Consum Exagerat Cu Suport Ski

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Salut.Imi cer scuze ca am postat unde nu trebuia.Rog un moderator sa inchida postul.Era vorba doar de consumul strict cu suport si ski-uri montate pe masina.

    Aseara am ajuns din austria,am avut pe masina 4 perechi de ski-uri,2 placi,masina incarcata full si 3 persoane,consum afisat pe bord 8,7 si consum real calculat la pompa 8.6.

    Eram doar curios daca suportul de ski cu ski-uri montata afecteaza in asa hal consumul.Acum m-am convins,data viitoare imi iau cutie(majoritatea de prin austria au cutii pe masina in care iti tin ski-urile)ci nu suport.

    Cand am mai facut drumuri prin strainatate cu masina pe autostrada fara ski-uri si incarcata normal(3 pers si bagaje nu foarte multe) in regim de 120-130 am scos undeva sub 6,5.

    Comment


    • #17
      Hmmmm, orice apendic pus pe plafon va creste consumul, nu incape discutie.

      Pe autostrada in regim de 140 kmh (+/-) Vmed, consumul minim a fost 7% in cap, Mako-Budapesta, FARA VANT. Pe ruta respectiva, la aproximativ aceiasi medie consumurile mi se plimba mereu intre 7-8.5%, cu gume de vara. De vreme ce circul la ore matinale, fara trafic, diferenta de consum este produsa in principal de vant si directia din care bate.

      Saptamana trecuta am avut consum de 9,5% pe Tm-Arad, la 130 kmh constant, diferenta in plus fiind facuta de vantul puternic. http://www.youtube.com/watch?v=kvepkT6Z9Vo
      sigpic

      Comment


      • #18
        Originally posted by dan_bruj View Post
        Salut.Acum 2 zile am venit pana in Germania cu 4 ski-uri pe masina,4 persoane si bagaje full.Consumu afisat si calculat a fost de 8,8!!!! in conditiile unui condus relaxat,120-125 km h.Vi se pare normal acest consum?(motor 1,6 16v)
        Consumul de 8,8 l/100 km este unul normal. Trebuie sa iei in calcul
        atat barile portbagajului si schiurile, cate si:
        1. incarcarea masinii full
        2. anvelopele de iarna
        3. temperatura exterioara - iarna consuma ceva mai mult decat vara la 20 - 30 grade Celsius

        Toate adunate te duc la consumul pe care l-ai constatat.

        Daca faci frecvent drumuri lungi, e recomandabil sa iti montezi pinioane treapta 5 de Logan DCI. (dar la demaraje, va trebui sa urci cu treapta 4 pana la 100 km/h si sa nu mergi in tr. 5 sub 80 km/h)

        In privinta presiunii din roti, sigur ca trebuie verificata sa fie cum scrie la carte.

        Comment


        • #19
          Originally posted by dan_bruj View Post
          ......................Acum m-am convins,data viitoare imi iau cutie(majoritatea de prin austria au cutii pe masina in care iti tin ski-urile)ci nu suport.

          ..................................
          Nu stiu in ce masura merita (cred ca e destul de scumpa cutia), tot cam asa o sa-ti consume.

          Comment


          • #20
            Originally posted by Octavian View Post
            Nu intru in polemici ca n-are rost.
            Consumul dat de tine nu e de mirare, unul aberant ca multe altele de pe threadul dedicat.

            Din pacate vor mai veni multi p-aci care sa-ti sustina aberatiile de consum.

            Eu nu mai vin.

            PS: sincer, pt asemenea aberatii v-as suspenda cate 2 sapt sa va reveniti nitel, doar doar...
            Sustin si eu propunerea ! ca la ce consumuri au unii zici ca e matiz loganu asta

            Comment


            • #21
              Originally posted by Seba View Post
              @kubala: da-mi voie sa nu te cred, tocmai ca le conduc pe ambele, atat 1.4, cat si 1.6. ca sa mergi cu schimbari la 2500-3000 si fara retrogradari cu 1.4 inseamna sa te tarasti. iar in conditii de vmax=110km/h si accelerai line, ala nu bea 8 decat daca impinge un camion de la spate, iar soferul camionului nu stie cine-l impinge si tot incearca saracu' sa dea cu spatele. si 1.4 viteaz cum e, nu si nu, el impinge cu o forta nemasurabila. hai nu te c@c@ pe tine, ca pute intr-adevar, la forja, 1.4 bea 8-9%, dar la stilul ala in care sa-l faci pe 1.4 sa bea 8 in afara, 16v iti dispare din raza vizuala in maxim 2 minute. pune de curiozitate sciurile pe 1.4 si incearca sa mergi sustinut cu 130, ia vezi, merge?
              Merge, consum 7.5%. Incercat si vorbit despre acum 2 ani. Autostrada A3 incarcat la fel ca si initiatorul threadului.

              Comment


              • #22
                da, man, 7.5% la 1.4 la 130, in conditiile in care fara suport schiuri ar fi 7%, dar 2l in plus la colegul cu 16v e cam mult, totusi...
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • #23
                  Vad ca puncati mereu ca 16v consuma cel mai mult din toate benzinarele de la Logan.

                  In mod normal 16V este un motor mai performant decat 1.6MPI si trebuie sa aibe un consum ceva mai mic deoarece este imbunatatit din mai multe puncte de vedere.
                  La mine Loganul de 1,4 consuma 6,2% incarcat si cu gume de 195.60/15. Cand i-am pus portbagajul si 2 biciclete MTB pe suporti fixati de portbagaj am obtinut un consum mai mare cu 1,5l %, adica un consum de 7,7%.

                  Eu zic ca ai consumat bine avand in vedere conditiile atmosferice si incarcatura.
                  real power..... diesel power by

                  Comment


                  • #24
                    ce propunere sustii?adica nu crezi consumul pe care l-am dat aici?

                    Comment


                    • #25
                      @cosmindan: 1.4 sa bea doar 6.2 la 130 constant? al meu are gume stock, mai inguste si tot bea mai mult. 16v la 130-140 bea cam cat 1.4 doar daca mergi frumos cu el, cand icnepi cu depasiri, pante, s-a zis. 6.2% la 130 nu scot nici cu pinion de dizal...
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by Seba View Post
                        da, man, 7.5% la 1.4 la 130, in conditiile in care fara suport schiuri ar fi 7%, dar 2l in plus la colegul cu 16v e cam mult, totusi...
                        Da...cele 4 persoane si bagaje full chiar nu conteaza...nu se pun la socoteala ca 1.6 16V nu simte, bea doar doi detzi in plus cu vreo 250-300 kg suplimentare.
                        Inuman.

                        Comment


                        • #27
                          si eu am patit-o cu barile puse pe masina.strica f mult aerodinamica,imi creste consumul cu pana la 1.1 l peste normal si scot un sunet oribil pe autostrada de la 110 in sus plus ca masina nu trage mai mult de 160.le pun doar cand e nevoie,sincer nu-i inteleg pe cei ce merg non stop cu ele montate,dar poate oamenii cara non stop pe ele si de aceea le tin.

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google