Motor zgomotos

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Poate asa o fi dar poate ne-am uitat pe diagrame diferite! :P

    PS2: Tu ce gem folosesti? De la Bunica?
    :P::U::S::H: :T::H::E: :L::I::M::I::T::S: :excl:

    Comment


    • #17
      Probabil la turatii mai mari, intra in rezonanta si esapamentul. Dupa aceea dispare efectul. Totusi, eu spun ca sunetul motorului 1,6 16v este unul placut si nu se compara cu diesel-ul la acest capitol.

      Comment


      • #18
        Originally posted by Cobra7 View Post
        Poate asa o fi dar poate ne-am uitat pe diagrame diferite! :P

        PS2: Tu ce gem folosesti? De la Bunica?
        Eu stiu sigur ca m-am uitat pe o diagrama de 1.6 16V ce ai si tu pe masina.
        Si in trafic chiar nu protesteaza la 2500 rpm.

        Comment


        • #19
          N-am spus ca protesteaza la 2500 ci doar ca nu e indicat sa mergi cu el subturat! In trafic merge si la 1000rpm dar e bine?
          :P::U::S::H: :T::H::E: :L::I::M::I::T::S: :excl:

          Comment


          • #20
            Mers cu 2500 rpm in oras nu inseamna subturat, tu ai spus ca ''sufera''.
            Sa mergi numai in zona de cuplu maxim (3600-4000 rpm) prin oras nu faci decat sa arzi benzina in plus.

            Comment


            • #21
              Atunci cred ca astia au scos degeaba motorul asta... trebuia sa lase numai 1.4 ca era de-ajuns si nici nu consuma mult! )
              :P::U::S::H: :T::H::E: :L::I::M::I::T::S: :excl:

              Comment


              • #22
                Adevaru' e ca pt oras aglomerat egal ca ai 70 sau 300 cp.

                Comment


                • #23
                  E drept si asta si cred ca de aia au echipat(in sfarsit si in RO!) si cu 1.2 16V.
                  Revenind la nelamurirea omului... Postul #12 e foarte explicit, chiar daca se refera la 1.4
                  http://www.loganclub.ro/forum/turati...ezi-t1343.html
                  Ce nu inteleg eu e postul #17 care contrazice afirmatiile de pe pagina anterioara ale lui Octavian_____31!
                  :P::U::S::H: :T::H::E: :L::I::M::I::T::S: :excl:

                  Comment


                  • #24
                    Problema cu benzina

                    Salut.Sunt utilizator nou atat de Logan Club cat si de Logan 1.6 16v.Am cumparat masina de aprox. 2 saptamani,timp in care am bagat 2 tipuri de benzina :
                    - 98 de la Lukoil 4.16 lei/litrul - motorul mergea foarte bine, lin, relativ silentios
                    - Carrera 95 de la Omv 3.84 lei/litrul.
                    Legat de topic, si la mine a devenit zgomotos dupa ce am bagat bezina de la Omv.Parca e prea turat si nu mai are acelasi zvac ca in cazul 98 (diferenta de cifra octanica).
                    Eu schimb vitezele in intervalul 2500-3000rpm si nu mi se pare mult 2500 rpm in viteza a 5-a,e chiar inceputul intervalului as putea spune.

                    Comment


                    • #25
                      incerca si carrera 100 de la petrom/omw...eu folosesc doar benzina de la aceste benzinarii si sunt foarte multumit,iar cu carrera 95 nu am avut probleme!sa stapanesti sanatos masinuta

                      Comment


                      • #26
                        Fapt concret in cazul meu : am folosit mult timp Petrom 95 si Carrera 95 motorul tragind destul de bine dar fiind zgomotos. De ceva timp folosesc Petrom 99+ si diferenta atit in privinta raspunsului acceleratiei cit si in privinta zgomotului produs de motor este certa in favoarea benzinei de 99+. Conteaza foarte mult benzina cit si nivelul de rodaj al motorului.

                        Comment


                        • #27
                          De sarbatori am fost la Carrefour Militari ca sa imi fac cumparaturile.
                          De acolo in baza bonului de la casa m-am dus la casa centrala ca sa mi se dea 2 bonuri de benzina in valoare de 10 lei fiecare.
                          Alea erau valabile doar in benzinaria lor Carrefour si atat.Cei ce stau in Bucuresti stiu de care benzinarie zic...
                          Avand doar o liniuta la carburant,,,am zis sa le folosesc pt a alimenta de acolo cu alea 2 bonuri si am constatat ca am facut o mare prostie....Si anume ca motorul a devenit brusc mai zgomotos si trage ca dracu si nu mai are acelasi zvac la accelerari.
                          De un an si jumatate de cand am masina am bagat benzina doar de la Omv de 95 si nu am avut absolut nici o treaba sau probleme cu motorul in acest sens.
                          Acu astept sa se duca benzina ramasa din rezervor si sa bag din aia Super 100 vreo 30 de litri ca sa ""curat"" motorul de mizeria aia de benzina din Carrefour.
                          Coincidenta este prea mare ca sa mearga motorul prost si sa fie zgomotos exact dupa ce am alimentat de acolo si sa am alte probleme....Dar mai mult ca sigur conteaza si benzina de unde o bagi ,adica de la ce statii de carburant NO NAME si nu neaparat tipul ei ca e de 95 sau 98 sau 100.
                          In viata mea nu o sa mai fac prostii de genul asta si sa bag benzina de unde pica,,,,ca pica altele mai grave!

                          Comment


                          • #28
                            Intr-adevar, am incercat si eu recent benzina Top Premium 99+ de la Petrom, si e mult mai buna decat 95-ul de la OMV (banuiesc ca din pricina cifrei octanice) dar mi se pare oarecum sub performantele motorului care trage cu SuperEuroLuk 98 de la Lukoil adica e putin mai zgomotoas motorul cu Top 99+ decat cel alimentat cu 98 de la Lukoil. Astept sa se duca mare parte din ultima benzina utilizata...si ma duc sa mai alimentez o data de la Lukoil,dupa care ma hotarasc la ce benzina raman.

                            Comment


                            • #29
                              Acum vreo doi ani tot am alternat Petrom 99+ cu Lukoil 98. Nu mi-a parut sa fie vreo diferenta la cum trage motorul de 16V. Doar ca pe atunci Lukoil de 98 era mai ieftin ...
                              Martinel rules!

                              Comment


                              • #30
                                am si eu o nelamurire , si as vrea sa stiu daca la toata lumea e la fel. in viteza 2,3... etc la o turatie mai mare de 3000 in accelerare putin mai puternica incepe sa se auda un sunet metalic inalt ca un tiuit venind dinspre compartimentul motor. (un sunet de turbina mai prapadita ... ) a mai auzit cineva pana acum ? precizez ca sunetul apare doar in mers nu si cand turezi pe loc...
                                http://www.loganclub.ro/forum/nebune...2.html?t=20472

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google