Turatie Motor 16 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu ziceam ca e relevant pt că ştie în cât timp ar trebui să facă 0-100. Dar poate să facă cum spui tu şi eventual filmează şi postează, nici nu chinuie maşina aşa.
    Dar decât teste din astea ad-hoc mai bine du-l la un tester şi curăţă motoraşul pas cu pas. Şi mergi cu el mai turat că poate posesorul anterior a mers cu ea la consum, cu a 5-a prin oraş la 55 la oră şi în 70.000 km se simte din plin un mers din acesta. Dacă e aşa ar trebui turată bine mulţi kilometrii de-acum încolo ca să îşi revină.
    Poate nu i-au fost schimbate bujiile până acum...
    Depinde şi ce maşină ai condus până acum ca să ştim ce etalon ai.
    http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

    Comment


    • Aceleasi idei fanteziste, ca se invata masina lenesa, sau pe forja, ca trebuie sa mergi nu stiu cat sa isi revina, bla bla bla.

      Nu invata nimeni nimic, sunt doar niste parametri adaptivi care nu au o influenta semnificativa asupra performantelor masinii. Mituri si basme de la Dorel.
      '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

      Comment


      • Dacă tu aşa crezi...
        Atunci spune-mi de ce nu mergi şi tu cu a 5-a prin oraş cu 55 la oră ca să ai un consum bun, dacă pe motor nu îl afectează cu nimic?
        Eu nu susţin acest mit din auzite, am avut 3 experienţe pe tema asta pe care le-am mai scris pe forum şi parcă le-ai citit şi tu.
        http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

        Comment


        • E vorba de catalizator si de depuneri. Mersul subturat creeaza depunerile astea interne, forja nu creaza doar viteza mai mare de evacuare a gazelor ci si o temperatura mai mare la care catalizatorul poate lucra in parametri optimi.
          Si daca mergi pe drum drept cu a5a la 60 la ora si nu o stresezi accelerand brusc precum gigel, nu e nicio problema.
          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

          Comment


          • Originally posted by ionescu liviu View Post
            Dacă tu aşa crezi...
            Atunci spune-mi de ce nu mergi şi tu cu a 5-a prin oraş cu 55 la oră ca să ai un consum bun, dacă pe motor nu îl afectează cu nimic?
            Eu nu susţin acest mit din auzite, am avut 3 experienţe pe tema asta pe care le-am mai scris pe forum şi parcă le-ai citit şi tu.
            E diferenta mare intre 55 si 65 kmh, doi la mana in oras nu poti merge constant pe distante mari si e inutil sa dai TR5 pentru 20 de metri, trei la mana la 1750 rpm pe drum drept, nu afectezi deloc masina. Alt aspect ar fi ca nu ma intereseaza sa obtin consumul minim posibil.

            Eu nu cred ci sunt sigur de ce afirm. Faptul ca nu mergi tare in mod constant nu iti afecteaza deloc performantele masinii fata de una care merge mai turat in mod constant. Ba chiar aia calcata pe coada o sa aiba nevoie de consumabile schimbate un pic mai devreme. Singura chestie sunt parametrii adaptivi care dupa cum spuneam, nu au o influenta mare asupra performantelor maxime ale masinii. Daca ma crezi bine, daca nu tot bine, trecem mai departe.
            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

            Comment


            • completare: nu schimba motorasul pas cu pas, n-are absolut nimic de-a face cu faptul ca nu trage motorul.
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • are careva idee de rapoartele de transmisie la Logan 1.6 16v?

                Comment


                • da. a mia oara, sunt identice la toate benzinarele cu exceptia 1.2_16v. la mcv/van sunt mai scurte, dar intre berlinele benzinare 1.4, 1.6 si 1.6_16v nu e diferenta de raport de treapta.
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • ok...identice....dar care sunt valorile?...inclusiv raportul final. Asta ma intereseaza

                    Comment


                    • pentru berlina te uiti la jh1
                      Attached Files

                      Comment


                      • multumesc
                        o sa fac niste calcule

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google