Logan 1.4 Mpi Nu Depaseste 4.000 Rotatzii In A Cincea

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by preferance View Post
    eu am dat cu 4 persoane si a 5-a de la 3000rpm pe autostrada si am luat 160 km/h si mai avea si pedala dar nu am incercat e cel mai mult cat am mers cu ea si era stabila...
    scuze maxime de raspuns intirziat colegi ,e greseala de ortografie a mea si interpretare a voastra,am vrut sa zic ca daca plec cu treapta cinci incepand sa accelerez de la 3000rpm si tot accelerez pina la viteza de 160 unde tot pe treapta 5 turometrul evident ajunge pe la 4500rpm corect,nicidecum ca ramane la 3000!!!!!!!nu e dizal el se accelereaza dar nu am mai trecut turatia scuze ,adica nu am intrat pe treapta 5 din forja pe treapta 4 ci am schimbat 5 de la turatia de 3ooorpm ajungand pe la 45oorpm la viteza de 160 e clar???asa???unde evident mai era pedala da...nu garantez ca mai lua multa viteza,poate si vintul era prielnic sau deloc)

    Comment


    • Cert este ca toata lumea este off-topic.
      Rog reveniti la topic. Multumesc pt intelegere.
      Last edited by Cezar; 2 April 2010, 15:53.

      Comment


      • Cezar ...daca Supernova cu 100-150 kg mai usoara si mai aerodinamica ca Loganul abia atinge 180 (tras de ea ) pe ceas (testata treaba de mine pe autostrada), Loganul mai mult ca sigur ca mai mult de 160 (fie pe ceas fie reali) nu atinge)!fara suparare!Nu vreau sa atac pe nimeni dar asta e realitatea,iar la 180 la supernova aveam 4900 rpm in treapta5!Loganul in viata lui (1.4) nu atinge 4900 in treapta 5 (la v max.);)

        Comment


        • daca viteza maxima constructiva din talon este 162 , cum sa nu ia mai mult de 160 pe ceas ? eu zic ca ia 170+ .Cautati pe tub ca exista destui kamikaze care s-au riscat,asa ca nu mai tre sa incercati
          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

          Comment


          • Domnu Cristi_XP :off-topic: Supernova in primul rand (nu era ea prea puternica) dar la drum drept si viteze de peste 140 se lipea efectiv de asfalt fata de Logan...iar la top (atingea 4900 rpm -in cazul meu cu toba sport +filtru),si nici de adracu n ua trecut de 180 pe ceas!deci Loganul nu are cum sa atinga 180 (1.4)pe ceas ...!;) parerea mea...

            Comment


            • bineinteles , e doar o parere , eu iti spun ce scriu in talon cretinii astia de la Dacia , niste inculti care habar nu au ce poate masina aia ,adica 162 vmax constructiva + eroare de kilometraj ajungi 170+ .In postu dinainte ai scris ca nu trece de 160,acu ai mai pus 20 la ora .Suntem la piata ? negociem ?
              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

              Comment


              • acum aproximativ o luna si ceva am incercat sa vad viteza maxima. cei care stau in Bucuresti stiu prelungirea splaiului unirii, la targ la vitan cea care duce in centura. la intoarcerea de pe centura cu inca o persoana de aprox 90 kg am incercat sa prind cat mai mult. cu benzina de 95 (mall) dupa multe incercari fara a putea depasi 150 din cauza masinilor care nu se dadeau am reusit sa ma duc pana la 160 cu a IV(unde nu mai putea deloc) dar a trebuit sa franez ca intrasem in oras si ma apropiam de semafor. cred ca daca schimbam in treapta V intram in cuplu mai mare si mai urcam(treapta V cadea in aprox 4200rpm). Numai bine

                ps(am portbagaj si am aerodinamicitate mai slaba ) )

                Comment


                • Cu SN am atins si mentinut 172 kmh pe GPS, pe bord intre 180 si led, turatia o mustata sub 5000 rpm, si nu o data, pe M5 in Ungaria, pe ambele sensuri.
                  sigpic

                  Comment


                  • Eu la a mea am reusit pe A1 sai dau 164km (asa arata acu la bord) cu 3 pers si portbagaj plin,,si mai merge un picutel zic eu.

                    A si aveam daca imi aduc eu minte cam 4500 rpm.aprox.
                    Last edited by Ionutsz; 2 April 2010, 23:56. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Tineti cont de temperatura exterioara de peste 35 de grade si timpul destul de lung cat a fost mentinuta viteza cu masina incarcata. Turatia intre 4500 si 4750 corespundea, daca imi aduc bine aminte, la 158 kmh.
                      Attached Files
                      sigpic

                      Comment


                      • salut.si eu am un logan 1.4mpi si am mers cu el 165km/h si aveam vreo 4500 4600 turatii
                        sigpichttp://www.loganclub.ro/forum/my_rid...2.html?t=27652

                        Comment


                        • Cu supernova la 140 pe ceas imi era frica ca imi iau zboru,
                          Cu 1.4 LOGAN am prins pe ceas 185 km/h cu martor am si postat de N ori in Topicu Viteza maxima 1,4 , ma repet pe CEAS nu reali nu pe GPS atat imi arata acul pe ceas.

                          Comment


                          • salut.nu imi spuneti va rog si mie unde e pozitionat modulul de inchidere centralizata
                            merci
                            sigpichttp://www.loganclub.ro/forum/my_rid...2.html?t=27652

                            Comment


                            • Absolut toate vitezometrele arata in plus. Diferenta in plus se mareste proportional cu viteza. La 172 kmh pe GPS care oricum este mult mai precis decat vitezometrul masinii, eroarea pe plus a vitezometrului era la 12-14 kmh. La 100 kmh pe bord corespundeau 93 kmh pe GPS. La Logan inca nu stiu pentru ca nu am incercat inca.
                              sigpic

                              Comment


                              • Domnu Sebi4FCaca Loganul e mai stabil ca SN eu imi tai capul ...am avut Super Nova si stiu cum e si am si Logan si stiu si mai bine!Super Nova duce lipsa de un sasiu mai integru si de o suspensie mai buna dar in rest sta mult mai bine ca Loganul pe curbe!iar de faza cu 185 pe ceas ...am avut prieteni mai " norocosi" care le ajunsese acul la Supernova cu mult peste 180 (batea chiar spre 200)dar asta nu inseamna ca e viteza reala!

                                ps: un simplu "experiment" ar fi la o liniuta Super Nova cu Logan 1.4....sa vedem care castiga! oricum nu asta era scopul thread-ului asta ....eu spuneam ca un Logan nu va atinge peste 4200-4300 rpm niciodata in a-5-a (motorizare 1.4) pentru ca NU are aerodinamica ...!165-170 pe ceas .....155-160 in realitate!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google