Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu as fi curios de un instant (nu am activata aceasta functie si nu stiu daca se poate la varianta 7102), la viteză stabilizată ~120km/ora la un 16v.
    Pana la 100km/ora iese un consum excelent, dar la viteze ce depaşesc acest prag, cred că se cam "duce".
    Last edited by IancuMIC; 26 April 2013, 08:43.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Nu inteleg de ce au scos instantul. Prostimea se speria probabil cand vedea accelerand, ca are 30 l/100. Macar sa il lase optional pt cine vrea, sau sa fie activat daca doreste cineva. Aceeasi chestie si la geam sofer cu impuls.

      Originally posted by andreyi View Post
      Ce medie ai avut pe CB?
      9,2 l/100 pe CB. Vit medie 28,5 km/h.

      Comment


      • Cel mai bun consum cred, de cand am 16v (am tras de el recunosc), 194km, dus intors Galati-zona Tecuci, cu ceva opriri pe drum, 5.2%. Sa merg la tara cu mai putin de 60lei chiar e super.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Galati-Lepsa viteza medie 65km/h consum mediu 7,1% foarte rar depasit viteza de 120km/h.Sunt multumit.
          https://encrypted-tbn1.google.com/im...ypHtCgqRoOrJ3T

          Comment


          • Am reusit in sfarsit sa scot un consum dupa carte 5,4 lit. / 100km la 1.6 16V sedan. Dupa termostatul care lucra defectuos am pus unul care acum deschide la 91C. Si intradevar motor cald pe autostrada cu 80-95 km accelerari foarte lente singur in masina fara bagaje am reusit sa scot consumul dat de fabrica. Insa cum ajung la prag de 100 km urca la 6 lit(aici ma refer si la consumul pana ce se incalzeste motorul). Insa abia ating pedala de acceleratie. Mie insa am placerea sa turez motorul pe benzina si ma oftic cand folosesc tot dacie 1.2 16V la care dau blana pana la 120km/h pe autostrada 5,3 lit. consuma cu turatie pe la cca. 3500-4000 rot. insa muzica nu mai aud :-)

            Comment


            • eee..dai mai tare muzica. A mea 12 16v consuma sub 5 afara mers normal. 16 degeaba e mai sprintena, la ce drumuri avem tot asa se mrg.

              Comment


              • Nu e adevarat, se poate merge cu mai mult de 80-90 km/h (ca doar acolo 1.2 consuma sub 5)
                Am facut acum un traseu Bucuresti-Vidraru-Predeal-Mamaia, pe autostrazi 150-200, preponderent fiind 150, iar pe celelalte trasee strict regulamentar. Mi-a iesit un consum de 9.1!
                De evitat drumul Vidraru - campulung - predeal. Am facut 160 km in 6 ore! Am mers in jur de 2 ore cu 15 km/h. Drumul este infernal, demn doar de carute!

                Comment


                • Originally posted by smaci View Post
                  Am reusit in sfarsit sa scot un consum dupa carte 5,4 lit. / 100km la 1.6 16V sedan
                  Chiar mai putin; din cate imi amintesc la E4, 16v consumul urban/extra/mixt, era
                  9,2 , 5,9 , 7,1. La 1,4 extraurban era 5,4.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Iar se incepe sa se comenteze de alte motorizari, mai lasati-o moarta.

                    1.6 16v Bucuresti - Ranca - Bucuresti. consum de 32L de benzina(full la full ) distanta parcusa 540 km. Consum 6.4. Masina 1.6 16v + muzica aferenta(100 kg) + 4 persoane + bagaje full + A.C.. Viteza pe A1 - 130, viteza dupa 80-100, cu exceptia unei portiuni din urcare unde am prins o coloana de vreo 14 masini din cauza unuia care urca cu a 1-a ca ambreiajul era muci si s-a gandit sa faca transalpina. Acolo am urcat cu a 2-a ....

                    p.s. pe langa consumul de peco - consumul de bord imi arata 6.3, inca o data consumul se pare ca este corespunzator - conform CB
                    B-187-H D Z->A.k.a Tobita Indemanaciu

                    Comment


                    • Galati-Tecuci, tur-retur, 193 km, ~30%din drum cu AC, la intoarcere azi trafic... urban, vit.medie 63km/ora, 3 persoane, 5,4%.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • 1.6 16v Bucuresti - Constanta si inapoi ... 34L consumati, distanta parcursa 530km ( numai stiu exact ) consum : 6.3L, am mers pe unele portiuni cu 140-150 si in rest numai 110-120 ... si de vreo 3 ori am urcat pana la 190-200
                        Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

                        Comment


                        • Dupa 130 km urbani, cu FB99 de la Petrom si ACul folosit aproape tot timpul, consumul mediu 10l/100. Yeaaaaaa. Urmatoarea masina va fi motorina.
                          Attached Files

                          Comment


                          • Originally posted by Ruud View Post
                            Cluj-Budapesta si retur: 850 km, viteza medie generala 71 km/h, viteza maxima 160 km/h, Petrom 99+, consum mediu final 6,5.
                            Pe portiunea Cluj-Oradea: 150 km, Petrom 99+, viteza maxima 130, consum 5,8.
                            Caldura mare tot drumul, asa ca aerul conditionat a mers permanent.

                            Costuri:
                            - 40 l Petrom 99+ = 146,1 ron
                            - 44 l Petrom 95 = 148 ron
                            (nu am consumat atata pe drum, ci asa a iesit la alimentare - am venit cu plinul facut acasa)

                            Doua lucruri am vazut:
                            - consumul creste clar cand depasesti 120 km/h (daca m-as fi rabdat sa nu trec de viteza asta, cu siguranta ar fi iesit o medie mult mai redusa);
                            - la intoarcere, am alimentat la Huedin cu Petrom 95 - se simte imediat pierderea de putere.
                            RUUD hai sa iti spun un secret eu muncesc la OMV si singura dintre benzina de la noi de 95 si benzina de la PETROM tot 85 o face un simlu aditiv.adica petrom 95 e curata iar petrom 99 e cu aditiv.deci cum e la OMV max motion 95 este exact benzina din petrom de 99.pe cuvantul meu iar cea mai buna si e foarte scumpa e max 100 la OMV

                            Comment


                            • Resetare din parcare; sambata Galat-Urziceni-Pod Colentina, 3 pers. + ceva bagaje, 30% din drum cu AC, vit. max. pe portiuni, 130km/ora. 6.2%, cu Efix 95.
                              Duminica; Cart. Titan-A2-Slobozia-Galati, vit. max.120km/ora, doar pe autostrada, doua pers. , fara bagaje, AC neglijabil, max 50km, 6.0%, cu acelasi tip de benzina.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • 1. Piatra Neamt - Targu Mures - Piatra Neamt (Cheile Bicazului... Praid...) la dus s-a mers "de vara" (80-90km/h) consum 5,1 l/100km, la intors, cu 5 persoane + bagaje+viteza (110-120 si pe alocuri cat tine pedala) am ajuns acasa cu un mixt de 6,2 l/100km.
                                2. Record consum Piatra Neamt - Bucuresti (5 persoane fara ac) 362 km in 3 ore consum 12 l/100km
                                Morala... daca te dai la ea te ia cu plans...
                                Oamenii normali invata din propriile greseli; oamenii destepti invata din greselile altora.sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google