Viteza Maxima 1,6 16V

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cred ca ati luat-o un pic razna cu viteza asta maxima. Chiar asa de mult va roade? Sincer.
    Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
    Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
    www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

    Comment


    • Am anvelope de dimensiuni stock, 185/65/15 pe jante de tabla, cu cele de vara pe jantele de aliaj fix aceeasi eroare deci asta pica. O sa iti fac o poza la 3000 RPM in TR5 si o sa termin balciul asta.
      '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

      Comment


      • Mai convingator ar fi un filmulet in care sa pleci in tr. a V-a de la 80km/h si sa o duci cat de sus poti ( daca iti permite drumul ), minim 120km/h.
        Dar nu trebuie sa ma convingi pe mine cu nimic. Este testat prin satelit cu aparatura performanta, mai exacta decat un GPS si ai vazut si tu rezultatul.

        Comment


        • Atata timp cat GPS-ul meu imi indica exact cat trebuie sa aiba masina real conform cutiei de viteze, am incredere in el.
          '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

          Comment


          • Cum am mai spus, nu trebuie sa ma convingi ca este ca tine, probabil la tine eroarea este mai mica.

            Comment


            • Originally posted by dr_mke View Post
              Reminder >>> http://www.youtube.com/watch?v=QjuVgtziGAw

              Nu aveam GPS pus, dar dupa amintirile mele, abia am depasit viteza maxima contructiva cu 2-3 kmh, adica 185-186 kmh reali, MAXIM

              .....................
              Dar cum naiba ca nici unul NU ati venit cu valoarea pozata de pe GPS....
              Puneti dragilor gps-ul si sa nu aveti o surpriza.

              Tot faceti supozitii ca virgula cam atat fura km, etc...
              Aiurea sa auzi viteze reale de peste 200 km/h la o masina de 90-95 cp.

              ...chiar asa suntem de handicapati?

              Comment


              • Vreme ploioasa si trafic infect = fail, m-am plimbat 40 de minute sa scot cateva poze nasoale cu un W810i (la BB dureaza mai mult pana face poza si ieseau tremurate rau sau nu aveam viteza/turatia care trebuia). Ideea oricum se intelege. Sa nu ma iei ca nu e acul exact pe una sau pe alta ca era fix unde trebuia doar ca din cauza pozitionarii telefonului (mai sus sau mai jos) ai impresia ca acul este un pic peste sau sub desi daca te uiti corect la cadrane era fix pe linie. Poti incerca singur sa te convingi ca in functie de unghi vezi diferit pe ace, daca nu stiai deja.

                2500 RPM = 90 pe bord, real 34 x 2.5 = 85, pe GPS tot atat era indicat.
                3000 RPM = 108 pe bord, real 34 x 3 = 102, pe GPS tot atat era indicat.
                1750 RPM = 50 pe bord, real 26.2 x 1.75 = 56, pe GPS tot atat era indicat. (TR4)

                Deci, eroarea este de 4-5 km/h pana la 100, apoi creste la 6 pentru urmatorii 10-20 km, nu stiu exact ca nu am mai verificat, cert este ca pana la 110 este tot 6. Ar fi greu de crezut ca la 50 sa fie 4 eroare, la 80 sa fie dubla apoi la 110 sa scada la 6.

                La GPS nu am putut sa fac poza sa se vada si acele fiindca daca il luam din parbriz si il puneam in cochilia de la cadrane indica numai balarii si pierdea semnalul iar cu el in geam nu vad relevanta, putea fi pus sub semnul intrebarii ca aveam cat aveam pe kilometraj asa ca evit niste discutii inutile.

                Daca tot sustii eroarea de 8 km/h la 80-100 nu pot decat sa iti urez un an nou fericit si ma retrag.
                Attached Files
                '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                Comment


                • La poza cu 90km/h pe bord sunt de acord cu tine, eroarea este de 5km/h.
                  La poza in care spui tu ca ai 108km/h, mie mi se par a fi 109kmh, adica o eroare de 7km/h, nu de 6km/h cum spui tu. Deci la 100km/h nu e 8km/h, e 7km/h.
                  La turatia de 1750 rpm probabil ai vrut sa scrii ca ai 60km/h pe bord, nu 50km/h si poza lipseste. Ai de doua ori poza cu 3000rpm.
                  Am spus dinainte ca poate la tine eroarea este o idee mai mica. Dar fii sigur ca pana la viteza maxima eroarea poate trece de 10km/h.
                  Eu am dat ca exemple ce am gasit si se vede clar ca nu am gresit cu nimic.
                  Oricum te felicit pt. determinarea ta si iti doresc si eu un an nou fericit!
                  Last edited by flopy84; 6 January 2012, 23:41.

                  Comment


                  • flopy ti am mai zis odata. nu te mai lua dupa panarama aia de site. difera rapoartele de la logan la logan. sunt enshpe mii de diferentiale puse pe logan

                    Comment


                    • Pentru ca GPS-il & iGo + camera de filmat sunt toate 3 pe telefon ?
                      sigpic

                      Comment


                      • ce poza, cezare !? ca la 5700rpm nu ai 220, decat daca aia 220 is eventual volti...
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • What ever! Nu-mi mai bat capul.
                          Ma duc sa-mi vad de treaba mea pe forum-ul Kia.
                          Sa conduceti cu grija!

                          Comment


                          • @ flopy - nu am contestat ca pana la vmax trece de 10 eroarea. In pozele cu 3000 RPM nu se vede asa clar, au iesit prost, in realitate intre locul unde este acul si linia la 110 mai incape un ac de kilometraj si putin, eu estimez a fi cam 2 km/h.

                            Poza la 50 am uitat sa o pun, e pe telefon. Am scris bine, 50 @ 1750 dar in TR4. In fine, am discutat destul pe tema asta .
                            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                            Comment


                            • Originally posted by flopy84 View Post
                              What ever! Nu-mi mai bat capul.
                              Ma duc sa-mi vad de treaba mea pe forum-ul Kia.
                              Sa conduceti cu grija!
                              am incercat si eu. vorbeam singur acolo. 1 post / luna e mult. foarte mult

                              Comment


                              • Originally posted by Shakar View Post
                                .......................

                                Poza la 50 am uitat sa o pun, e pe telefon. Am scris bine, 50 @ 1750 dar in TR4. In fine, am discutat destul pe tema asta .
                                Cum ai scris bine, adica la 50 pe bord ai defapt real 56/h?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google