eu cand am schimbat tr V la 150, gata, a trecut de mine, si asta de cateva ori am patit-o cu SuperNova, el era deja de la 130 in tr V).

              Dar ma rog, unii vor mai lunga tr V, sa faca economie la benzina.
              Last edited by Octavian; 31 May 2009, 09:12.

              Comment


              • #82
                In fond scopul acestei masini este sa mearga cat mai ieftin, cu cat mai putina benzina...
                Schimbarea pinionului e buna, doar daca mergi inspre mare....altfel, pe un drum cu inclinatie, nu schimbi tr 4. Asa ca economie nu prea exista. Vb strict de 1.4.
                Bre Tavi, schimba-i drq motorul.... Nu uita ca e trocarici puturos totusi.

                Comment


                • #83
                  Inspre mare, corect acolo scot toti (inclusiv tractorasele) viteze sperluminice ''si am fost si plin de bagaje''.
                  Nu-l schimb, o sa-i maresc gaurile la jigloare )))

                  Comment


                  • #84
                    Originally posted by detail View Post
                    Hotaraste-te odata diferenta este de 9%, adoua oara este 18% din experienta...
                    Inclin sa cred ca ai un pinion de diesel, sau nu stii exact cum sta treaba...
                    Eu cu cutie JR5 pe dci85 am la 3000 rpm 122 pe GPS (cu gume 205/55/16, care sunt cu 2%mai mari decat stock), nu sub nu peste cu 1-2 mm ci pe GPS.
                    In primul caz(diferenta de 9%) m-am referit la diferenta dintre cutiile de pe berlina si mcv iar a doua oara(diferenta de 18%) m-am referit la aceeasi cutie cea de pe masina mea inainte de modificare si dupa.Am dat valorile indicate de ceas pt ca gps-ul meu s-a defectat.La tine nu stiu care-i faza ma gandesc eu ca poate difera si pinioanele de diesel intre ele.

                    Comment


                    • #85
                      Chiar m-am uitat la clipu acela postat pe iutub cu tr V pinion de dizal, pai la 140/h are ~8% , tot atata am si eu la 140 constant (daca nu chiar o idee mai putin!), unde este economia fratilor???

                      Comment


                      • #86
                        salut.sunt mai nou pe forum.explicati-mi va rog si mie mai detaliat treaba cu pinioul de diesel pt. treapta a V-a.scade consumul?creste in viteza masina?
                        Muzica este acel lucru care defineste personalitatea fiecarei persoane in parte.Music is one of the most important things we live for!!!

                        Comment


                        • #87
                          Citeste ce s-a scris pe acest topic si o sa te lamuresti.
                          Octaviane, nu se mai tureaza asa mult motorul si deci nu se strica asa cum se strica la noi.
                          Last edited by vitriol; 15 June 2009, 08:38.
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • #88
                            Da un pinion de a 6-a de Raba nu merge?
                            Cel mai lent 1,6 8v

                            Comment


                            • #89
                              eu as zice ca e nevoie chiar de un pinion care sa creasca un pic turatia...nu sa o scada...in tr 5
                              nu vedeti ca in a 5-a nu prea mai are vana...
                              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                              Comment


                              • #90
                                Originally posted by Cristi_LCD View Post
                                Da un pinion de a 6-a de Raba nu merge?
                                Pffff...ca uns merge, la 2500 rpm sa ai asa vreo 110-120


                                PS: mumus sunt de acord cu tine, la 1.4 mai ales un ~300 rpm in plus era bine (ca la Clio 1.4 mpi, modelu vechi).

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google