Viteza Maxima 1,6 16V

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • M-ati facut sa ma duc la C.I.V. si la Certificatul de Inmatriculare, crezand ca ma inseala memoria.
    In ambele sta scris: "Viteza maxima constructiva". Atat.
    Ce mai stiu este ca aceasta se declara de catre producator-constructor doar prin incadrarea in normative internationale (sau europene), ce prevad expres conditiile de masurare.
    Am cautat de atatia ani acel act juridic si nu l-am vazut.
    Noi ajungem sa avem valori diferite de consum si viteze in mare parte din nerespectarea acestora (sa nu mai vorbesc de aspecte hilare...)
    Last edited by 77sky; 4 January 2012, 21:12. Reason: Corectie lingvistica
    Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

    Comment


    • Probabil îl luase la ștangă un Bentely Continental GT

      Q.E.D.
      sigpic

      Comment


      • Scuze, limitarea e la 6500-6600!!

        Comment


        • Originally posted by Razvy View Post
          De exemplu, eu am avut 224 pe GPS, acul nu avea ce sa-mi indice Dar ce-i drept, coboram destul de bine (undeva la 12% parca era inclinatia)
          Coborai destul de tare... probabil ca ai sarit cu masina din avion
          Doar asa ajunge loganu la 224 ))))))))
          Saab 9-5 Aero

          Comment


          • Daca pe GPS ai avut 214real, in bord cat aveai ? Nu cred. Nici 1.6 16v nu merge asa, dapoi 1.6 8v.

            Comment


            • o vorba inteleapta din popor zice ca un nebun arunca o piatra in apa si alti 10 cuminti n-o pot scoate.
              Lasati omul in pace..daca el zice ca a mers cu 214 pe GPS n-ai ce-i face. Uite chiar imi pare rau ca a trebuit sa piste frana ca altfel se ducea si mai tare!

              Un pic off- pun si eu o poza cu bordul meu la aproape 200 (cred ca erau cam 198 pe bord si 196 reali) in care se vad si turatiile. La 16 v cate turatii are la 196 reali?
              Bineinteles tin sa precizez ca poza e facuta pe o austostrada din Germania fara limitare
              Attached Files
              Saab 9-5 Aero

              Comment


              • ma mir din ce in ce mai mult de ce vad...eu am gume mai mici, pierd cam 12% pe circumferinta, dar compensez cu pinionul de diesel. in plus , mai am si acul vitezometrului dat inapoi cu 5-10km/h. asa, in conditiile astea, pe bord am avut cam 205-210km/h, deci sa zicem ca maxim mi s-ar fi afisat 215(daca se poate asta, banuiesc ca da, contrar lui Ravy, nu e nici un opritor dupa 210, pur si simplu nema poterinta, daca ma intelegi). Asadar, la o eroare standard, gen la 105km/h afisati sa am 101-102 real, la 215 ar fi trebuit sa am cam 205-210 real. punand si "pierderea" din cauza gumelor, iaca un 190. pe gps am avut 192-193-191-192-194-191-192, tot asa deci 192, sa zicem. turatia era de aproape 6000. asa ca Shakar, la 5750, nici cu pinion de dizal nu vezi 210 pe ceas, decat poate cu doua pinioane de dizal inseriate si acu' veniti si explicati-mi cum la 90 de cai, se prind 215km/h la 5700rpm, cu o cutie mai scurta decat aia care arata 210 cu tr5 "lungita" la 6000rpm si la care treg 105 martoage. hai, curaj...
                Last edited by Seba; 5 January 2012, 00:24.
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • Eugen ,sigur nu esti pe A2?
                  Iti spun eu, Loganul la 196km/h reali ( pe bord cam 210km/h ) trebuie sa aiba o turatie de 5775rpm.

                  Eu am la 6000 rpm cam 195km/h pe bord si cam 190km/h real. La noi raportul de demultiplicare al treptei V este identic, difera putin doar raportul diferentialului.

                  Razvy! Ori ti-ai pus vreo turbina la motor, ori bati campii rau de tot. Gandeste-te ca majoritatea masinilor din clasa compacta cu motoare de 2.0 pe benzina aspirat au cam 140-160 Cp si viteze maxime constructive de 205-215Km/h.
                  Kia Cee'd 2.0 143 Cp are viteza maxima constructiva 205 Km/h si se duce cam in 215-220 km/h maxim pe bord ( 210-215km/h real ). Cum crezi ca ai putea tu sa prinzi 214km/h cu un motor de 1.6 generatie anii 90' si cu o aerodinamica de tanc.

                  Poate ne spune si noua cataFOF la ce viteza maxima a ajuns el cu toate modificarile pe care le are.

                  Comment


                  • Reminder >>> http://www.youtube.com/watch?v=QjuVgtziGAw

                    Nu aveam GPS pus, dar dupa amintirile mele, abia am depasit viteza maxima contructiva cu 2-3 kmh, adica 185-186 kmh reali, MAXIM

                    Aia care aveti tupeu, puneti 3 bari in gume si atunci va cred ca masina ia in loc de 183 kmh (atat este Vmax contructiv cred) 188-190 kmh fara vant din spate, panta si asa mai departe.

                    Doar in conditiile in care s-a crescut presiunea in anvelope rezonabil +0.2 / 0.3 bari si masina incarcata full, lasata cu burta pe sosea, se mai iau cativa kmh in plus la Vmax datorita scaderii garzii la sol.
                    sigpic

                    Comment


                    • Eu am 212CP, nu cred ca am batut momentan pe ac decat 160km/h iar in carte spune ca ar trebui sa am maxim 230km/h. Sincer, n-am incercat. Voi va aberati rau cu 210-215Km/h. Nu zic ca nu se pot atinge aceste viteze, dar nu in conditii de drum drept si v-ar trebui o autostrada intreaga cat sa va ia si un radar.
                      Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                      Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                      www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                      Comment


                      • Am atins 180km/h pe A1,pe ceas,dar va spun ca-mi tremura fundul la viteza aia.Loganul nu-i facut pt viteze mai mari de 150.
                        Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                        Comment


                        • Stiti de ce au crescut exploziv vanzarile de logan in Germania? Pai cand au vazut nemtii cu Golf, Opel si chiar BMW ca trece pe langa ei un logan cu 214 km/h si-au dat foc la masini si au cumparat logan! )))))))
                          La fel cum am zis si mai sus, dar mai metaforic,nu-i mai cautati in coarne! Daca eu va zic ca am mers cu 250 la ora voi va chinuiti pe 10 pagini sa imi demonstrati ca nu am cum?
                          @Flopy- PE A2 e interzis sa mergi cu mai mult de 140 la ora da?!!Hotul neprins e negustor cinstit.
                          Din ce vad eu pe turometru aveam cam 5800 ture.
                          Saab 9-5 Aero

                          Comment


                          • @ Seba - la tine e prea complicat, gume mai mici, ac dat inapoi, etc. Eu m-am uitat la niste poze la alessandro cand avea pinion de dizel. La 4000 RPM avea 155 sau cam asa ceva, niste calcule si asa am ajuns la concluziile alea. Poate tu ai alt pinion decat el, ca la dci sunt mai multe tipuri.
                            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                            Comment


                            • la 5000 aveam putin peste 195 pe bord. problema este ca nu prea mai urca decat greu si foarte greu

                              Comment


                              • Hai bre Razvane pui poza aia?
                                Dar vreau o poza cand ai accelerat-o brutal sa vezi ce poate... O bestie e, nu alta, nu?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google